A Naprendszer titkait térképezné fel a NASA - Érdekes kérdésekre adhatnak választ
A NASA kiválasztott négy kutatási programot, amelyek közül kettő meg is valósulhat.
A NASA Kutatási Programja már 1993 óta működik, és eddig húsz küldetést hajtottak végre a segítségével. Ezúttal is kiválasztották azt a négy űrkutatási projektet, amiből kettőt a jövőben biztosan megvalósítanak.
Olyan célokat megjelölő programokra voksoltak, amiket nem fednek le jelenleg aktív NASA-missziók. 2021-ben zajlik majd a végleges kiválasztás: ismerd meg az érdekes esélyeseket!
A NASA Kutatási Programja
A NASA Kutatási Programja a világ minden tájékáról hívja a tudósokat és mérnököket, hogy csapatként kidolgozzanak izgalmas bolygóközi tudományos missziókat, amelyek a Naprendszer eddig nem ismert részeit tárnák fel. A missziók során rendszeres űrrepüléseket hajtanának végre. A program célja, hogy feltárják az eddig ismeretlen szegmenseket.
Kiválasztottak négy érdekesnek ígérkező tanulmányt, amelyek kutatóinak 3 millió dollárt adnak, hogy továbbfejlesszék az ötletüket, és kidolgozzák a koncepciójukat. Miután ezeket is megvizsgálták, két missziót választanak majd ki, amelyet már élesben is kipróbálnak.
- A kiválasztott missziókban megvan a potenciál arra, hogy jobban megismerjük a Naprendszer világát. A különböző bolygókat vizsgálva tisztább képet lehetne kapni arról, hogy azok alakultak ki a kozmoszban - mondta Thomas Zurbuchen, a NASA munkatársa. Az alábbiakban röviden ismertetjük a négy esélyes programot.
DAVINCI+
A DAVINCI+ a Vénusz atmoszféráját és annak kialakulásá tanulmányozná, valamint azt kutatná, hogy a Vénuszon volt-e valaha óceán. A pluszjel arra utal, hogy mindezt olyan robotok segítségével tennék, amelyek közben képeket is készítenek.
IVO
Ebben a programban a Jupiter holdját, az Iót vizsgálnák: megnéznék, minek köszönheti különleges formáját. Ez az egyetlen Hold a Naprendszerben, amely működő vulkánokkal rendelkezik. Még mindig nem tudnak eleget a róla, többek között azt is feltárnák, hogy van-e magmaóceán a közepén.
TRIDENT
A Trident program a Tritont vizsgálná, ami a Neptunusz egyedi és nagyon aktív jeges holdja. Szeretnék jobban megérteni a Naptól való távolság és az élhető világ kapcsolatát. A folyamatos, aktív új felületképzése miatt is érdekes lehet vizsgálni.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
VERITAS
A VERITAS a Vénusz felszínét és geológiai történetét vizsgálná, valamint azt, hogy miért alakult teljesen másképp, mint a Föld. Megvizsgálnák, hogy van-e vulkanikus aktivitás, vagy bármilyen tektonikus mozgás a bolygón.
Képeken a marsi napfelkelte és naplemente: egészen más, mint a Földön
Mivel a Nap sokkal messzebb van a Marstól, mint a Földtől, az emberek számára szokatlanul kicsinek tűnik a felvételeken.
(Képek forrása: Getty Images Hungary)
OLVASD EL EZT IS!
- tudomány
- csillagászat