Nyomkövetőt szereltek a sas testére: kiderült, hogy elképesztő utat járt be

A sasok nemcsak a levegő óriásai, de fáradhatatlan repülők is.

Pusztai sas vándorlása
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A sas az állatvilág méltóságteljes képviselője, az amerikaiak címermadara. Ezt a címet pedig nem pusztán kinézetéért kapta, hanem páratlan intelligenciája, zsákmányszerző, és fáradhatatlan vándorlóképessége miatt is.

Történetünk főszereplője az eurázsiai sztyeppek honos madara, a pusztai sas, valamint a szaúdi Fahd Qash. A férfi egy alkalommal szokásos sétája közben, teljesen véletlenül felfedezte egy halott állat tetemét, akinek a testére nyomkövetőt erősítettek. Az eszköz hátulján megtalálta a tulajdonos elérhetőségeit, így felkereste őt. Kiderült, hogy a jeladó Kazahsztánban lépett működésbe, két évtizeddel ezelőtt. Kutatók ugyanis kíváncsiak voltak, mekkora utat jár be a madár, valamint merre vezet az útja, tizenkilenc társához hasonlóan.

Természetvédők egy évig kísérték figyelemmel 20 pusztai sas vándorlását. Noha a madarak gyorsan szétszéledtek, egy dolog gyorsan körvonalazódott a szakemberek előtt.
Bár az állatok sok helyen megfordultak, a tengereket mégis hibátlanul kikerülték. Ezt szemlélteti a térkép.
Korábban egy brit madártani szervezet már végzett hasonló megfigyelést: megállapították, hogy a sasok által napi szinten megtett leghosszabb út 355 kilométer volt.
Adataik szerint a madarak az év 31,5%-át telelőhelyükön, 41,9%-át a költőhelyen, a fennmaradó 26,6%-ot pedig vándorlással töltötték. Vagyis a pusztai sas nagyobb utat bejár élete során, mint amit az ember elképzelhet.

Nyitókép: Getty Images Hungary

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük