Váratlan felfedezés: 4 nap alatt lebontja a mikroműanyagot egy kicsi rákféle
A kis élőlény nemcsak elfogyasztja a mikroműanyag-szemcséket, de hihetetlenül gyorsan le is bontja azokat.

Egy kicsiny rákféle képes lebontani a mikroműanyagot egy sejtnél kisebb méretűvé 96 óra alatt a Corki Egyetem, röviden UCC kutatói szerint. Mindeddig főként lassú fizikai folyamatoknak, mint a napfény és a hullámzás tulajdonították a műanyagok lebomlását, amely évekbe, évtizedekbe telhet.
Az írországi kutatók a két centiméter hosszú bolharákot - Gammarus duebeni - tanulmányozva arra a nem várt eredményre jutottak, hogy a kicsiny rákféle nemcsak elfogyasztja a mikroműanyag-szemcséket, de hihetetlenül gyorsan lebontja nanoműanyaggá.

- Teljesen váratlan volt felfedezésünk - mondta Alicia Mateos-Cárdenas , a Scientific Reports című tudományos folyóiratban megjelent tanulmány vezető szerzője. - Amikor három éve elkezdtem ezt tanulmányozni, őrültségnek tűnt, hogy ezek a kicsiny állatok képesek lebontani a műanyagot, de tanulmányunk azt mutatja, hogy a műanyagdarabkák alkották az állatok gyomrában felgyűlt mikroműanyag mintegy 66%-át - magyarázta.
Mateos-Cárdenas gömbölyű polietilén mikroszemcséket használt, amelyek a műanyag palackok általános összetevői. Minden egyes mikroszemcséhez fluoreszkáló festéket tapasztottak, hogy a műanyag elfogyasztását és lebontását mikroszkóppal követni tudják. A mikroszemcséket a rákfélék egy mikronnál kisebb, nanoméretű műanyaggá bontották le.

Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre
Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. június 5. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
- Láttuk, ahogy a bolharákok állkapcsaikkal megőrölve megeszik a műanyagrészecskéket, és azok eljutnak az emésztőrendszerbe, de azt még nem értjük, miként bontják le ezek az állatok a műanyagot. Tanulmányoznunk kell ennek a biológiai lebontásnak a mechanizmusát - idézte Mateos-Cárdenst a The Guardian című brit napilap honlapja.
Kiemelt kép: Getty Images
Szuper helyre került a Tiszán gyűjtött hulladék
A Tiszából gyűjtött, folyami műanyaghulladékból készült ladikot bocsátottak vízre Mártélyon. A plasztikladik építésénél a megszokott fa helyett folyami hulladékból préselt műanyag deszkákat használtak.
Szuper helyre került a Tiszán gyűjtött hulladék: most is a vízen úszik, de már nem gond
Nézegess képeket!
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!

- újrahasznosítás
- környezetszennyezés
Durva dolgot jósol 2040-re egy új tanulmány: szégyenletes rekord fenyegeti az emberiséget

- környezetszennyezés
- temze
Láthatatlan szennyezés: 94 ezer mikroműanyag úszik át másodpercenként a folyón

- környezetvédelem
- tisza