Sissi magyar udvarhölgye kezei közt halt meg: így vallott róla Sztáray Irma

A grófnőt még a császár is kihallgatta.

Sissi magyar udvarhölgye, Sztáray Irma
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Már 125 éve, hogy merénylet áldozata lett a magyarok kedvenc királynéja, Wittelsbach Erzsébet. Halálának körülményeiről magyar udvarhölgye, Sztáray Irma saját könyvében részletesen mesél. I. Ferenc József császár hitvese a grófnő kezei között halt meg. 

Így vallott a királynéról Sztáray Irma

Sztáray Irma 1863. július 10-én született előkelő grófi családba, a mai Szlovákia területén, Sztára községben. Apja Zemplén vármegye főispánja, Sztáray Viktor, anyja szendrői gróf Török Mária volt. A családot nagy megtiszteltetés érte, amikor József főherceg és felesége, Klotild főhercegné úgy döntött, udvarhölgyként számítanak az előkelő származású, fiatal lányra. 

Countess Irma Sztáray in Hungarian costume

A főhercegi pár sok időt töltött a Sztáray családdal a család alcsúti birtokán és a József főherceg tulajdonában álló Margitszigeten. Egy 1889-es feljegyzés szerint az előkelő família tizenkilenc fős kísérettel érkezett egy hétvégi szigeti sétára. Sztáray Irma mellett udvari orvos, két nevelő, énektanárnő, zongoratanárnő, öt komorna, két komornyik, egy huszár és öt szolga kísérte el őket. Klotild főhercegné pedig annyira megkedvelte az ifjú Sztárayt, hogy Erzsébet királyné figyelmébe ajánlotta, aki később udvarhölgyévé fogadta. 

Testközelből élte át a szörnyűséget

Ekkor még senki sem sejtette, hogy pár év múlva, 1898. szeptember 10-én az ő karjai között hal meg a királyné. A Genfi-tó partján az anarchista Luigi Lucheni egy reszelővel szíven döfte Sissit. A tragikus jelenetet pedig testközelből nézte végig Sztáray Irma, aki haláláig a királynővel maradt. Később saját könyvében, az Erzsébet királyné kíséretében így emlékezett vissza a végzetes napra: „E pillanatban jóval előttünk meglátok egy embert, ki, mintha kergetőznék, egy útszéli fa mögül kiugrik és a legközelebbi másikhoz rohan. Innen átcsap a tó melletti vasrácshoz, majd újra egy fához, s ekként a gyalogjárón keresztül-kasul cikázva felénk közeledik. Önkéntelen tettem egy lépést előre, s így fedtem előtte a királynét. De ez most úgy tesz, mint ki nagyot botlik, előre lódul és ugyanakkor öklével a királynéhoz sújt.”

Assassinato luigi

Sissi szoros fűzője miatt ekkor még semmit sem érzett a sebesülésből, ám mikor a hajóhídra értek, sápadtan összeesett. Erről a pillanatról így írt a grófnő: „A királyné halotthalványan, csukott szemekkel feküdt karjaim között. Mikor meglocsoltam az arcát és halántékát, szemhéjai felnyíltak és mögöttük ott láttam a halált.” A királynő haláláról ide kattintva olvashatsz részletesebben.

A tragédia után Sztáray Irmát az osztrák császár személyesen fogadta. Ferenc József első kézből hallhatta felesége drámai utolsó perceit. A király bátorságáért és hűségéért az Erzsébet-rend nagykeresztjét adományozta az udvarhölgynek. Indoklásában ezt írta: „... királyné halála órájában ön által tett kitűnően hű, önfeláldozó és odaadásteljes szolgálatok hálás elismeréséül önnek az általam a mai napon a megboldogult emlékére alapított Erzsébet-rend nagykeresztjét adományozom.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Visszavonulva élt haláláig

Erzsébet temetése után a grófnő édesanyjával együtt Olaszországba utazott, hogy kiheverje a tragédiát. Miután hazatért, segédkezett a vöröskeresztnek, és ápolóként csatlakozott a világháborús sebesültek ellátásához is. 1907-ben a budai várban nyílt Erzsébet királyné emlékmúzeumnak felajánlotta azt a fekete selyemkabátot, amelyet a királyné a tragédia napján viselt. A ruhadarabon jól látszik a vágás, amit a gyilkos fegyver ejtett. 

DROTI20210615010
Fotó: Rosta Tibor / MTI

Sztáray Irma haláláig visszavonultan élt a mai Szlovákia területén, családja szobránci kastélyában. A grófnő sosem házasodott meg, és gyermekei sem születtek. Erzsébet királyné hűséges udvarhölgye 1940. szeptember 3-án, 77 évesen aludt el örökre. 

Olvass tovább! Egy firenzei szenespincében elképesztő dolgot találtak: itt élt titokban a reneszánsz művész

Évekig széntárolásra használták azt a firenzei pincét, amelyben a híres reneszánsz művész, Michelangelo Buonarroti bujdosott egy feldühödött pápa elől. A pince falát a festő vázlatainak tulajdonított, emberi alakokat ábrázoló rajzok borítják. A rejtekhelyet november 15-től bárki megtekintheti.

Egy firenzei szenespincében elképesztő dolgot találtak: itt élt titokban a reneszánsz művész

Korábbi pártfogói elől bujdosott.

Elolvasom

(A képek forrása: Getty Images Hungary, Wikipédia)

Ezt is szeretjük