Furcsa dolog fertőzheti meg a kutyákat: érdekes eredményre jutott a kutatás

Meglepő, hogy mennyire ragadós ez a dolog, még a kutyák sincsenek biztonságban.

Stresszes a kutya a gazditól
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A kutyák, mint hűséges társaink, rendkívül érzékenyek lehetnek a környezetükre és gazdáik hangulatára. Egy nemrégiben végzett kutatás során meglepő jelenséget figyeltek meg: a kutyák stresszérzékelése nem csupán lelkileg, hanem fizikailag is kihat az ő állapotukra is.

Stresszes lehet a kutya a gazdi miatt

A Scientific Reports szaklapban publikált tanulmány szerint a kutyák képesek érzékelni az emberek stressz-szintjét az általunk kibocsátott szagok alapján. A kutatók arra voltak kíváncsiak, hogy a kutyák hogyan reagálnak az emberektől származó szagokra, amikor azok különböző szintű stressznek vannak kitéve.

Stresszes a kutya a gazditól 2
Fotó: Sheridan Nilsson / Getty Images Hungary

A vizsgálat során a tudósok két különböző szituációt modelleztek. Az egyik csoport tagjainak nyilvánosan kellett beszélniük és matematikai feladatokat megoldaniuk, azaz magas fokú stressznek tették ki őket, míg a másik csoport tagjai nyugodt tevékenységet folytattak, relaxáló videókat néztek. A résztvevők által kibocsátott szagminták, mint például izzadság, nyál és lélegzet, tartalmazták a stressz-szintjüket jelző kortizolt, amely az elemzések alapján jelentős eltérést mutatott.

A kutatók 18 kutyát tanítottak meg arra, hogy egy bizonyos eledellel teli tálat mindig egy meghatározott helyen találnak meg, míg egy másik helyszínen sosem volt étel. A tálak vizsgálatával próbálták megállapítani, hogy a kutyák optimistán vagy pesszimistán közelítik meg azokat. Az eredmények azt mutatták, hogy amikor a kutyák a stressznek kitett emberektől származó izzadságot szagoltak, hajlamosabbak voltak pesszimistán viselkedni, azaz lassabban közelítették meg az új tálakat.

A cikk az ajánló után folytatódik

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ez a kutatás új perspektívába helyezi azt, hogy hogyan hat a gazdák érzelmi állapota a kutyákra. A kutyusok nemcsak hogy érzékelik a gazdáik stressz-szintjét, de az is kiderült, hogy az ilyen szagok csökkenthetik az étvágyukat is, ami szoros kapcsolatban áll az ebek szervezetében lezajló, stressz okozta változásokkal.

Egy korábbi, 2019-es kutatás is megerősítette, hogy a kutyák stressz-szintje, és az őket körülvevő embereké szinkronban van, ami arra utal, hogy a kutyák rendkívül empatikusak, és érzékenyen reagálnak a gazdáik érzelmi állapotára. Ezen tanulmányok összességében arra figyelmeztetnek, hogy az ebek jólléte érdekében fontos odafigyelni a saját mentális egészségünkre is, mert átveszik tőlünk. 

Meglepő dologra jöttek rá a kutyákkal kapcsolatban magyar tudósok: ezért lehetnek ennyire barátságosak

Az embereknél is előfordul az extrém barátságosság.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük