Lenyűgöző közelről a Picasso-bagolylepke: különleges minták díszítik a szárnyát

Egyedi mintás szárnyai miatt nevezték el a spanyol festőről ezt a különleges lepkét.

Picasso-bagolylepke közelről
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A világ legérdekesebb éjjeli lepkéjének választották a Baorisa hieroglyphicát, azaz a Picasso-bagolylepkét, ami Délkelet-Ázsiában és Észak-Indiában honos. Gyönyörű mintázatú szárnya teszi egyedivé a lepkét, bár nem mindenkinek ugrik be róla a spanyol festő. 

Lenyűgöző közelről a Picasso-bagolylepke

A lepke hivatalos nevében a hieroglyphica a szárnyain megtalálható szimmetrikus formákra és vonalakra utal, míg köznapi nevét az akár egy festő munkájának is beillő színes  foltokról, csíkokról és pontokról kapta. Bár Picasso helyett inkább Vaszilij Kandinszkij képeire emlékeztet a bagolylepke mintázata, a valaha élt egyik legnagyobb festő nevét jobban hozzáillőnek gondolták a tudósok. 

A Picasso-bagolylepkét 1882-ben fedezte fel a brit rovartudós, Frederic Moore. A többi éjjeli lepkéhez hasonlóan ez a faj is éjszaka aktív, és különböző növények nektárjával táplálkozik. Sokáig azt hitték, hogy csak ez az egy faj létezik belőle, de később még három hasonló lepkefajt is felfedeztek. Más különleges lepkefajok is léteznek, mint például korábbi cikkünk szereplői. De vannak fadarabra és halott levélre emlékeztető lepkék is, amiknél a mintázat a beolvadást segíti. A Picasso-bagolylepkénél viszont még nem jöttek rá, pontosan mi is a célja a speciális mintázatnak. 

Olvass tovább - Szuperközeli fotón egy katicabogár arca: így is cukinak találod?

Jobb, ha felkészülsz lélekben.

Szuperközeli fotón egy katicabogár arca: így is cukinak találod?

Jobb, ha felkészülsz lélekben.

Elolvasom

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

(Borítókép forrása: Wikimedia Commons, 
Ramnarayan K: 

Cikken belüli kép forrása: Facebook)

Ezt is szeretjük