Ennyi percenként már szünetet kell tartani a munkahelyen: komoly problémákat okozhat, ha erre nem figyelsz

Kiderült, hány percenként érdemes szünetet tartani a munkahelyi eredményesség érdekében.

Munkaközi szünet
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Rád is jellemző, hogy amikor elkezdődik a nap, tele vagy energiával, a nap végére meg mintha teljesen kifacsartak volna? Szoktál tudatosan szünetet tartani napközben? Vélhetőleg nagyon kevesen válaszolnának igennel erre az utóbbi kérdésre.

Pedig ezek a napközbeni szünetek nemcsak eredményesebbé teszik a munkavégzést, hanem a mentális jóllétünkhöz is nagyban hozzájárulnak. Jöjjön néhány fontos szempont és hasznos eszköz a szünetek kapcsán a HRPWR oldaláról.

Munkaközi szünet

Egy Microsoft-tanulmányban kimutatták, ha 90 percenként szünetet tartunk, 30%-kal jobban tudunk fókuszálni. A kutatás eredményei szerint szünet nélkül, például megbeszélésről megbeszélésre járva, növekszik a stressz-szintünk, csökken a fókusz, és sokkal kevésbé köteleződünk el az adott tevékenység mellett.

GettyImages-1466787883
Fotó: Westend61 / Getty Images Hungary

Nem mindegy azonban, mikor, milyen gyakran, milyen hosszú szünetet tartasz, és hogy mire is használod fel a szünetet.

Mikor?

Amikor flow-ban vagy, és nagyon ég a kezed alatt a munka, akkor nem célszerű szünetet tartani. Amikor azonban el vagy akadva, vagy éppen frusztrál valami, nem úgy alakulnak a dolgok, ahogy szeretnéd, nem tudsz már figyelni annyira, megérett az idő egy szünetre. Ha már túl rég óta foglalkozol valamivel, és már elfogyott az ihlet, akkor is érdemes lehet megállni egy pillanatra.

Milyen gyakran?

A tanulmány szerint 90 percenként legalább érdemes. De akár azt is megpróbálhatod, hogy pár napig naplózod a saját működésed. A nap adott szakaszában milyen tevékenységeket végzel, és milyen épp az energiaszinted. Érdekes mintázatokat fedezhetsz fel a saját működéseddel kapcsolatban: mikor vannak energiatelibb pillanataid, mi viszi el az energiádat, milyen tevékenységek töltenek vissza.  

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Mihez kezdj a szünetben?

Kapcsolj ki, töltődj. Nagyon változó egyénileg, hogy kit mi tölt fel.

  • Van, akit egy séta a szabad levegőn.
  • Van, akit egy kávé egy kollégával.
  • Van, akit ha csendben hátradől a széken (és esetleg szundít egy kicsit).

Találd meg, hogyan tudod te személy szerint legjobban kihasználni ezeket a szüneteket.

Ezt szabad?

Nagyon érdekes kérdés, hogy kinek okés napközben szüneteket tartani, és kinek az a paradigmája, hogy munkaidő alatt szünet nélkül folyamatosan dolgozni kell. 

Már csak azért is érdemes elmozdulni a szünetek irányába, mert a szünetek után jobban jönnek a friss, újszerű gondolatok. És nem utolsósorban tízből kilenc munkavállaló sokkal inkább dolgozik olyan munkahelyen, ahol bátorítják a munkavállalókat, hogy tartsanak szünetet napközben.

Ez is érdekes: nemsokára ez lesz a legfőbb szempont az álláskeresőknek a munkahelyválasztásnál

Jelentős előnyre tehet szert a munkaerőpiacon egy cég, ha megteszi ezt a fontos lépést.

Nemsokára ez lesz a legfőbb szempont az álláskeresőknek a munkahelyválasztásnál: meglepő az eredmény

Jelentős előnyre tehet szert a munkaerőpiacon egy cég, ha megteszi ezt a fontos lépést.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük