Az emancipált nő első hazai megtestesítője volt: Muráti Lili egy korszak bálványa lett
Egy villában, de külön lakrészben élt férjével Muráti Lili, aki most 110 éves lenne.
A ’30-as ’40-es évek magyar színjátszását olyan nevekkel fémjelzik, mint Jávor Pál, Kabos Gyula, Turai Ida vagy Tolnay Klári. Muráti Lili neve talán kevésbé cseng ismerősen az utókor számára.
Pedig a két világháború közti magyar film és színház ünnepelt színésznője, egy korszak bálványa volt. 1912. július 22-én született Nagyváradon.
Muráti Lili, az emancipált magyar nő
Rákosi Szidi színésziskolájában kezdte, majd fiatalon, alig 20 évesen a Belvárosi Színházban, Zilahy Lajos Tűzmadár című darabjában kapott szerepet. Muráti Lili játszott a Művész Színházban, a Magyar Színházban, 1934-től '44-ig a Vígszínházban, illetve a Pesti Színházban.
Bár az igazi szerelem számára mindig is a színpad maradt, a szélesebb körű ismertséget és az óriási népszerűséget a film hozta meg számára. Az 1935-ös nagy sikerű A csúnya lány című filmet olyan ismert további alkotások követték, mint a Fizessen, nagysád!, Igen vagy nem?, Csak egy nap a világ, Az éjszaka lánya, vagy az Ez történt Budapesten.
Ő lett az emancipált nő első hazai megtestesítője. A kor szende színésznőivel szemben Muráti Lili öntudatos, szellemes, humoros és makrancos nőket játszott - és ő maga is ilyen volt. Karrierje tovább szárnyalt, miután feleségül ment Vaszary János filmrendező-forgatókönyvíróhoz, aki felesége számára kellően temperamentumos és karakteres szerepeket írt.
Muráti Lili egy korszak bálványa volt a '30-as '40-es években. Saját vitorlása, autója volt, férjével egy svábhegyi villában, de külön lakrészben éltek: a színésznő szerette volna megőrizni függetlenségét. A mai értelemben vett modern nő volt: napi rendszerességgel sportolt, sokat dolgozott, önálló volt és állítólag ő viselt Budapesten először bikinit és miniszoknyát.
Férjével együtt a kommunista rendszer nyilasszimpatizánsnak bélyegezte. A házaspár 1944 decemberében menekült el Budapestről, de Magyarországot csak 1946 nyarán sikerült elhagyniuk. Villájukba Rákosi Mátyás költözött 1947-ben. Muráti Lili és Vaszary János Ausztrián és Franciaországon át menekült Spanyolországba, ahol 1947-ben sikerült letelepedniük Madridban. Muráti Lili először a Madridi Rádió magyar adásában olvasott fel kommentárokat, majd férjével saját társulatot alapítottak. 1950-től '63-ig ezzel a társulattal járták a spanyol színházakat, de vendégszerepeltek Argentínában is.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Férje 1963-as halálát követően Dóra Sándor agyaggalamblövő Európa- és világbajnokhoz ment feleségül. Mivel 1946-os emigrálásukat követően itthon sokáig Muráti Lili nevét sem lehetett kiejteni, így Magyarországra először 1979-ben jöhetett haza. A rendszerváltást követően megkapta a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjét, és csaknem 50 év kihagyást követően visszatérhetett a magyar színpadra: a Karinthy Színházban játszotta A nagymama címszerepét. A XX. század hazai színjátszásának legendás színésznője 2003. április 16-án hunyt el Madridban.
Úttörő magyar nők
Íme nyolc inspiráló, magyar nő, akik elsőként értek el sikereket az orvoslás, a repülés vagy épp a régészet területén Magyarországon.
8 csodálatos magyar nő, akik történelmet írtak: képeken az első orvos, ügyvéd és pilóta
Nézegess képeket!
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- szépségkirálynő
- női sorsok
Az első magyar szépségkirálynő egész Európát lenyűgözte: Simon Böske kegyeit kereste mindenki
- történelem
- magyarország