Nem ember, mégis emberből készült: mesterséges "embriót" hoztak létre petesejt és sperma nélkül a kutatók

Kutatók nemrég úgy hoztak létre "embriót", hogy nem használtak hozzá sem spermát, sem petesejtet.

Mesterséges emberi embrió
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Új szintetikus "embriót" hoztak létre kutatók, az így kapott szövet áttörést jelenthet az emberi fejlődés korai szakaszának megértésében, és a vetélésekkel kapcsolatos vizsgálatokat is megkönnyítheti.

A felfedezés azért különleges, mert valójában súrolja a génetika eddig lefektetett határait, és senki nem javasolja azt, hogy az így kapott embriószerű dolgot ténylegesen emberbe ültessék. 

Mesterséges emberi embrió

A BBC oldalán nyilatkozott James Briscoe professzor, a Francis Crick Intézet munkatársa, szerinte óvatosan és nagyon körültekintően kell bánni ezekkel az "embriómodellekkel", hiszen ugyan kutatási célból valóban hasonlítanak az embrióra, mégsem azonosak velük.

GettyImages-90051282

A kutatást prof. Magdalena Zernicka-Goetz vezette a Cambridge-i Egyetemen és a Kaliforniai Műszaki Intézet laboratóriumaiban. Még nem tettek közzé elegendő információt ahhoz, hogy más szakértők véleményezni tudják a felfedezést, de figyelemre méltó eredmény, hogy ezek a mesterséges embriók őssejtekből készültek, nem pedig sperma és petesejt fúziójából. Az őssejtek bármilyen sejttípussá válhatnak, úgy tűnik, még embriókat is lehet belőlük készteni. A világtörténelem során azonban most sikerült ezt először végrehajtani emberi sejtekből. 

Korábban már kifejlesztettek olyan egérembrió-modelleket, amiknek agyuk és szívük is van, illetve kínai tudósok pedig szintetikus majomembriókkal kísérleteznek, és ültetik be nőstény majmokba, de eddig minden terhesség kudarcot vallott. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Ezek az emberi embriómodellek nem viselkednek úgy, mint a normál embriók, ezért jogilag nem is olyan törvények vonatkoznak rájuk, mint a tényleges embrióknál. Eddig a sejteket csak 14 napig növeszthették, ezeket az embriómodelleket azonban ennél tovább is. A kutatók azt remélik, hogy ezekkel így a fejlődés korai szakaszát lehet jobban megérteni. 

Ez is érdekes: 30 éve fagyott embriókból születtek ikrek Amerikában

Az embriókat 1992. április 12-én fagyasztották le.

30 éve fagyott embriókból születtek ikrek Amerikában: ez lehet az új rekord

Az embriókat 1992. április 12-én fagyasztották le.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük