Szorongás, depresszió, kényszerbetegség: a Micimackó karakterei valóban egy-egy mentális betegség megtestesítői?
Egyesek szerint csak egy kitalált teória, de mások úgy vélik, hogy a kedvelt gyerekmese szereplői tényleg rá szeretnének világítani a különböző mentális problémákra.
Szinte nincs olyan ember a világon, aki ne futott volna bele legalább életében egyszer A. A. Milne kedves karakterébe, Micimackóba, aki, bár könyvszereplőként is nagy sikereket aratott, a Disney által animált mesefilmek még tovább növelték a népszerűségét.
Mivel sokan szeretnek elméleteket szövögetni, így nem csoda, hogy a mézimádó medve kapcsán is felröppent egy különös gondolat, miszerint a szereplők egy-egy mentális problémát képviselnek. Ez a felvetés még a kutatók figyelmét is felkeltette.
Micimackó kényszerbeteg lenne?
Az nem titok, hogy a gyerekeknek szánt mesék nem csupán szórakoztató, hanem tanító jellegűek is, hiszen a készítők ilyen formában is próbálják ösztönözni a kicsik agyát a fejlődésre, új ismeretek elsajátítására.
A Micimackó eredeti és fő üzenete a gyerekek felé a közösség, a barátság ereje, amit kedves kis történetek és kalandok során próbált meg bemutatni az író. Azonban ahogy a karakterekkel készült animációs filmek egyre népszerűbbek lettek, úgy a különböző elméletek is megszülettek, miszerint minden szereplő valamilyen pszichológiai problémát hivatott képviselni. Ezt olyannyira komolyan gondolták, hogy 2000-ben még egy neves kanadai orvosi szaklapban is megjelent a hipotézis.
Az elmélet szerint
- Micimackó figyelemzavarral, hiperaktivitással, étkezési zavarokkal és kényszerbetegséggel küzd,
- Malacka szorongásos zavaroktól szenved, és képtelen a fejlődésre,
- Nyuszi nárcisztikus személyiségzavarral diagnosztizálható,
- Szamár depresszióval küzd,
- Kanga szociális szorongásban és túlféltésben szenved,
- Zsebibaba az autizmus tüneteit mutatja,
- Bagoly diszlexiás,
- Tigris figyelemzavaros és hiperaktív,
- Róbert Gida nemi identitászavarban szenved.
Nem tudni, mi az igazság
Akkor a BBC megkérdezte a cikk elsődleges szerzőjét és vezető kutatóját, Sarah Shea-t, hogy ennek van-e alapja, a tudós elmondta, hogy A. A. Milne munkásságában semmilyen utalás nem tér ki arra, hogy szándékosan építette volna fel így a karaktereket. A kutató szerint mégis jól észrevehető, hogy a szereplők emlékeztetni szeretnék az embereket, hogy bárkinek lehetnek rendellenességei.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A publikáció nagy port kavart, hiszen sokak szerint felesleges egy kedves mesébe beleképzelni olyan dolgokat, amik feltehetően nincsenek jelen, mások azzal támadták a csoportot, hogy csak a kutatási pénzt pazarolják. Ám voltak olyanok is, akik szerint lehet valóságalapja a felvetésnek, és ez akár segíthet is a gyerekeknek megérteni a mentális betegségeket, és hogy mindenki másmilyen.
Bármi is legyen az igazság, nem lehet elmenni amellett, hogy nemrég felfedezték, hogy Milne annak idején poszttraumás stressz szindrómával küszködött, így nem lenne meglepő, ha lenne némi valóságalapja az elméletnek - ám amíg ezt csak felvetésként tudják bizonyítani, addig csak egy érdekes teória marad.
Így nézne ki Micimackó emberként: zseniális képeken a kedvenc mesefiguráid
Egészen elképesztő, amit a művészek műveltek: úgy mutatták meg emberként a mesefigurákat, hogy azok nem veszítettek a karakterükből.
Így nézne ki Micimackó emberként: zseniális képeken a kedvenc mesefiguráid
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)