Hamarosan Magyarországon is megjelenhet a majomhimlő a szakember szerint: ezt lehet most tudni róla
A WHO globális egészségügyi vészhelyzetté nyilvánította a majomhimlőjárványt.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) augusztus 14-én globális egészségügyi vészhelyzetté nyilvánította az Afrikában jelenleg is tartó majomhimlőjárványt. Egyelőre ezt lehet tudni a betegségről.
Majomhimlő egészségügyi vészhelyzet
A WHO júliusban már aggodalmát fejezte ki a Kongói Demokratikus Köztársaság keleti részén terjedő Mpox-vírustörzs - ismertebb nevén majomhimlő - mutációja miatt.
Az Egészségügyi Világszervezet a héten összehívta a vészhelyzeti bizottságát, mert aggodalmakra adott okot, hogy a vírus egy halálosabb törzse négy, eddig nem érintett afrikai országot is elért - írta az Index a CNN cikke alapján.
Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO főigazgatója a konzultáció után bejelentette, hogy nemzetközi aggodalomra okot adó közegészségügyi vészhelyzetet - a nemzetközi egészségügyi jog szerinti legmagasabb szintű riasztást - hirdetnek ki.
Boldogkői Zsolt virológus elmondta az RTL Klub Híradójának, hogy a majomhimlővírusra nincs gyógymód, ha valaki megfertőződik vele, csak a tünetek enyhíthetők, ugyanakkor nem biztos, hogy minden esetben súlyos betegséghez vezet.
A szakember úgy véli, hogy a járvány hamarosan Európában és Magyarországon is megjelenhet, hiszen már több mint 18 ezren kapták el Afrikában, és eddig közel ötszáz halálos áldozatot követelt.
Boldogkői Zsolt azt is elmondta, hogy a betegségnek megjelent egy újabb, halálosabb variánsa, de a fertőzés megelőzhető védőoltással. Ezekből jelenleg Magyarországon néhány ezer darab érhető el. A virológus ezt azoknak ajánlja, akik Afrikába utaznának a következő időszakban.
A majomhimlő lappangási ideje 7-21 nap. A tünetek közé tartoznak a jellegzetes, bárányhimlőhöz hasonlító bőrelváltozások, láz, fejfájás, hidegrázás, fáradtság, nyirokcsomó-duzzanat, hátfájás és izomfájdalom, nyálkahártya-elváltozások és bőrkiütés.
A kiütések leggyakrabban a láz megjelenése után néhány nappal jelentkeznek. A bőrelváltozások általában először foltokként jelennek meg, amelyek folyadékkal teli hólyagokká alakulnak, majd kérgesedi és hegesedni kezdenek. Először az arcon, majd a végtagokon, később a test többi részén is láthatóvá válnak.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Európában a vírust egy személy a másiktól a fertőzött személy bőrelváltozásaival való szoros érintkezéssel, a légzőszervi váladékokkal hosszan tartó érintkezés során és a fertőzött területekkel való érintkezéssel kaphatja el - írja a Vaccination.info.
A legtöbb majomhimlős 2-4 hét után speciális terápia nélkül is meggyógyul, de mindenképp javasolt az orvosi vizsgálat, hogy megállapítsák a fertőzés súlyosságát és a kockázati tényezőket. A legyengül immunrendszerrel rendelkezőknek különösen óvatosnak kell lennie.
A fekete himlő elleni védőoltás egyébként 85 százalékban védelmet nyújt a majomhimlő ellen is.
Nem vette komolyan a lánya allergiáját, nagy árat fizettek érte: 3 történet orvosoktól, ami sokaknak tanulságos lehet
Ez a három igaz történet megmutatja, hogy milyen súlyos következményekkel járhat, ha nem vesszük komolyan az orvosi tanácsokat.
ElolvasomKépek: Getty Images Hungary
OLVASD EL EZT IS!
- cukorbetegség
- betegségmegelőzés