Világszerte zajlanak háborúellenes tüntetések, mióta Oroszország február 24-én Vlagyimir Putyin elnök parancsára megtámadta Ukrajnát. Számos országban utcára vonultak az emberek, hogy kifejezzék együttérzésüket az ukrán lakosok felé, és demonstráljanak az orosz invázió ellen. Ám a háború kitörésének napján más is történt: az orosz polgárok hazájuk több városában is tömeges tiltakozásba kezdtek, hogy a világ tudtára adják, nem értenek egyet Putyin lépéseivel, és az ostrom nem az ő nevükben folyik.
A nép elhatárolódása nem maradt büntetlenül, az orosz hatóságok azonnal letartóztatásokba kezdtek, és mára több ezer felvonulót vettek őrizetbe. Sok bátor polgárnak ez nem szegte kedvét, a mai napig is vannak, akik transzparensekkel, háborúellenes feliratokkal és szavakkal hirdetik az utcán a véleményüket. Közben az emberek mindennapi életére hatással vannak az Oroszország ellen bevezetett szankciók, így általános felfordulás és feszültség jellemzi a hangulatot az államban.
Friss képek Oroszországból
Alábbi összeállításunkban olyan fotókat mutatunk, amelyek az elmúlt napokban készültek Oroszországban. Bár fegyveres harcok arrafelé nem dúlnak, jól látszik, hogy most az ott élők helyzete sem könnyű.

Az események hatására a rubel árfolyama drámai zuhanásba kezdett, amit az oroszok aggódva figyelnek a pénzintézetek, pénzváltók kijelzőin is. Míg február 1-én 86,50 rubel volt egy euró, tegnap a mélyponton 122,31 rubelt ért. A cikk írásának időpontjában, március 1-én délután egy euró 115,19 rubel.
Fotó: Sergei Karpukhin / Getty Images Hungary

Február 24-én az Egyesült Államok bejelentette, hogy szankciókat vezet be a nagy orosz bankokkal, köztük a Sberbankkal és a VTB-vel szemben, válaszul az ukrajnai különleges katonai műveletre. Bár a Sberbank sajtóirodája szerint a bank továbbra is a megszokott módon működik, az ATM-eknél ma is sorok alakultak ki, mert az emberek szeretnék levenni a pénzüket a számlájukról.
Fotó: Vyacheslav Prokofyev / Getty Images Hungary

Kígyózó sorok állnak a jegypénztárak előtt is. A szankciók értelmében az online fizetések nagy részét elutasítják, és egyes bankkártyák sem működnek, ez pedig fennakadásokat okoz.
Fotó: Mikhail Tereshchenko / Getty Images Hungary

"Nem a háborúra" feliratú transzparenst lenget egy épület tetejéről a Nyevszkij sugárút fölött egy férfi Szentpéterváron 2022. március 1-jén.
Fotó: Dmitrij Loveckij / MTI

A fotó az Ukrajnát ért orosz támadás elleni tüntetésen készült Szentpéterváron, 2022. február 28-án. Egy fiatal tiltakozó elájult őrizetbe vétel közben.
Fotó: Dmitrij Loveckij / MTI

A demonstrációkon fiatalok és idősek egyaránt részt vesznek, és az orosz hatóságok válogatás nélkül, határozottan fellépve tartóztatják le őket.
Fotó: Dmitrij Loveckij / MTI

Egy idős nő, aki a táskájára festett "Nem a háborúra" felirattal, valamint a béke szimbólumával tiltakozott, a földre esett a demonstráció közben.
Fotó: NurPhoto / Getty Images Hungary

Moszkva utcáin falfestés formájában is megjelentek a háborúellenes feliratok.
Fotó: Konstantin Zavrazhin / Getty Images Hungary

Az egyik legnagyobb háborúellenes megmozdulásra február 24-én este került sor Szentpéterváron, de kisebb tiltakozások azóta is folyamatosan előfordulnak Oroszország-szerte.
Fotó: Anatolij Malcev / MTI / EPA

Persze van, ahol semmi nem változott: a fotón egy Putyint ábrázoló pólókat, képeket és ajándéktárgyakat árusító moszkvai bolt kínálatának részlete látható.
Fotó: Makszim Sipenkov / MTI / EPA