Máig nem tudni, mi történt a leghíresebb betyárvezérrel: Sobri Jóska szó szerint köddé vált

Sobri Jóska alig néhány éves ténykedésével is képes volt legendává válni.

Sobri Jóska élete
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Rózsa Sándor után valószínűleg Sobri Jóska volt a leghíresebb magyar betyár. Hírneve már csak azért is komoly teljesítmény, mert míg az Alföldön ténykedő Rózsa Sándor 65 évig élt, addig a Bakony erdeiben bujkáló dunántúli betyárvezérnek még 30 éves kora előtt nyoma veszett - vagyis jóval kevesebb idő állt rendelkezésére ahhoz, hogy legendává váljon.

Emlékét mesék, mondák, dalok, balladák őrzik, 2002-ben pedig kalandfilmet is forgattak Sobri címmel, Szarvas Attila és Eperjes Károly főszereplésével.

Magyar betyárok

A magyar betyárvilág nagyrészt pásztorokból, zsellérekből, katonaság elől menekülő szegénylegényekből állt. Bár nagy részük közönséges bűnöző volt, akik az utazókat kirabolták, fosztogattak, mivel a gyűlölt hatalom üldözte őket, egyfajta romantika övezte lényüket, így a kizsákmányolt szegénység bátor, félelmet nem ismerő, túlidealizált megtestesülésévé váltak. A 19. század elején a betyárok elárasztották az országot: főként az Alföldön, a Bakonyban és Somogyban tevékenykedtek.

Sobri Jóska, a leghíresebb bakonyi betyár

A leghíresebb bakonyi betyárvezér Sobri Sóska volt, aki vélhetően 1810 környékén született a Vas megyei Endrődön Pap József néven. Ragadványnevét kondás apja után kaphatta, aki a Sopron megyei Soborról származott.

A törvénnyel már korán összeütközésbe került, rossz társaságba keveredett és egy bakonyi disznólopás miatt két évet töltött a szombathelyi börtönben.  Itt egy rabtársától tanult meg írni, olvasni, szerelmi viszonyba keveredett a foglár feleségével, szabadulását követően pedig „a sudár termetű, fehér bőrű, csinos arcú legény” - ahogy a későbbi körözőlevelek leírták - alakját már legendák övezték.

Nem sokkal szabadulását követően ismét összeütközésbe került a törvénnyel: 1935-ben társával, egy Fényes Istók nevű bojtárral kirabolták a kolomposi juhászt. Istókot elfogták, felakasztották, Sobrinak azonban sikerült kereket oldania.

Legendák kötődtek Sobri nevéhez

Innentől kezdve menekülni kényszerült, hamar banda verődött köré, melynek alvezére Milfajt Ferkó lett. A hat osztályt végzett Milfajt több úri háznál is szolgált inasként, Sobri bizalmasa lett. Bandájukkal leginkább a Bakonyban, Veszprém, Győr, Vas és Zala megyében betyárkodtak. Elsődleges célpontjaik voltak a kereskedők, gazdag számadó juhászok - az ő kezük alá tartoztak egy-egy uradalom bojtárjai, pásztorai. De leghíresebb esetük talán Hunkár Antal ezredes kirablása volt. A nagy tekintélyű, befolyásos ember a királynál és a nádornál is panaszt tett az esettel kapcsolatban, melynek következtében Sobri bandája ellen kilenc vármegye indított hajtóvadászatot, Sobri fejére pedig száz arany vérdíjat tűztek ki.

A Vértes felé menekülő betyárcsapat sebesült alvezérét, Milfajt Ferkót statáriális bíróság ítélte el, és 1836 karácsonyán felakasztották. Sobri azonban megmenekült, és végül csak 1837. február 17-én fogták el Tolna és Somogy megye határán, Lápafőnél. Az egyik legenda szerint a betyárcsapat még sebesülten is a végsőkig kitartott, és Sobri végül - látva, hogy reménytelen a helyzet - önmagát lőtte szíven.

A cikk az ajánló után folytatódik

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Sobri él

Ám egy sor más legenda is kering személye körül, és még évtizedekkel később is mesélték, hogy Sobri egyszerűen köddé vált, nem halt meg Lápafőnél. Voltak, akik szerint az Alföldön lett gazdag számadó juhász, míg mások szerint Szlavóniában bujdosik, sőt sokan állították, hogy kivándorolt Amerikába, és gyógyszerészként dolgozik. Hogy Sobri életben maradhatott, azt az is alátámasztja, hogy apja, Pap István nem ismerte fel fia holttestét a neki mutatott betyárban. Emlékét újságcikkek, mesék, balladák sora őrzi, Kislődön kalandpark viseli a nevét, Franciaországban pedig még zenés darabot is írtak róla. Hogy legendává vált, annak okait sokan nem értik, hiszen egyetlen igazán emlékezetes gaztettet sem hajtott végre néhány éves pályafutása során, talán előnyös külseje, magas termete segítette hozzá, hogy emléke ma is él.

Olvass tovább: Az utolsó bihari betyár

Vitális Imre hírhedt rabló és sorozatgyilkos volt a 19-20. század fordulóján: az utolsó bihari betyár sok betyármonda hőse lett.

Ő volt az utolsó bihari betyár: a sorozatgyilkos, Vitális Imre mondahőssé nőtte ki magát

Vitális Imre hírhedt sorozatgyilkos és rabló volt a 19-20. század fordulóján.

Elolvasom
Ezt is szeretjük