Fontos nap jön a Mars történetében: élőben is követheted az eseményeket

Hétfőn landol a Marson az InSight robotgeológus űrszonda, a küldetéssel kapcsolatos hírek pedig több platformon is követhetők.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

November 26-án, hétfőn közép-európai idő szerint 21 óra körül landol a Marson az InSight űrszonda. Az érdeklődők az amerikai űrkutatási hivatal honlapján és a közösségi médiaplatformokon pedig élőben is figyelemmel kísérhetik az eseményeket.

A május 5-én útjára indított InSight lesz az első űrszonda, mely a Curiosity 2012-es Marsra érkezése óta leszáll a vörös bolygóra. A landolással megkezdődik a robotgeológus űrszonda két évre tervezett missziója, az InSight lesz az első űrszonda, mely a Mars mélyét vizsgálja, és megméri a bolygó hőmérsékletét.

Fontos információk birtokába juthatunk

Az egymilliárd dolláros amerikai-európai misszió kutatásának célja, hogy pontosabb képet kapjon a tudomány arról, hogy keletkezett 4,5 milliárd éve a Mars és a Naprendszer többi sziklás bolygója, köztük a Föld is. 

Az InSightot két mini műhold kíséri, melyeken keresztül kommunikálni fognak az űrszondával, amint az a vörös bolygó atmoszférájába lép, majd landol - olvasható a NASA honlapján. A 694 kilogrammos űrszonda mintegy 485 ezer kilométeres utat megtéve érkezik a Marsra. Az Insight a Phoenix és a Viking marsjárók mintájára épült háromlábú leszállóegység, mely nem közlekedik, hanem stabilan, egy helyben áll.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban arról dilemmázunk, hogy miért ülünk fel a legfrissebb trendekre, miért követjük megszállottan a divatirányzatokat, valamint a fogyasztás és a reklámvilág pszichológiájának is a mélyére ástunk. Pintér Ada beszélget Márton Szabolccsal az Indamedia csoport ügyfélélmény igazgatójával, és Kazár Zalán Kristóffal a Femina újságírójával.

Promóció

Ha a leszállás sikeres lesz, geofizikai obszervatóriumként fog működni. Majdnem öt méter mélyre fog fúrni a bolygó talajába, ezt a HP3 - Heat Flow and Physical Properties Package - német-lengyel gyártmányú robot végzi majd. A küldetéssel kapcsolatos legfrissebb hírekért kövesd az InSight Facebook- és Twitter-profilját is!

Nézd meg ezt is - Furcsa jelenséget fotóztak a Marson

A Mars Reconnaissance Orbiter űrszonda High Resolution Imaging Science Experiment - HiRISE - kamerájának köszönheti a NASA azokat a rendkívüli felvételeket, melyek az utóbbi időben napvilágra kerültek. Az űrkutatási hivatal fotói meglehetősen fura, pókszerű jelenségeket ábrázolnak, melyek külsőre nagyon hasonlítanak az ízeltlábúakhoz, de valójában teljesen másról van szó.

Furcsa jelenséget fotóztak a Marson: mik ezek a különös alakzatok?

Nézegess képeket!

Elolvasom

Képek: Pixabay, NASA.

Ezt is szeretjük