Olyasmire bukkantak a Mariana-árokban, amin még a kutatók is csak ámulnak
A kutatóknak mostanra sikerült feltárni a Mariana-árok elszigetelt élővilágát.
A kínai Óceán Egyetem és a Kelet-Angliai Egyetem tudósai nemrég mintegy 10 ezer méteres mélységbe ereszkedtek, hogy onnan speciális merítő eszközökkel vizet nyerjenek, és megvizsgálják az összetételét.
Ám az IFLScience-en közzétett beszámoló szerint arra még ők sem számítottak, hogy a Föld ekkora mélységében különleges, szénhidrogénnel táplálkozó mikrobákra lelnek. Pedig az eddigi összegzéseik alapján a Mariana-árokban több ilyen baktériumtörzs is él. A tudósok ezen kívül arra is rájöttek, hogy errefelé jóval több ilyen mikroba található, mint bárhol máshol a világon.
Mi haszna van egy olajfaló baktériumnak?
Csiao-Hua Csang, a kutatás vezetője szerint mostani felfedezettjeik hasonlóak azokhoz a baktériumokhoz, melyeket még 2010-ben találtak a Mexikói-öbölben, a Deepwater Horizon olajszivárgásakor.
A szakértő kiemelte, hogy a mikrobák jelentős szerepet játszanak az óceán tisztításában azáltal, hogy lebontják a szénhidrogéneket. A kutatóegység következő küldetése kideríteni, hogyan jutnak táplálékhoz az élőlények az óceán mélyén.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A 2010-ben talált baktériumcsoport az úgynevezett gamma-protebaktériumok csoportja, melyek hideg környezetben képesek lebontani a szénhidrogéneket, működésüket pedig a kőolaj csak még inkább fokozza.
A kutatók erre a feltételezésre az olajmintákban talált zsírsavakból jutottak. Mivel a baktériumok hatékonyan lebontják az olajat, a szakértők abban reménykednek, hogy így talán a vártnál gyorsabban helyreállhat a mélytengeri ökoszisztéma.
Gyönyörű tó lett a kiszáradt mederből: képeken az előtte-utána állapot
Az egyre nagyobb méreteket öltő vízhiány a modern kor talán legnagyobb problémája, melyben a világ valamennyi országa érintett. Egyelőre Indiában a legsúlyosabb a helyzet, ahol az előrejelzések szerint 21 városban 2020-ra teljesen elfogy a talajvíz.
Képek: Getty Images Hungary.
OLVASD EL EZT IS!
- természet
- környezetszennyezés