A ChatGPT válaszolt, egyedül vagyunk-e az univerzumban: sokakat meglephet, mit felelt

A mesterséges intelligenciát faggattuk az emberiség egyik ősrégi talányával kapcsolatban.

ChatGPT a földönkívüliekről
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Túlzás nélkül kijelenthető, hogy az emberiség fantáziáját évezredek óta birizgálja a kérdéskör, hogy egyedül vagyunk-e a végtelennek tűnő univerzumban. A lehetséges válaszok mindkét esete egyformán rémisztő, vizsgáljuk hát meg a témát egy kicsit közelebbről, AI segítségével.

Elég csak a látszólag földön kívüli lényeket ábrázoló ősemberek barlangrajzaira gondolni, de Anaxagorasz és Szókratész ókori görög filozófusok is latolgatták az űrlények létezésének esélyét, hogy az ősi egyiptomi civilizáció fénykoráról már ne is beszéljünk - egyesek még napjainkban is úgy hiszik, a gízai piramisokat űrlények közreműködésével építették elődeink.

Egyedül vagyunk az univerzumban? Megkérdeztük a ChatGPT-t!

A ChatGPT 2022 novemberében látott napvilágot, mely egy értelmezőmodelleket használó chatbot, a bevitt információkat tehát azonnal felhasználja, és tanul belőlük. Márciusban jelent meg a GPT-4, amely már képekkel is tud tartalmakat előállítani. Szövegalkotásban már eddig is jeleskedett, bár olykor harapófogóval kell kihúzni belőle egy-egy véleményt vagy választ. Tegyünk egy próbát, mit szól, ha földönkívüliekkel kapcsolatban faggatjuk. A válaszokat egyes esetekben tömörítettük, de azok jelentéstartalmán nem változtattunk.

GettyImages-1247992025
Fotó: Bloomberg / Getty Images Hungary

Egyedül vagyunk az univerzumban? 

- Jelenlegi tudásunk és megfigyeléseink alapján nem vagyunk képesek egyértelmű választ adni arra a kérdésre, hogy egyedül vagyunk-e az univerzumban. Az ugyanis rendkívül hatalmas, és még mindig sok titkot rejt előlünk. Eddig semmilyen tudományosan megalapozott bizonyíték nem született arra vonatkozóan, hogy más értelmes életformák vagy civilizációk léteznek a Földön kívül.

Mennyi az esélye annak, hogy egyedül vagyunk?

- Az emberiség jelenlegi tudása és a rendelkezésre álló adatok alapján lehetetlen pontosan megmondani, milyen valószínűséggel léteznek más értelmes életformák vagy civilizációk az univerzumban. Egyes hipotézisek hívei úgy vélik, hogy az univerzum olyan hatalmas és sokféle környezettel rendelkezik, hogy valószínűsíthetően más életformák is kialakulhattak más bolygókon vagy égitesteken.

Melyik a rémisztőbb opció, ha egyedül vagyunk, vagy ha nem?

- Egyedül lenni az univerzumban: ez az elképzelés lehetőséget ad a különlegesség érzésére, miszerint az emberiség és a Föld egyedülálló, és különleges helyet foglal el az univerzumban. Ebben az esetben az emberiség felelőssége nagyobb lehet a bolygó és az élet megőrzésében és ápolásában. Azonban ez a gondolat sokakat is elszigeteltséggel és felemelő érzések hiányával hagyhat, mivel nincs lehetőségünk más civilizációkkal kapcsolatba lépni, megosztani tapasztalatainkat és tudásunkat.

Nem egyedül lenni az univerzumban: ez a gondolat lehetőséget ad arra, hogy kapcsolatba léphessünk más értelmes életformákkal vagy civilizációkkal az univerzumban. Ez fantasztikus esélyeket teremt az új tudás és technológiák megosztására. Ugyanakkor ez a helyzet is megkívánhatja, hogy megtanuljunk együttműködni és megoldani az esetlegesen felmerülő kihívásokat, amelyekkel más civilizációkkal való kapcsolatfelvétel során szembe kell nézni.

GettyImages-607777558
Fotó: gremlin / Getty Images Hungary

El tudná pusztítani a bolygónkat egy földön kívüli civilizáció? 

- Attól függően, hogy milyen szándékkal érkeznek, a földönkívüliek lehetnek barátságosak és segítőkészek vagy ellenségesek és fenyegetőek. Utóbbi esetben fennáll a konfliktus lehetősége. 

Technológiai túlhatalom: ha egy földön kívüli civilizáció rendelkezik olyan messzire eljutott technológiával és energiaforrásokkal, amelyeket mi nem ismerünk, akkor teoretikusan képesek lehetnek olyan fegyverek létrehozására vagy irányítására, amelyek pusztítást okozhatnak a Földön.

Ökológiai manipuláció: egy fejlettebb civilizáció esetleg manipulálhatja az ökoszisztémát vagy a Föld környezetét olyan módon, amely súlyos változásokat és károkat okozhat.

Direkt konfliktus vagy invázió: egy agresszív földön kívüli civilizáció esetleges direkt konfliktusa vagy inváziója szintén pusztító hatásokkal járhatna.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Egy esetleges invázió esetén mennyi esélyünk van a túlélésre?

- Ha a földönkívüliek ellenséges vagy invazív szándékkal érkeznek, a túlélés esélyei sokkal komplikáltabbak lennének. A technológiai különbségek miatt a túlélés esélye alacsonyabb lehet, hacsak nincs valamilyen váratlan szerencsénk, vagy ha a földönkívüliek valamilyen okból nem használják teljes erejüket ellenünk.

A mesterséges intelligencia feleleteiből annyit mindenképp ki lehet hámozni, hogy a földönkívüliek érkezése alapjaiban forgatná fel az eddig ismert mindennapi életünket, így talán nem hátrány, ha még néhány évig viszonylagos nyugalomban, látszólag magányosan élünk a Földön.

Ez is érdekes: megkérdeztük a ChatGPT-t, mikor születik meg az utolsó magyar

Hány évszázadról, netán évezredről lehet szó?

Megkérdeztük a ChatGPT-t, mikor születik meg az utolsó magyar: vészjósló előrejelzést tett

A ChatGPT a 2023-as év online világának vitathatatlan sztárja, feltettünk hát mi is egy-két súlyos és égető kérdést neki a magyar emberek jövőjével kapcsolatban.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük