Ha ma meglátja a medve az árnyékát, hosszú lesz a tél - Ezt jósolták
A népi jóslat szerint február 2-án a medvék viselkedése elárulja, meddig tart még a tél.

- Az 57 éves Caroline az egyik leghíresebb ősz hajú modell, de a lánya szépségén is csak ámulni lehet: Mimi le sem tagadhatná édesanyját »
- Nőies, dús hatású frizurák, amiket nem ollóval készített a fodrász: divatos fazonok borotvával vágva »
- Napi 10 perc teljes testre ható edzés, amihez csak egy szék kell: ülve is megdolgoztathatod az izmaidat »

- Mi Portugália fővárosa? 10 kvízkérdés Európa országairól, amit illik tudni
- 10 kérdéses villámkvíz a magyar gasztronómiáról: milyen töltelék van a Gundel-palacsintában?
- Az erős szexuális vonzalom 7 legfőbb jele - Már az ismerkedés során észreveheted őket
- Megmenthető Csősz Boglárka házassága? Milliárdos férje ezt nyilatkozta
- Rúzsa Magdi először mindhárom babájával egy fotón: már 4 hónaposak az ikrek
Az év 33. napja, vagyis február másodika több okból is különlegesnek számít: a katolikus egyházban ez a Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepe, ez alkalomból több helyen is körmeneteket rendeznek, és a pap által megszentelt gyertyák megvédik a gonosz szellemektől a csecsemőket, a betegeket és a halottakat.
Ám más fontos esemény is köthető a mai naphoz, hiszen a népi hagyomány szerint a medvék és mormoták ilyenkor megjósolhatják, meddig tart a tél, és hogy érkezik-e hamarosan a tavasz. Ez idén sem történt másként.
Ezt jósolták a medvék
A népi időjóslás hagyományai szerint, ha ezen a napon a medve kibújik a barlangjából, és meglátja az árnyékát, vagyis napos idő van, akkor visszamegy a barlangjába tovább aludni, és hosszú lesz még a tél. Ha viszont ilyenkor kissé felhős az idő, és nem ijed meg az árnyékától, akkor már lehet a tavasz közeledtére számítani.
A szokásokhoz híven a Fővárosi Állat- és Növénykert idén is kiemelt szerepet szánt a medvelesnek, ám a járványügyi helyzet miatt idén csak online lehetett követni, ahogy Balu elhagyja barlangját, és a kifutón körbejár. Mivel Budapesten egész nap felhős, borús idő volt jellemző, ezért a medve nem látta meg az árnyékát, és ha lehet hinni a népi jóslatoknak, ez nagyon jó hír, hiszen ezek alapján nemsokára érkezik a tavasz.
Szegeden is előbújtak
A Szegedi Vadasparkban is csak online volt követhető, ahogy Mici és Ursula elhagyták a medveházat, és falatozni kezdtek a kifutóban elhelyezett, mézzel bekent péksüteményekből. Bár Szeged az ország egyik legnaposabb települése, most ott is elbújtak a sugarak a felhők mögé, így egyik medve sem ijedt meg az árnyékától.
Veprik Róbert, az állatkert igazgatója az MTI-nek elmondta, az elmúlt években Erdélyben és Szlovákiában is emelkedett a barna medvék száma, és egyre gyakrabban feltűntek Magyarországon is kóborló példányok. A medvék nyugalmi időszaka március közepén ér véget, az állatok újra aktívvá válnak, így megjelenésükre lehet számítani az észak-magyarországi nemzeti parkok területén.
A világ sok kultúrájára volt jellemző a múltban, hogy állatok viselkedéséből próbáltak az eljövendő időjárásra következtetni. Ezen állatjóslások szájhagyomány útján terjedtek, és sokszor valós tapasztalatokra is épültek.
Étlen-szomjan alszanak hónapokig, mégis túlélik: mi a téli álom titka?
Egyes állatok szervezete alapból úgy fejlődött ki, hogy át tudjon vészelni egy hosszabb táplálékmentes időszakot.
(Borítókép forrása: Getty Images Hungary)