17 évesen adták férjhez, 15 gyermeke született - A Bridgerton-sorozat Sarolta királynéjának igaz története
Sarolta brit királynét mindössze hat órával az első találkozásuk után adták hozzá III. Györgyhöz. Ilyen volt valójában a 18-19. századi brit uralkodóné élete.
A Bridgerton család című sorozatban nemcsak a főszereplők keltették fel a nézők érdeklődését, hanem az egyik mellékszereplő, Sarolta királyné is. A 18-19. századi brit uralkodóné pedig most saját sorozatot kapott a Netflixen: a Sarolta királyné – Egy Bridgerton-történet című széria a fiatal Sarolta és György szerelmi történetét dolgozza fel.
De ki is volt valójában Sarolta királyné? Milyen volt ő, és milyen volt az élete? Milyen volt a kapcsolatuk a királlyal? Ennek jártunk most utána.
Sarolta 17 éves volt, amikor III. György elvette
Zsófia Sarolta mecklenburg-strelitzi hercegnő 1744 májusában született a németországi Mirow településen. Károly Lajos Frigyes mecklenburg-strelitzi herceg és Erzsébet Albertin szász-hildburghauseni hercegnő hat gyermeke közül ő volt a legfiatalabb lány. Nagyjából olyan szintű neveltetésben, oktatásban részesült, mint egy angol vidéki úriember lánya: tanult néhány nyelvet, botanikát, természetrajzot, de leginkább a háztartásvezetésre és a vallásra összpontosítottak taníttatása során. Csak azután tudhatott meg többet az uralkodói feladatokról és az udvari életről, miután testvére, IV. Adolf Frigyes 1752-ben hercegi rangot kapott.
II. György halála után unokája, III. György került a brit trónra, ám a 22 éves fiatalember ekkor még nőtlen volt. Édesanyja és tanácsadói is minél hamarabbi házasságkötésre sarkallták. Nemcsak családja, hanem az ő érdeklődését egyaránt felkeltette Zsófia Sarolta hercegnő - részben azért, mert úgy gondolták, egyáltalán nem érdekelt a politikában, és nem is akar majd beleszólni az uralkodásába. Végül 1761-ben, csupán hat órával az első találkozásukat követően el is vette az akkor 17 éves Saroltát, aki egyébként még alig beszélt angolul.
Kevesebb mint egy évvel a házasságkötésük után megszületett első gyermekük, György walesi herceg, akit 14 további testvér követett. 15 gyermekük közül ketten nem élték meg a felnőttkort. Az első időszakban Sarolta dolgát megnehezítette anyósával való rossz kapcsolata, aki ragaszkodott a merev udvari etiketthez, és aki életének minden részletébe bele akart szólni. Sarolta viszont gyorsan megszerettette magát udvarhölgyeivel és gyermekei nevelőivel, ugyanis mindenkivel nagyon kedvesen viselkedett.
Zene, bálok és az imádott kutyák
Sarolta kicsi kora óta imádta a zenét, Johann Sebastian Bach fia, Johann Christian Bach tanította őt, de a fiatal Mozartot is meghívta, hogy meghallgathassa előadását. Sokszor állítólag férjével is előadott duetteket csembalón és fuvolán. Érdeklődött a természet iránt, növényeket kategorizált, és létrehozott egy helyet, ami az első, brit földre telepített kenguruknak adott otthont. Rajongott a kutyákért, főleg a pomeránia törpe spiccekért, a fajtából többet is tartott, és rendszeresen ajándékozott ilyen fajtájú ebeket az udvartartásának.
Közel állt a feminista mozgalomhoz, illetve a női szociális és önképző mozgalomhoz, Kékharisnya Társasághoz. Belső köreibe tartozott Fanny Burney regényíró, Margaret Cavendish filozófus, valamint Elizabeth Harcourt grófné is, akit ő is bátorított az írásra.
A Bridgerton család című sorozatban rendszeresen megjelennek Sarolta királyné báljai, ezeknek is van egy kis történelmi alapja. III. György király ugyanis 1780-ban szerveztette az első bált a királyné tiszteletére a születésnapján, amit ezt követően minden évben megtartottak egészen addig, amíg Sarolta az ’50-es években le nem mondta őket. Az uralkodóné sok levelet is írt férjének, melyekben az éppen aktuális pletykákról számolt be neki – ezek egy része a királyi levéltárban olvasható.
Férje betegsége megnehezítette az életüket
Sarolta királyné férjén keresztül a politikai ügyekre is gyakorolt némi benyomást, de diszkréten és óvatosan igyekezett befolyásolni Györgyöt. A király mentális betegségének első jelei 1765-ben jelentkeztek, anyósa azonban nem tájékoztatta őt erről. A törvény szerint Sarolta lett volna a régens, ha György képtelen lesz uralkodni állapota miatt. III. György állapota egyre rosszabb lett, betegsége elszomorította és megrémítette a királynét. Nem tudta azt sem, mi lesz vele a férje nélkül, nagyon nehezen viselte, ahogy Györgyön eluralkodik az elmebaj.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Sokszor elválasztották a királytól, és a betegség előrehaladtával egyre inkább külön életet éltek, amire egyre inkább szükség is volt, mert 1801-től rohamai miatt a király erőszakossá vált. De felesége mindig lojális és hű maradt hozzá .
1811-ben Györgyöt felesége gyámsága alá helyezték, de 1812-től már nem látogatta a férfit, annyira kiszámíthatatlanná és erőszakossá vált. Ma úgy sejtik, a király egy ritka, porfíria nevű betegségben szenvedett, ami a hem vastartalmú szerves makromolekula termelésében érintett enzimek hiánya miatt alakul ki. Ez idő alatt Sarolta és György legidősebb fia lett a régens. Édesanyja részt vett vele a hivatalos eseményeken, valamint felügyelte unokái nevelését. Utolsó éveiben egyre kevesebb népszerűségnek örvendett, előfordult, hogy kigúnyolta őt a tömeg, mire ő azt mondta nekik, felháborító, hogy ilyen hosszú szolgálat után így bánnak vele.
Sarolta királyné 1818-ban, 74 évesen hunyt el Angliában úgy, hogy legidősebb fia fogta a kezét. Összesen 57 éven és hetven napon keresztül volt királyné.
Ő volt Nagy-Britannia első színes bőrű királynéja?
Nemcsak a Bridgerton-sorozatban, hanem a történészek között is felmerült már az a feltételezés, hogy Sarolta királyné színes bőrű lehetett. Erről azóta is rengeteg vita folyik. Egyesek szerint bár német volt, rendelkezik fekete felmenőkkel, egy Mario de Valdes y Cocom nevű történész szerint a 13. században élő III. Alfonz portugál királynak volt egy afrikai szeretője, akitől több gyereke született. Köztük volt egy olyan fiú is, aki beházasodott a szintén színes bőrű de Sousa családba – akik Sarolta felmenői lehetnek. De vannak, akik arra is rávilágítottak, hogy királyné arcvonásai szintén arra engednek következtetni a róla készült festményeken, hogy színes bőrű volt.
Olvass tovább! II. Johanna beleőrült férje halálába
II. Johanna kasztíliai királynő Őrült Johannaként él a köztudatban, az uralkodónő ugyanis annyira szerette Szép Fülöpöt, hogy beleőrült a halálába.
Férje holttestét fektette maga mellé a tébolyult királynő - II. Johanna beleőrült Szép Fülöp halálába
II. Johanna kasztíliai királynő teljesen beleőrült imádott férje, Szép Fülöp halálába.
Elolvasom(Képek: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- uralkodónő
- történelmi érdekesség