Miért pislognak és szikráznak a csillagok? Íme, az egyszerű tudományos magyarázat

A csillagok gyönyörűen ragyognak - de valóban azok szikráznak olyan látványosan?

Miért ragyognak a csillagok?
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Párban vagy egyedül, barátokkal vagy a gyerekekkel - bárhogyan is, de a csodálatos nyári éjszakák egyik legkellemesebb tevékenysége a csillagnézés.

Kész élmény, ahogy felpillantva az ember meglátja a végtelen sötétségben pislogó, szikrázó, ragyogó, millió és millió fénypontot, a csillagokat. Csak kevesekben merül fel a valóban érdekes kérdés: minek köszönhető ez az ékes látványosság?

Miért ragyognak a csillagok?

A kérdésre, hogy miért ragyognak a csillagok, rémesen egyszerű a válasz: nem ragyognak, legalábbis nem maguk. Az ember saját, földi perspektívájából látja úgy, hogy a felőlük érkező fény pislog.

Ryan French, a Londoni Egyetem fizikusa így magyarázza a jelenséget a Live Science-nek adott válaszaiban:

- A csillagok felől érkező fény óriási utat tesz meg, míg az ember szeme észleli azt. Amint belép a Föld atmoszférájába, mely a csillogásban főszerepet játszik, több mozgó légrétegen hatol át. Emiatt van az, hogy a csillagokat lentről ragyogni látjuk - magyarázza.

Ha tehát eddig valaki irigykedett volna az asztronautákra, hogy ők erősebbnek láthatják a csillagok ragyogását, az tévedett. Bár az űrhajóból kitekintve sok izgalmas dolgot látnak, a csillagok szikrázásában nem gyönyörködhetnek, hiszen az csupán a Földről feltekintve látszik.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Felmerül a kérdés, miért ragyog egy-egy csillag erősebben a többinél. French ezt is megmagyarázta:

- A csillagok erősebben ragyognak, ha a felőlük érkező fény több levegőn hatol át, míg meglátjuk. Ezt különösen a horizontközelieknél lehet megfigyelni. A párás, nedves éjszakákon is erősebbnek tűnik a csillagok szikrázása, hiszen ilyenkor a levegő sűrűbb.

A szakértő végül arra is kitért, miért tűnik az egyik csillag más színűnek, mint a másik. Magyarázata szerint az atmoszféra megtöri a csillagok fényét, és ez okozza az árnyalatbéli különbséget.

Nem maradt más hátra, mint egy kellemes csillagnézés - a fentiek tudatában valószínűleg más szemmel, mint eddig: még egy kicsivel közelebb a titokzatos csillagokhoz.

Milyen szaga van az űrnek?

Különös, de erre valóban megvan a válasz. Érdekes, hogyan fedezték fel a kutatók.

Milyen szaga van az űrnek? Nem tévedés, tényleg tudják, mit lehetne érezni odafent

Elolvasom
Ezt is szeretjük