Ez a nő 14 órát gyalogolt a startig, majd megnyerte az ultramaratont - Papucsban futotta le a távot

A mexikói Chihuahuából érkező szuperfutó, Candelaria Rivas Ramos elképesztő teljesítményt nyújtott a 2025-ös Canyon Ultra Maratonon.

2025-ös Canyon Ultra Maratonon
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Top olvasott cikkek

A mexikói El Universal újság beszámolt róla, hogy az ultramaraton volt Candelaria Rivas első versenye, és a győzelmet családjának szerette volna ajánlani. 

Ezt a verseny utáni, mexikói TVC Deportes sportcsatornának adott interjújában is megerősítette. 

Rekord született a 2025-ös Canyon Ultra Maratonon

Candelaria Argentína egy távoli részén él, ahol nincs autó és tömegközlekedés. Az ultramaraton rajtjához gyalog indult el, és 14 órán át sétált földutakon és nehéz terepen. Hólyagos lábakkal, pihenés nélkül érkezett meg a versenyre, mégis bátran odaállt a tapasztalt futók mellé.

A több mint 50 kilométeres táv során a hőség, a magaslati levegő és a kimerültség komoly próbára tette a mezőnyt. Minden akadály ellenére Candelaria nemcsak célba ért, hanem elsőként szakította át a célszalagot. Már az indulás előtt bebizonyította: az elszántsága erősebb volt bárminél, ami az útjába állhatott. A brutális, 63 kilométeres távot végül mindössze 7 óra 34 perc alatt teljesítette.

A mexikói őslakos népcsoport, a rarámuriak vagy más néven tarahumarák főként Chihuahua állam északi részén, a Sierra Madre Occidental hegységben, Réz-kanyon vad táján élnek. Nevük jelentése pedig találó módon „gyalog futó” vagy „gyors lábú” – ami tökéletesen tükrözi legendás állóképességüket és futókultúrájukat. A történelem nagy részében a rarámuriak hosszú távú futása miatt „atletikus vadembereknek” tartották őket, akik emberfeletti fájdalomtoleranciával rendelkeznek.

Mexikó, Réz-kanyon 1984.
Mexikó, Réz-kanyon 1984.
Fotó: Buddy Mays / Getty Images Hungary

A Sapiens antropológiai magazin 2021-es cikkében, amely a harvardi antropológus Daniel E. Lieberman rarámuriakkal kapcsolatos kutatásáról szól, az áll, hogy ezek a sztereotípiák még Christopher McDougall újságíró 2009-es bestseller könyvében, a Born to Runban is megtalálhatók. A legtöbb őslakos barlangokban és apró kunyhókban él, amelyek négy hatalmas, folyó által vájt szakadékban helyezkednek el, amelyek mindegyike mélyebb, mint a Grand Canyon. Meredek terepen és tűző napon futnak, kézzel készített szandálokban, úgynevezett huarache-okban, amelyek használt gumiabroncsokból készülnek, és a lábukra vannak tekerve.

A tarahumara gyerekek már egészen kis koruktól mezítláb járják a sziklás, zord kanyonok ösvényeit – lábuk idővel megerősödik, talpuk kérgesedik, testük alkalmazkodik a kemény terephez. Futó életmódjuk és természetes, hatékony technikájuk miatt meglepően ritkán szenvednek sérülést.

30 felett mindenkinek ezzel kellene kezdenie a napját: lassítja az öregedést

Harminc után öregedni kezd a test, ezért muszáj beépíteni a mozgást a mindennapokba.

Elolvasom

Cover-fotó: Getty Images Hungary

A bennünk élő nők - Hol az egyensúly a megfelelés és az önazonosság között?

A 21. századi nő minden szerepben helyt áll: dolgozik, édesanya, társ, barát, gondoskodó, és közben próbál önmaga is maradni. Hogyan lehet lavírozni a rohanó mindennapok, a teljesítménykényszer és a saját lelki békénk között? Hogyan találjuk meg az egyensúlyt szerepeink között? Erős Antónia és Pokorny Lia beszélgetnek június 1-jén a MOMkultban arról, mit jelent ma nőnek lenni: hogyan lehet egyszerre helyt állni a munka, a család és a saját vágyak világában, miközben megőrizzük önmagunkat, belső erőnket és harmóniánkat. 

Biztosítsd be a helyed most!

Promóció

Ezt is szeretjük