Így úszd meg a büntetést!

3 hasznos tipp, ha szabálytalanul közlekedtél

Mindenkivel megesik olykor, hogy a kelleténél gyorsabban hajt. Mit tehetsz ilyenkor?

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Kicsit gyorsabban mentél a kelleténél, és éppen belebotlottál egy traffipaxba? Tilos helyen parkoltál, és épp arra járt a törvény őre?

Esetleg úgy érzed, igazságtalanul vádolnak valamivel? Nem kell azonnal kétségbeesned, és azon törnöd a fejed, vajon miből fizeted ki a büntetést. Létezik ugyanis néhány kiskapu, melynek segítségével megúszhatod a dolgot.

Az alábbi trükkök segíthetnek a bajban, azonban arra egyáltalán nem ösztönzünk, hogy felelőtlenül közlekedj, áthágva a KRESZ és a józan ész szabályait. A legtöbb esetben a büntetés jogos, így, ha nem az első fényképet kapod gyorshajtás miatt, akkor gondolkozz el vezetési szokásaidon, illetve azon, valóban érdemes-e annyira sietned, hogy a magad és mások épségét veszélyezteted.

Egy fotó is elég lehet a tábláról!

Ha túl gyorsan hajtasz, azzal valószínűleg az elkövetés pillanatában is tisztában vagy. Megeshet azonban, hogy a körülmények neked kedveznek, ilyen esetekben talán megpróbálkozhatsz azzal, hogy udvarias érveléssel arra bírd a rendőrt, hogy elengedje a büntetést.

És, hogy melyek lehetnek ezek a kedvező körülmények? Ha például a sebességhatárt nem jelezték egyértelműen, esetleg a táblát eltakarja egy fa lombja, vagy bármi más zavaró tényező lépett fel, amire hivatkozhatsz, jó eséllyel megúszhatod a dolgot. Ilyenkor egy fotó nagyon hasznos lehet, a mai telefonok többsége már alkalmas erre: készíts tehát egy képet, mellyel később alátámaszthatod az érvelésedet. Előfordulhat az is, hogy a sebességhatár nemrég módosult, és ezt nem jelezték teljesen egyértelműen. Ilyenkor, ha a rendőr rugalmasabb, és nem lépted át a korábbi korlátozást, talán elenged egy figyelmeztetéssel.

Tudtad?
A legtöbb GPS programja már tartalmazza az állandó helyre telepített traffipaxok helyét, és jelez, ha egy ilyenhez közeledsz. Bármilyen meglepő, ez egyáltalán nem illegális, legalábbis nálunk nem - így tehát, ha egy rendőr mást állít, bátran, de persze csak udvariasan, szállj vele vitába. Külföldön azonban sok helyen tiltott ennek az eszköznek a használata. Ha elutazol, érdemes utánanézned, hogy ott használhatod-e.

Egy mosoly csodákra képes

A régi, jól bevált tanácsok a mai napig megállják a helyüket: előfordulhat, hogy egy kedves, esetleg megszeppent mosoly elegendő ahhoz, hogy megússz egy kisebb kihágást. Alapvető, hogy szimpátiát kell ébresztened az eljáró rendőrben, nőként ennek nyilván tudod a módját. Persze nem szabad összetéveszteni ezt a flörttel - ezzel jobb, ha sosem próbálkozol.

Ne feledd: nem azt szeretnéd, hogy vacsorázni vigyen, hanem, hogy eltekintsen a büntetéstől. Mutass megbánást, törekedj rá, hogy felelősségteljesnek és törvénytisztelőnek lásson, aki kivételesen követett el ilyesmit. Ha provokálna, akkor is őrizd meg a hidegvéredet, válaszolj röviden, érthetően, és mindig legyél udvarias. Érezze, hogy tiszteled őt, nem veszed félvállról az eseményeket, és valóban sajnálod, hogy megszegtél egy szabályt.

Tudtad?
Természetesen egyáltalán nem mindegy, hogy milyen típusú szabálytalanságot követtél el. A közlekedési kihágásokat két csoportba sorolják, a kevésbé súlyosak a szabálysértések, mint például a sebességkorlátozás túllépése, vagy ha áthaladsz a tilos jelzésen. A súlyos kihágások már bűncselekménynek minősülnek, ilyen a segítségnyújtás elmulasztása, a közúti veszélyeztetés, a közúti baleset okozása vagy az ittas vezetés.

Jegyzetelj a helyszínen!

Megeshet, hogy olyasmivel gyanúsít a téged igazoltató rendőr, amiről azt gondolod, valójában nem is követted el. Ilyenkor ahelyett, hogy hosszas, komoly vitába bonyolódnál vele, sokkal célravezetőbb, ha kiállsz ugyan a véleményed mellett, de ezt visszafogott formában teszed.

Nem árt, ha mindig van nálad papír és ceruza, és már a helyszínen feljegyzéseket készítesz, esetleg lerajzolod azt, amit szükséges.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Ez később hasznodra lehet, ha bizonyítani szeretnéd az igazadat, hiszen az idő múlásával az emlékeid az eseményekről is halványodnak majd. Ráadásul a hatóság talán azt is értékelni fogja, hogy ilyen alapos voltál, és a figyelmed mindenre kiterjedt.

Tudtad?
A közúti közlekedési előéleti pontrendszerről szóló jogszabályok 2008. január 1-jétől szigorodtak. Azóta a gondatlanságból elkövetett bűncselekményekért 6, a szándékosakért 9, a szabálysértésekért 1-5 büntetőpontot kaphatsz. Ha összegyűlik 18 pontod, akkor bevonják a jogosítványodat, és csak abban az esetben kaphatod vissza, ha elvégzel egy utánképzést.
Cikkünk az Elhallgatott tanácsok című könyv alapján készült.

Szinte mindenkivel előfordul, hogy félretájékoztatják, és anyagi veszteség éri. A Reader's Digest feltárta, és ebben a könyvben megosztja veled azokat a féltve őrzött szakmai titkokat, amelyek segítségével egészségesebben élhetsz, előnyökre tehetsz szert a munkahelyeden, és jelentős mennyiségű pénzt, valamint időt takaríthatsz meg. A könyv 1500 ritkán emlegetett módszert tartalmaz kiváló szakértőktől és igazi bennfentesektől, melyekkel megkönnyítheted a hétköznapjaidat, és amelyek segítségével valóban jó döntéseket hozhatsz.

Kiadja a Reader's Digest.
Ára 8990 forint.
A könyvet itt rendelheted meg.
Ezt is szeretjük