4800 éve öleli kisbabáját: a régészek is meghatódtak a látványtól
A megható kőkori lelet Tajvan területén került elő.
Régészeti ásatások közben sokféle leletre bukkantak már. Használati eszközök, túlvilági útra kísérő tárgyak, személyes holmik őrzik rendhagyó időkapszulákként a múltat, és mutatják be az akár több ezer éve a sírokban nyugvókat.
Tajvanon mindeközben olyasmire bukkantak egy ősi sírban, amire valószínűleg egyetlen régész sem számított volna. Az anyai szeretet volt az: anya és gyermeke 4800 éve ölelkező maradványait találták meg egy közös sírban.
4800 éve öleli gyermekét
A Tajvani Nemzeti Tudományos Múzeum szakemberei Tajvan nyugati partjának 10 km-es szakaszát tárták fel Chu Whei-Lee archeológus vezetésével, ahol több ezer éve An-ho faluja lehetett.
A faluban a dapenkeng nép élhetett nagy többségben időszámításunk előtt a 3. évezredig. Ezután elvándoroltak Délkelet-Ázsiába és Óceánia felé, magukkal víve kultúrájukat és nyelvüket: ők használták először az ausztronéz nyelvet. A dapenkengek voltak Tajvan első mezőgazdászai, akik mintegy ötezer éve érkeztek oda Kína déli és délkeleti részéről. A dapenkeng nép karcolt mintás agyagedényeket használt, és kőből készült vésőket, eszközöket.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A megható leletet tehát a dapenkengek ősi területén találták az ott feltárt 48 sír egyikében. A kőkorszaki sírok közül ötben gyermekek maradványai voltak, a szóban forgó közös sírban pedig nemcsak egy babát, hanem édesanyját is megtalálták, aki 4800 éve öleli gyermekét.
Nem egyértelmű, hogyan halhattak meg, de a régészek szerint szeretteik háza alá temethették őket. Az anya 160 centi lehetett, a bébi pedig körülbelül 50 cm.
A régészeket mélyen meghatotta a lelet, ugyanis az anya koponyája a baba felé fordult, kvázi, gyermekére pillantva feküdt a sírban. Az is felkeltette a szakértők figyelmét, hogy ellentétben a többi ember maradványaival, akik arccal lefelé voltak a sírokban, anyát és gyermekét a hátára fektetve temették el.
Valóban kivételes régészeti lelet, mely ismét az bizonyítja, hogy évezredek ide vagy oda, az ember mit sem változott, és napjaink édesanyáinak szeretete is ugyanaz a mélységes szeretet, amit a kőkori anyák éreztek gyermekeik iránt.
Elképesztő állapotban volt a perui múmia
A jégbe fagyott inka lányról mozgóképes rekonstrukció készült.
Hihetetlen állapotban maradt meg a jégbe fagyott inka lány: gyönyörű lehetett, mikor még élt
Nézegess képeket!
ElolvasomEbben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.
OLVASD EL EZT IS!