Nem mindennapi természeti jelenség színezte rózsaszínre a havat az Alpokban
Rózsaszín havat vizsgálnak a kutatók az Olasz-Alpokban.
Rózsaszínes árnyalatú hó jelent meg az Alpok gleccserein. A jelenség, amelyet olasz kutatók vizsgálnak, az algák számlájára írható. Biagio Di Mauro, az olasz Nemzeti Kutatási Tanács szakértője szerint a Presena gleccser egyes helyeinek elszíneződését valószínűleg ugyanaz az alga okozza, amit Grönlandon is megtaláltak.
- Nem veszélyes, természetes jelenség, ami a sarkkörökön túl és a mérsékelt égöv alatt is előfordul a tavaszi-nyári időszakban - magyarázta Di Mauro, aki korábban a svájci Morteratsch-gleccser algáit tanulmányozta.
#Italy - Pink ice in Italy's Alps sparks algae probe: https://t.co/SWsFBgLi8o
— AFP Photo (@AFPphoto) July 5, 2020
📸 @MedinaMm805 #AFP pic.twitter.com/pjhR5EZdcn
Az Ancylonema nordenskioeldii nevű növény Grönland nyaranta kialakuló, úgynevezett sötét zónájában is jelen van, ott szintén jellemző a jégolvadás - írta a The Guardian online kiadása.
A jég általában a napsugarak több mint 80%-át visszaveri, de amint feltűnnek az algák, sötétebbé válik, ezáltal több napfényt nyel el, és felgyorsul az olvadás. Ahogy a jég egyre gyorsabban olvad, több alga jelenik meg, mivel több vízhez és levegőhöz jutnak, így színeződik rózsaszínre a 2618 méter magasan fekvő Passo Gavia jege.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
- Megpróbáljuk megállapítani, hogy az emberi tevékenységen túl más jelenségek milyen mértékben járulnak hozzá a Föld melegedéséhez - tette hozzá Di Mauro.
Kiemelt kép: Getty Images
Szomorú fotó az űrből
A NASA műholdjai már 1972 óta, vagyis 48 éve készítenek képeket a Földről, akkor azonban még csak nem is sejthették, milyen drasztikus változások figyelhetők majd meg a fotókon, hiszen a klímaváltozás még nem volt olyan közismert jelenség, mint most.
Szomorú fotó az űrből: az alaszkai gleccser sokat változott az évek során
Nézegess képeket!
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- tudomány
- természet
Érdekes jelenség zajlik az Antarktiszon: műholddal térképezték fel
- tudomány
- globális felmelegedés
A gyors pusztulást hozhatja el az ítéletnapi gleccser? A klímakutató véleménye
- tudomány
- környezetszennyezés