3 fontos dolog, amihez nincs joga a főnöködnek

Rendszeresen túlórázol? Ok nélkül elbocsátottak, ráadásul végkielégítés nélkül? Ideje megismerned a jogaidat, és kiállni magadért!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Szerencsés helyzetben vagy, ha viszonylag biztos állással rendelkezel manapság, amikor elbocsátások ezreitől hangos a sajtó. Rossz stratégia azonban hagyni, hogy a főnököd bármit megtegyen, csak azért, hogy megtarthasd a munkád.

A gazdasági válság nem érinti a Munka Törvénykönyvét, és egyetlen munkaadó számára sem lehet mentség arra, hogy a kelleténél magasabb óraszámban dolgoztasson, vagy, hogy törvénytelen eszközökhöz nyúljon csak azért, hogy hatékonyabban figyelje a munkád.

Légy tisztában a jogaiddal, ha pedig szükséges, ne késlekedj fellépni a főnököddel szemben - a saját érdekedben!

A munkaadó és a magánlevelezés

Azokon a munkahelyeken, ahol a munkavégzés számítógéppel történik, szinte elkerülhetetlen, hogy a céges levelezőrendszert az alkalmazottak magáncélú levelezésre is használják. Bár törvénybe nem ütközik a dolog, a munkaidőben történő magánlevelezést egyik munkaadó sem nézi jó szemmel. Az, aki jogszerűen akar eljárni a kérdésben, nyíltan kiköti, hogy a céges e-mail címek kizárólag hivatali ügyek intézésére használhatóak. Sokan azonban a munkavállalók tudta nélkül olvasgatják a levelezéseket - jogtalanul, adatvédelmi szempontból ugyanis ilyen esetben sérülnek a munkavállaló jogai.
A munkaadónak csak akkor van joga ahhoz, hogy figyelemmel kövesse a levelezésedet, ha ennek tényéről időben tájékoztatott. A cégek nagy részénél ezért már a vállalati szabályzat is felhívja erre a figyelmet, ha azonban a tudtod nélkül történik a dolog, jogod van fellépni a főnököddel szemben.

Tudtad?
A munkavállalók szemmel tartásának legnépszerűbb eszközei azok a programok, amelyek segítségével a munkaadók anélkül is figyelemmel követhetik a dolgozók egy napját, hogy jelen lennének. Ezekkel a szoftverekkel a főnököd információt gyűjthet arra vonatkozóan, hogy a munkád során milyen weboldalakat látogatsz meg, és mennyi időt töltesz az olvasgatásukkal.
A munkavállalók ellenőrzésének ezen módja azonban szintén adatvédelmi jogokat sért, főként akkor, ha a tudtodon kívül történik.

Magánélet a munkahelyen

Azokon a munkahelyeken, ahol férfiak és nők dolgoznak együtt, igen nagy az esélye annak, hogy a dolgozók között szorosabb viszony szövődik az egyszerű munkakapcsolatnál.

A munkahelyi magánéletre vonatkozó szabályokat általában szintén a cégek etikai kódexe tartalmazza: a munkaadónak lehetősége van eldönteni, hogy mit engedélyez a dolgozóinak, és mit nem.
Bár nem létezik érvényes jogszabály, amely a kérdést részleteiben szabályozná, tény, hogy a munkaadóknak nincs joguk beleszólni a magánéletet érintő kérdésekbe. Ha úgy érzed, hogy a főnököd nem éppen jogszerűen kezeli a privát szférádat, esetleg hátrányos megkülönböztetésben részesülsz csak azért, mert a pároddal azonos helyen dolgoztok, ne hagyd annyiban a dolgot. Ha a munkahelyed etikai kódexe nem tartalmaz erre vonatkozó szabályokat, beszélj erről a főnököddel, esetleg kérd munkajogász tanácsát.

Elbocsátás jogtalanul, végkielégítés nélkül

Annak ellenére, hogy jól végzed a munkád, és biztosnak véled az állásod, bármikor előfordulhat, hogy kénytelenek megválni tőled. Ha a munkaviszonyod megszüntetéséről közösen döntötök, vagy a főnököd a Munka Törvénykönyvében foglalt előírásoknak megfelelően intézi a munkaviszonyod felbontását, akkor nincs mit tenned. Van azonban néhány eset, amikor nem árt, ha tisztában vagy a jogaiddal.

Az egyik ilyen, amikor határozott időre szólt a szerződésed, és a szerződés lejárta előtt mondott fel a főnököd. Ebben az esetben köteles kifizetni számodra a hátralévő időre járó átlagkeresetedet, ha pedig ezt nem teszi meg, jogodban áll bírósághoz fordulni.

Hasonló a helyzet akkor, ha a munkaviszonyod megszüntetésének hátterében a terhességed áll, esetleg olyan indok, amely egyáltalán nem megalapozott, és nem elfogadható számodra.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Mielőtt bármibe is beleegyeznél, alaposan járj utána annak, hogy milyen lehetőségeket biztosít a Munka Törvénykönyve a munkaadók számára, és milyen jogi eszközökkel élhetsz munkavállalóként, ha úgy érzed, jogtalanul jártak el veled szemben.

Ezt is szeretjük