4 fontos, nem szakmai készség, ami nélkülözhetetlen lesz a munkahelyen a jövőben
Az alábbi négy soft skill megléte elengedhetetlen lesz a jövőben a szakértő szerint.
Nemcsak a cégek fejlesztik tréningek formájában a munkatársak soft skilljeit: már akad olyan egyetem itthon is, ahol a diákok úgynevezett puha készségeinek javítása kiemelten fontos. A soft skill a lexiq.hu meghatározása szerint olyan nem szakmai jellegű, személyes és szociális készség, ami a szakmai tudáson túl meghatározza egy ember beilleszkedését, motiválhatóságát, kezelhetőségét és kreativitását egy munkahelyen.
Ezeken a készségeken egy-egy szervezet sikere vagy bukása múlhat, ráadásul a járványhelyzet miatt átalakult munkaerőpiacon még fontosabbá vált a szerepük - írja a Hrpwr. A Budapesti Metropolitan Egyetem - METU - dékánja, dr. Papp-Váry Árpád szerint az alábbiakra különösen érdemes odafigyelni a következő években.
Önmagad motiválása
A járványidőszakban sokan tapasztalhatták, hogy egyedül, a négy fal között bizony sokszor nehezebben megy a munka. Nincsenek inspiráló kávézások a kollégákkal, gondolatébresztő beszélgetések, közös ötletelések. A lendület megtartása érdekében érdemes egyéni jutalmazási rendszert kialakítanunk saját magadnak. Ha reggel összeírtad a délelőtti feladatainkat, és délre el is végezted azokat, dicsérd meg magad egy sétával.
Csapatmunka offline és online
- Mivel várhatóan hosszú távon is velünk marad a hibrid munkavégzési forma, érdemes kétféle csoportmunka-metódusra készülnünk a következő években: fel kell vérteznünk magunkat online és offline kommunikációs eszköztárral is - mondta el dr. Papp-Váry Árpád. - Meg kell tanulnunk például kamerán keresztül is meggyőzni ügyfeleinket, munkatársainkat, és online is gyorsan értelmezni a reakciókat.
Időmenedzsment újragondolva
A járványidőszak hozta magával az aszinkron munkavégzés jelenségét, amikor a munkavállalók nem feltétlenül a megszokott munkaidőben dolgoznak. Mindez teljesen új hozzáállást igényel. - Mivel könnyen lehet, hogy a kollegák, ügyfelek más napszakra időzítik a munkát, előre kell gondolkodni. Nem várható azonnali válasz az e-mailekre, és lehet, hogy újra kell tervezni a munkafolyamatokat - mondta el a dékán.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A készségek folyamatos fejlesztése
A METU módszerét adaptálva magad is könnyen monitorozhatod készségeidet. Az úgynevezett portfólióalapú képzési módszerben a hallgatók folyamatosan naplózzák soft skilljeiket, amelyeket különféle tréningeken - például önbizalomtuning, stresszkezelés, testbeszéd, tárgyalástechnika, személyes márkaépítés, befolyásolás - fejlesztenek.
A tréningeken részt vett hallgatók közel 80 százaléka 9/10 vagy 10/10 értékelést adott az előadóknak, azaz nagyon hasznosnak ítélte meg az önismeretre fordított időt. Egy éveken át vezetett soft skill portfólióval magasabb szintű önismeretre tehetsz szert, megismerve erősségeidet és gyengeségeidet - erre pedig hosszú távon is sikeres karriert építhetsz.
Fotók: Getty Images
Mi vár a frissdiplomásokra Magyarországon?
Két kutatás keretében 2010 óta gyűjtöttek adatokat a hallgatók és végzettek képzési, munkaerőpiaci helyzetéről.
Mi vár a frissdiplomásokra Magyarországon? 10 év kutatásának eredményei
Elérhetővé vált a diplomás-pályakövetési rendszer frissdiplomás és aktív hallgatói kutatás modulja.
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- munkaerőpiac
- munkaügyek
Ezekre a szakmákra nőtt jelentősen a kereslet: nem kell hozzájuk diploma
- felmérés
- munkahely