Így hat az ölelés egy stresszes helyzetben: máshogy reagálnak a férfiak és a nők

Az ölelés a stresszhormonokra érdekes módon hat.

GettyImages-1393519169
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A stressz sajnos a mindennapok kísérőjévé vált. Megtapasztaljuk például a munkában, más emberek által, otthon, családi körben, pénzügyi kérdések miatt, és olyan helyzetekben, amiknek tétje van.

Bármi is az ok, sokszor elhangzik az ember szájából, hogy jól jönne most egy ölelés, és ez nem véletlen. Az embert valamiért megnyugtatja valaki más szoros közelsége, karjainak körülfonódása. Sokakban felmerülhet a kérdés, mi lehet ennek a tudományos oka, és a válasz a stresszhormonok háza táján keresendő.

Az ölelés hatása a stresszhormonokra

Egy német kutatás során, melyet a PLoS ONE hasábjain közöltek, az ölelés stresszre gyakorolt hatását vizsgálták meg, az ok-okozati tényezőkre fókuszálva.

Alanyaik párok voltak, és véletlenszerűen besorolták őket két csoport egyikébe. Az egyik csoportban a partnerek 20 másodpercig ölelkezhettek, mielőtt részt vettek volna az úgynevezett hideg nyomástesztben (SECPT). Ez a fogalom egy bevált eljárást takar, mely alkalmas a stressz kiváltására a pszichológiai kísérletekhez. A teszt során az önkéntes alanyok legfeljebb 3 percre jéghideg vízfürdőbe teszik a kezüket, aminek hatására stresszhormonok képződnek szervezetükben. Az résztvevők azt az utasítást kapták, hogy amíg a kezük a jeges vízben van, ne szólaljanak meg, nézzenek a kamerába, és akkor vegyék ki a kezüket a jeges vízből, ha már nem bírják tovább a hideget.

Ez a teszt kétféle stresszt vált ki. Egyrészt fiziológiai stresszt, ugyanis az ember számára  kellemetlen érzés jéghideg vízbe tenni a kezét. Másrészt pszichoszociális stressz is fennáll, mivel a kísérletet végző kutató lefilmezi az alanyt, és rászól, ha nem teljesíti a fentebb sorolt utasításokat.

A vizsgálatnak volt egy kontrollcsoportja is, a másik csoport, melybe a résztvevőket véletlenszerűen beosztották. Az ide sorolt alanyok nem ölelkezhettek 20 másodpercig a jeges vízbe nyúlás előtt, mint a többiek.

Az önkéntesekkel egyébként előzetesen egy kérdőívet is kitöltettek érzelmeikről, illetve megmérték a vérnyomásukat. A kutatók elsőként rákérdeztek, a párok elégedettek-e a kapcsolatukkal, és a párok mindegyike pozitív választ adott.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. Podcast-sorozatunk legújabb részében a testpozitivitás került terítékre. Tényleg építő jellegű vagy egyre egészségtelenebb a body positivity mozgalom? Mitől függ a testünkkel való viszonyunk? Miért mennek általában a nők plasztikáztatni?

Promóció

Az eredmények nemtől függőek

Az eredmények érdekesek, de azt érdemes elöljáróban megjegyezni, hogy a kapcsolati elégedettség terén nem volt differencia a fő- és a kontrollcsoport között, így ez nem befolyásolhatta az eredményeket.

A tudósok tehát elemezték a látottakat a két csoportnál. Megmérték azon alanyok kortizolszintjét - stresszhormonszintjét -, akik ölelkezhettek a jeges vizes feladat előtt. A tudósok azt látták, hogy 15 és 25 perccel a végrehajtása után a kortizolszint magasabb volt, mint azelőtt. Ez azt mutatja, a kísérlet sikeresen kiváltotta a stresszt a résztvevőkben.

Érdekes azonban, hogy a férfiaknál szignifikánsan magasabb volt a kortizolfelszabadulás, mint a nők esetében, ugyanakkor az ölelés csak a nők esetében csökkentette a kortizolszintet, a férfiakra nem hatott nyugtatólag. Az is kiderült, hogy az ölelés nem befolyásolta a résztvevők vérnyomását.

A kutatás tehát kimutatta, hogy az ölelés a nők esetében nyugtatólag hat, ám a férfiak stressz-szintjét nem csökkenti. Mindenesetre érdemes mindkét nem esetében gyakorolni, hiszen ha nem is nyugtatja meg a másikat egy ölelés, de mindenképpen jól esik neki, ha törődnek vele, ez pedig egy kiváló nonverbális eszköz ennek kifejezésére.

Önszeretet vagy nárcizmus?

Sokan nehezen tesznek különbséget a két dolog között, pedig van differencia: a következő cikkből kiderül, mi az.

Mi a különbség a nárcizmus és az önszeretet között? 4 dolog segít felismerni a pszichológus szerint

Elolvasom
Ezt is szeretjük