A Halley-üstökös darabjai suhannak át az égbolton: mikor kell figyelni?
Májusi csillaghullásnak lehetsz szemtanúja, ha korán kelsz, vagy későn fekszel a hétvégén.

- 4 öltözködési hiba, ami slampossá teszi a megjelenést: ezek a fazonok nem passzolnak össze »
- A 49 éves Heidi Klum a megszokott szemsminkje nélkül egy kicsit más: a címlapon alig fedi festék az arcát »
- Ez a két csillogó árnyalat meghatározó lesz idén az Armani szerint: modern változatban a ’20-as évek nőies eleganciája »

- Végleg törlődhet a Gmail-fiókod összes levele, ha ezt csinálod: több milliárd ember érintett
- Szabó Zsófi überszexi bőrruhában: a Glamour-gála legdögösebb sztárja volt
- Gyerekként a Barátok közt Berényi Danija volt: ennyit változott 24 év alatt Váradi Zsolt
- Villámgyors KRESZ-teszt: megelőzhetsz egy balra kanyarodó gépkocsit, ha ezt a táblát látod?
- Nagy áremelést jelentett be a Vodafone: ezeket az ügyfeleket fogja érinteni
A Halley-üstökös törmelékhalmazából felépülő meteorraj érkezik, mely május első hétvégéjén éri el maximumát. Az Éta Aquaridák főként a déli félgömbön okoznak látványos csillaghullást, de a jelenség az északabbi területeken is észlelhető lesz. A csúcspont május 4. és május 6. között esedékes, a legtöbb hullócsillagot május 5-én, vasárnap hajnalban lehet megfigyelni.
Ahogyan a Föld áthalad az üstökös útvonalán, a Halley-ből származó részecskék összeütköznek a légkörrel. Ettől megsemmisülnek, ami fényjelenséggel jár, és amit a Földről nézve hullócsillagként érzékelünk. Ugyan a holdfázis kedvező lesz, de borús, csapadékos idő várható a hétvégén, ami ronthatja a megfigyelés esélyeit.

Tovább tompíthatja az élményt, ha olyan helyről vizsgálódsz, ahol magas a fényszennyezés: minél távolabb tartózkodsz a város mesterséges világításától, annál nagyobb eséllyel leszel szemtanúja a csillaghullásnak. A jelenlegi becslések szerint előreláthatólag óránként 10-30 hullócsillag suhan majd át a hajnali égen.
Fotók: Getty Images
Itt a legszebb a sarki fény
A norvég városban északi fekvése miatt november végétől január közepéig egyáltalán nem kel fel a nap, ráadásul a hely azon övezet ideális pontján található, amelyben az északi fény a leggyakrabban kialakul.