Különleges dologra tanították be a kutyákat: tudományos áttörést hozhat a módszer

Kutyákat használnak régészeti leletek feltárására horvát archeológusok.

2019. téli óraátállítás
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Különleges kiképzésben részt vett kutyákat használnak horvát archeológusok régészeti leletek feltárására, amelyet tanulmányban is bemutattak a Journal of Archaeological Method and Theory című tudományos folyóiratban. A három belgajuhász, Panda, Sattwe, Mali és egy német juhászkutya, Arwen, öt időszámításunk előtti 8. századi sírhelyet szagolt ki, és észlelt korábban feltárt sírokat is 2015 óta Drvisica és Karlobag településeken, a horvát tengerparthoz közeli Velebit-hegységben.

Vedrana Glavas, a zárai - Zadar - régészeti kutatások vezetője és Adrea Pintar, a horvát hegyimentő szolgálat - HGSS - nyomkereső kutyáinak kiképzője a régészeti leletek felfedezéséről írt tanulmányukban elsőként számoltak be olyan kutyákról, amelyeket biológiai detektorokként használnak a régészetben. Drvisica településen öt feltárt sírból négyben találtak emberi maradványokat, ezeket szénizotópos kormeghatározással és régészeti leletanyag-elemzéssel az időszámítás előtti 8. és 1. századra datálják a régészek.

A leleteket úgynevezett vak keresés és kétszeres vak keresés módszerrel fedezték fel. A vak keresésnél a kutyák és a vezetőik nem tudják, hol a sír, a régészek vezetője azonban feltételezi azt. Míg a kétszeres vak keresésénél senki sem tudja, hol kell keresni. A sírhely nem látható a föld felszínén, és nem lehet tudni, merre találhatók a nyomra vezető szagok. A kutyákat minden esetben megszokott sorrend nélkül, véletlenszerűen engedik a vizsgált területre.

A kutatások megmutatták, hogy a különleges kiképzésben részt vett kutyák akkor is kiszagolják az emberi maradványokat, ha azok nagyon kis mennyiségben vannak a feltárandó területen, ez esetben a 3000 éveseket is.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A régészet vezetője szerint a meszes talajnak köszönhető az, hogy megmaradtak a szagok. A kutyák a szagot követik, de nem azonosítják a holttest pontos helyét, ezért elemezni kell a munkájukat, és figyelembe kell venni a különböző geológiai adottságokat - hangsúlyozta a kutató. Bűnügyek feltárásban már mindennapos az emberi maradványokat kereső kutyák használata, de nem gyakori, hogy az ilyen kutyákat történelmi sírok detektálásra használják - írták a kutatók.

A képek illusztrációk. Forrás: Getty Images

Különös dolgot talált a puli bundájában a gazdi

Egy ausztrál gazdi épp két kutyáját, Hugót és Katót sétáltatta, amikor arra lett figyelmes, hogy utóbbi kissé nyugtalan, mintha zavarná valami. Ahogy jobban szemügyre vette a pulit, rá is döbbent, hogy mi volt az izgalom tárgya.

Valami nagyon különös dolgot talált a puli bundájában a gazdi séta közben

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük