Mérlegen a kormány intézkedései - a nők már nem érdekesek?

Lendületesen kezdtek, aztán a lelkesedés alábbhagyott. Negatívan és pozitívan ható döntések.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A második Orbán-kormány lendületesen kezdett a nőket érintő intézkedések tekintetében, ám ez a lendület alábbhagyott. Egy mondatban így lehetne jellemezni a kormány politikáját, de jöjjenek a részletek.

Orbán Viktor és a Fidesz-KDNP folyamatosan hangoztatja családbarát jellegét, nőkhöz való hozzáállásukat is alapvetően ez határozza meg. Nem sokkal kormányra kerülésük után két évről visszaállították a gyest három évre, és törvényt hoztak annak érdekében, hogy a nők már 40 év szolgálati idő letöltése után nyugdíjba vonulhassanak.

Bevezették emellett a családi adózást, amely 10, 20, illetve három gyermek esetén havi 99 ezer forintos szja-kedvezményt eredményez a gyermekesek esetében. Ezután viszont mintha megállt volna az idő, pozitív módosítások alig történtek, sőt, némelyik intézkedés még pénzt is vett ki a nők zsebéből.

A gyes, családi pótlék összege 2008 óta változatlan

Egyáltalán nem történt változás a családtámogatások összegének tekintetében, nem emelkedett sem a gyes, sem a családi pótlék. A két támogatás összege 2008 óta nem emelkedett, így az már az infláció tükrében mintegy ötödével ér kevesebbet. A nyugdíjakat a kormány 2011-ről 2012-re az infláció mértékével növelte.

Az élettársakat diszkriminálja a családi adózás

Elmaradt a családi adózást érintő korrekció is. Bár a Nemzetgazdasági Minisztérium tavaly azt ígérte, hogy a nagycsaládos élettársak számára is elérhetővé teszi a kedvezmény teljes kihasználását, erre végül nem került sor - és nem lesz ilyen a jövőben sem. A családi adókedvezményt az élettársak másként érvényesíthetik, mint a házasok, emiatt közel 900 ezer forintos éves veszteséget könyvelhetnek el azok a családok, amelyekben a három gyermekből egy közös, egy a nőé, egy pedig a férfié.

Alacsonyabb összegű gyed, tgyás

Szintén az új adórendszer folyományaként nemcsak az alacsony keresetű dolgozók, hanem a kismamák is nettójövedelem-csökkenést könyvelhetnek el, bizonyos esetekben a gyed, tgyás összege 10 ezer forinttal is alacsonyabb lehet. A kormány őket több mint 4 milliárd forintból kompenzálja, a kismamáknak egy nyilatkozatot kell kitölteni ahhoz, hogy juttatásuk az előző évivel megegyező összegű legyen.

Íme, a változások, amelyek minden nőt érinthetnek

Nézegess képeket!

Elolvasom

Fizetős bölcsőde

A nők számára további érvágást jelenhet a fizetős bölcsőde. Bár korábban a kormány nem támogatta az ötletet, most mégis bevezették, hogy az intézményekben az étkezésen felül a gondozás is térítéses legyen. Az alacsony fizetésekből gazdálkodó családoknak ez havi pár száz forintos mínuszt jelent, a jól keresők viszont akár több ezer forintot is fizethetnek.

Nem kell térítési díjjal számolniuk azoknak, akik olyan gyermeket nevelnek, aki gyermekvédelmi kedvezményben részesül, ahogy azoknak sem, akiknek három vagy több gyermeke van. Tartósan beteg vagy fogyatékossággal élő gyermek nevelése esetén sem lesz díj, nem kell fizetni emellett az átmeneti gondozásban lévő, ideiglenes hatállyal nevelőszülőnél vagy gyermekotthonban elhelyezett, átmeneti vagy tartós nevelésbe vett gyermekek után, illetve azoknak, akik jövedelemmel nem rendelkeznek. Nem kell fizetni azoknak a családoknak sem, akiknél az egy főre jutó jövedelem nem éri el a nettó 38 ezer forintot. Ha viszont eléri, akkor már lesz térítési díj.

Képek! Uniós országok, ahol még mindig tiltott az abortusz

Nézegess képeket!

Elolvasom

Könnyebb örökbefogadás, kötelező részmunkaidő a kismamáknak

A mérleg nyelvét részben a második Orbán-kormány javára billentheti, hogy az örökbefogadásokra vonatkozó szabályok rugalmasabbak lettek - az örökbefogadók szemével nézve. Míg korábban akár egy évnek is el kellett telni ahhoz, hogy egy gyermek örökbe adható legyen, addig ma, ha egy szülő fél éven keresztül egyáltalán nem látogatja a gyermeket - pedig ebben semmi nem akadályozta -, akkor nagy valószínűséggel meg fogják indítani az eljárást. Ennek köszönhetően csak Budapesten kétszer annyi gyermeket adtak örökbe 2011-ben.

Szintén pozitív változás, hogy a nyáron életbe lépő Munka Törvénykönyve alapján a munkáltatónak kötelező lesz a kismama kérésére részmunkaidőben visszavenni őt. Eddig ez csak lehetőségként szerepelt. Az új Mt. kapcsán egyébként az egyik legvitatottabb lépés az volt, hogy megszűnt volna a kismamák védettsége. Végül a kormány visszakozott, és ez a kiváltság megmaradt.

Ezért kell többet fizetned 2012-től

Nézegess képeket!

Elolvasom

Már van női miniszter

Sokan kritizálták a kormány azért is, mert nincs női minisztere. Ez változott, lett egy női miniszter, Németh Lászlóné. A probléma, hogy a női miniszter egyáltalán nem szólal meg, kerüli a nyilvánosságot - így tett akkor is, amikor a fennhatósága alá tartozó Malév csődbe ment.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban a cancel culture, azaz az eltörléskultúra került terítékre. Mikor született meg, és mit jelent a cancel culture kifejezés? Miért veszélyes jelenség? Kik azok a híres személyek, akik érintettek? Honnan tudjuk, hogy valósak-e az ellenük felhozott vádak? Hogyan befolyásolja az eltörléskultúra a stand up comedy műfaját?

Promóció

Női kvóta továbbra sincs

Nem lett női kvóta sem a parlamentben. Bár az LMP ragaszkodott volna ahhoz, hogy meghatározzák, hogy minimum hány nő dolgozzon az Országgyűlésben, a kormányoldalról nem sikerült megfelelő számú támogatót megnyerniük az ügynek. Így nem került módosításra semmilyen törvény ebben a témában sem.

OLVASD EL EZT IS!

  • belföld
  • jogszabályi tudnivalók nőknek

Ezt tette a nőkért a második Orbán-kormány

Ezt is szeretjük