Tízezrek halálát okozta a tömegpusztító fegyver - 5 sokkoló tény a Nagaszakit romba döntő Fat Man bombáról

Az amerikai hadsereg által bevetett második atombomba volt a végső csapás a japánokra a második világháború végén.

Meglepő tények a Fat Man atombombáról
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

78 évvel ezelőtt a mai napon, 1945. augusztus 9-én dobták le a plutóniumtöltetű, Fat Manre elnevezett atombombát a japán Nagaszaki városára. 

Az első atombomba, a Hirosimára ledobott Little Boy mellett gyakran háttérbe szorul a második bombázás ténye, pedig Nagaszakiban is több tízezer ember veszítette életét. 

5 sokkoló tény a Nagaszakit romba döntő Fat Man bombáról

Az Oppenheimer című film kapcsán újra sok szó esik a Manhattan-tervről és az atombombát megalkotó tudósokról - Christopher Nolan legújabb moziját elemző kritikánkat ide kattintva olvashatod el. A bombák pusztító erejéről kevesebb említés történt a filmben, pedig azok hatását még évtizedekkel később is érezték az érintett területeken lakók. Most a másodikként bevetett, Fat Boy nevű bombát vettük górcső alá, amit Nagaszaki városára dobtak le a Bockscar nevű bombázóból. 

Urán helyett plutónium fűtötte 

A Hirosimát sújtó bomba urán töltetű volt, a Nagaszakira ledobott Fat Man viszont plutóniumtöltettel bírt. Ennél a típusnál két részre bontják a bombát, egy külső robbanóanyagokkal teli és egy belső nagyon sűrű részre, majd a külső részt felrobbantva a belső mag felé nagy nyomás hat, így létrehozva a szuperkritikus állapotot. 

fat man cikk
Fotó: Pictures from History

Eredetileg máshova akarták ledobni

A bombát Kokura városára akarták ledobni, de azt a kedvezőtlen időjárási viszonyok nem tették lehetővé. A másodlagos célpont lett Nagaszaki, a Japán délnyugati részén, Kjúsú szigetén található Nagaszaki prefektúra székhelye. A városban a robbanás idején 263 ezren éltek, köztük 10 ezer koreai és 9 ezer japán katona. 

A robbanás ereje 

A Fat Man körülbelül 21 kilotonna TNT erejének felelt meg, ami még a Hirosimára ledobott bombánál is nagyobb volt. A Little Boy ereje ugyanis 15 kilotonna TNT-vel egyezett meg. Még Hirosimában a robbanás utáni tűz, addig Nagaszakiban maga a robbanás és a lökéshullám volt az, ami a nagyobb pusztítást végezte. Több mint 70 ezer ember vesztette életét a robbanás után, és még legalább ennyien szenvedtek súlyos sérüléseket. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

5 további kísérlet

Az első atombombateszt, a Trinity során is plutóniumtöltetű bombát robbantottak fel, majd a háborút követően még további öt alkalommal kísérleteztek ilyen bombákkal 1946 és ’48 között. Szerencsére azóta sehol nem vetették be élesben, ahogy az urántöltetű atombombát sem. Annak ellenére, hogy számos ország rendelkezik ma is atomtöltetekkel. 

Szovjet másolat

Az első ország, ami sikeresen lemásolta az amerikaiak által készített atombombát, a Szovjetunió volt, mely kémhálózatának köszönhetően szerezte meg a terveket. Az első sikeres tesztrobbantást 1949. március 3-án hajtották végre. Az ekkor használt bomba szintén a Fat Man másolata volt. 

Olvass tovább - Így nézett ki Hirosima az atomtámadás után: ma 76 éve dobták le bombát

1945. augusztus 6-án 8 óra 15 perckor az amerikaiak atombombát dobtak Hirosimára.

Így nézett ki Hirosima az atomtámadás után: ma 76 éve dobták le bombát

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük