Szegény képviselők: hiába a milliós fizetés, még egy lakásra se futja

Saját bevallásuk szerint

Tízévnyi kemény munka, hiába. Hihető?

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A magyar országgyűlési képviselők közül többen havi bruttó egymillió forintot keresnek, ami álomfizetésnek számít a hazai viszonyokat tekintve. Ám hiába keres több honatya is négyszer, sőt hatszor annyit, mint egy átlagbéren foglalkoztatott dolgozó, vagyonnyilatkozatuk alapján olyan szegények, hogy az már-már könnyeket csal az egyszeri választópolgár szemébe.

A dokumentumokból kiderül: a több tízmilliós bérből se lakásra, se autóra, se megtakarításra nem futja, épp ellenkezőleg, némely esetben még milliós hitel is fojtogatja őket. A meglehetősen nagynak tűnő aránytalanságokat gyűjtöttük össze.

Tízévnyi politizálás és az azzal járó álomfizetés után mínuszban

A milliós fizetésű, mégis majdnem teljesen nincstelen honatyák közül az egyik legszegényebb Farkas Flórián, aki lassan tíz éve ül a parlamentben mint fideszes honatya. Képviselőként jelenleg havi bruttó 750 ezer forintot, az Országos Roma Önkormányzat elnökeként pedig további bruttó közel 400 ezer forintot keres. Ám hiába a tíz éve tartó képviselőség és az azzal járó fizetés, Farkas semmivel sem gazdagodott ez idő alatt.

A képviselő vagyonnyilatkozatában egyetlen szolnoki ház szerepel, amit viszont 2002-ben, képviselőségének kezdetén vett - tehát nem abból a pénzből, amit azóta keresett.

Ezután viszont teljes ráfizetés volt Farkasnak a honatyaság, az álomfizetésből nem tudott sem egy újabb lakást, sem egy autót venni, de félretenni is képtelen volt. Ehelyett felvett egy 7 milliós hitelt.

Képviselő polgármesterek

Nézegess képeket!

Elolvasom

Farkas Flórián a választások óta csak képviselőként bruttó 14,5 millió forintot keresett meg. Összehasonlításként: egy átlagkeresettel, azaz havi bruttó 211 ezer forintos bérrel rendelkező dolgozó ugyanennyi idő alatt 3,8 millió forintra tehet szert. Ez annyit jelent, hogy Farkas az átlagnál négyszer többet vihetett haza.

Farkas Flórián
Bevétel a választások óta: legkevesebb 14,5 millió forint.
Bevétel arányosan: négyszer annyi, mint amennyit ennyi idő alatt egy átlagos dolgozó kereshet.
A fizetésből megvásárolt ingatlan, ingóság: 0.
Megtakarítás: 0 forint.
Hitel: 7 millió forint.

Hiába keres hatszor annyit, mint egy átlagos dolgozó, még autót sem tud venni

Pórul járt a képviselőséggel Nyakó István, az MSZP egykori szóvivője is, aki Farkashoz hasonlóan tíz éve ül a Parlamentben. Nyakó csak a választások óta közel 23,5 millió forintot keresett, mégis alig tellett neki valamire.

Nyakó kétévnyi képviselőség után, 2004-ben vett egy lakást, majd négy évvel később egy autót, és emellé valahogy még összekuporgatott 4 millió forintot. Ez idő alatt viszont felvett egy 10 milliós hitelt is, vagyis tulajdonképpen 6 milliós mínuszban van a képviselő, aki jelenleg havi több mint 1,3 millió forintot keres, ami évi 15,5 millió forintos bruttó bevételt jelent. Nyakó csak a választások óta 23,5 millió forintot keresett, hatszor többet, mint amennyit ennyi idő alatt egy átlagbérért dolgozó munkavállaló kereshet.

Nyakó István

  • Bevétel a választások óta: 23,5 millió forint.
  • Bevétel arányosan: hatszor annyi, mint amennyit ennyi idő alatt egy átlagos dolgozó kereshet.
  • A fizetésből megvásárolt ingatlan, ingóság: 0.
  • Megtakarítás: 4 millió forint.
  • Hitel: 10 millió forint.

Hoffmann Rózsa évi 14,5 millió forintból alig jutott előrébb

Nem hozta meg a felemelkedést a képviselőség a milliós fizetésért dolgozó Hoffmann Rózsának se, aki hat éve ül a parlamentben. A KDNP-s politikus hiába keres havi 1 millió forintot oktatási államtitkárként és további 230 ezer forintot képviselőként, ami évi 14,5 millió forintos bruttó bevételt jelent.

Hoffmann ebből a pénzből sem autót, sem lakást nem tudott venni, az államtitkár összes vagyona 6 millió forint, ennyit tett félre - úgy, hogy csak a választások óta mintegy 22 millió forintnyi bruttó bérre tehetett szert. Ez is majdnem hatszorosa annak, amennyit ennyi idő alatt egy átlagos dolgozó kereshet.

Hoffmann Rózsa

  • Bevétel a választások óta: 23,5 millió forint.
  • Bevétel arányosan: hatszor annyi, mint amennyit ennyi idő alatt egy átlagos dolgozó kereshet.
  • A fizetésből megvásárolt ingatlan, ingóság: 0.
  • Megtakarítás: 6 millió forint.
  • Hitel: 0 forint.

Navracsics is hiába írta a cikkeket

Nagyjából a Hoffmannéhoz hasonló "vagyonra" tett szert Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes, aki szintén hat éve képviselő. Navracsics most miniszterelnök-helyettesként és honatyaként havi 1,3 millió forintot keres, ami évi 15,5 millió forintot jelent. Ám mindez hiábavalónak tűnik, hiszen hatéves működése alatt mindösszesen egy fél lakás lett az övé.

Navracsics képviselőségének első hónapjában vett egy autót - vélhetően nem az egyhavi béréből -, majd háromévnyi képviselőség után, 2009-ben vásárolt egy lakást, amelynek felerészben tulajdonosa. Ezután viszont mintha elvágták volna, 2009 óta Navracsics semmilyen vagyonra nem tett szert, lett viszont egy 13 millió forintos hitele. Pedig tavaly havi 25 ezer forintnyi pluszbevételért még cikkeket is publikált a Heti Válasz című lapnak, ezek szerint nem érte meg. Navracsics a választások óta 23 millió forintot keresett, hatszor többet, mint egy átlagos dolgozó.

Navracsics Tibor

  • Bevétel a választások óta: 23 millió forint.
  • Bevétel arányosan: hatszor annyi, mint amennyit ennyi idő alatt egy átlagos dolgozó kereshet.
  • A fizetésből megvásárolt ingatlan, ingóság: egy lakás, melynek felerészben tulajdonosa.
  • Megtakarítás: 0 forint.
  • Hitel: 10 millió forint.

Gyurcsány Ferenc úgy nem jut előrébb, hogy 30-szor annyit keres, mint egy átlagos dolgozó

Bár Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök - aki egyébként hat éve képviselő - több tízmillió forint osztalékot kap cégétől, képviselőként pedig további mintegy havi 400 ezer forintot keres, a jövedelemként bevallott összeg és a tulajdonolt tárgyak arányait figyelembe véve neki sem lehet könnyű élete.

Gyurcsány két ingatlant vallott be, a pápai ingatlant még képviselősége előtt, 1995-ben vette, a másikat pedig hitelből, háromévnyi képviselőség után, 2009-ben. Gyurcsány Ferenc tavaly csak osztalékként 70 millió forintot vett fel, ebből nem jutott sem autóra, sem egy újabb lakásra, de még a képviselői alapdíj hatszorosát meghaladó megtakarításra sem. Ez az összeg 30-szorosa annak a bérnek, amit egy átlagfizetésből élő kereshetett meg a választások óta eltelt másfél évben.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Gyurcsány Ferenc

  • Bevétel a választások óta: legkevesebb 77 millió forint.
  • Bevétel arányosan: 30-szor annyi, mint amennyit ennyi idő alatt egy átlagos dolgozó kereshet.
  • A fizetésből megvásárolt ingatlan, ingóság: 0.
  • Megtakarítás: kevesebb mint 1 millió forint.
  • Hitel: 70 millió forint.
Ezt is szeretjük