Ezekre az emberekre veszélyes a majomhimlő: küszöbön állhat a világjárvány
Elmondjuk, mit érdemes tudni a majomhimlőről.
Az utóbbi napokban felerősödtek az aggodalmak a majomhimlővel kapcsolatban, mi is írtunk arról, hogy a WHO augusztus 14-én, szerdán dönti el, egészségügyi vészhelyzetet hirdet-e.
De pontosan mi is az a majomhimlő? Mik a tünetei, szövődményei, kikre veszélyes, és hogyan lehet megelőzni? Összeszedtünk mindent, amit tudni érdemes a betegségről.
Majomhimlő
Először 1958-ban észlelték a jeleit majmokon a koppenhágai kutatóintézetben, 1959-ben jelentették be mint újszerű, fertőző himlőbetegséget. 1970-ben a Kongói Demokratikus Köztársaságban diagnosztizáltak a betegséggel egy csecsemőt, majd a következő évtizedben több ezer ember elkapta a bolygó 15 országában - ebből 11 afrikai volt.
Leginkább közép- és nyugat-afrikai országokban honos, az utóbbi időkben azonban Amerikában és Európában is felütötte a fejét. Dupla szálú DNS-t tartalmazó, zoonózisos - állatról emberre is terjedő - majomhimlővírus okozza. 2003-ban már kitört egy majomhimlőjárvány az USA-ban, de Szingapúrban, Izraelben és az Egyesült Királyságban is jegyeztek már fel esetet. 2018-ban jelent meg Európában.
Az első, Afrikán kívüli járvány a már említett 2003-as, amerikai volt, ahol a fertőzés okai Ghánából importált patkányok és az azokkal érintkező prérikutyák voltak. Az utóbbi években az esetszámok folyamatosan nőttek, 2017 óta a WHO a majomhimlő járványszerű terjedéséről számolt be. 2022 májusában több európai országban, köztük Magyarországon is azonosítottak majomhimlős esetet.
Miért félünk attól, amit nem ismerünk?
Hogyan formálja a mesterséges intelligencia a mindennapjainkat?
A Femina Klub októberi vendége Rab Árpád trend- és jövőkutató lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között a mesterséges intelligencia rejtelmeiről beszélget. Vajon hogyan fog alakulni a világunk a mesterséges intelligencia térhódításával? Milyen szerepe lesz az AI-nak mindennapjainkban?
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. október 24. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A majomhimlő tünetei
A majomhimlő 7-21 napig lappang. A tünetek közé tartoznak a jellegzetes bőrelváltozások, amelyek hasonlíthatnak a bárányhimlőhöz is. Az alábbi szimptómák a leggyakoribbak:
- láz,
- fejfájás,
- hidegrázás,
- fáradtság,
- nyirokcsomó-duzzanat,
- hátfájás és izomfájdalom,
- nyálkahártya-elváltozások és bőrkiütés.
A kiütés jelentkezhet a többi tünet előtt, de leggyakrabban a láz megjelenése után 1-3 nappal. A bőrelváltozások gyakran először foltokként jelennek meg, amelyek folyadékkal teli hólyagokká alakulnak, majd kérgesednek és hegesednek. Először az arcon, majd a végtagokon, később a test többi részén is láthatóvá válnak.
Hogyan terjed?
Afrikában a fertőzött rágcsálókkal közvetlen érintkezés útján, Európában azonban más a helyzet. A fertőzött személy bőrelváltozásainak érintkezésével, a légzőszervi váladékokkal hosszan tartó érintkezés során és a fertőzött területekkel való érintkezéssel - írja a Vaccination.info. Egyes fertőzések szexuális aktus során történtek.
A majomhimlő szövődményei
A legtöbb majomhimlővírussal fertőzött speciális terápia nélkül meggyógyul - a betegség lefolyása általában 2-4 hét. Javasolt az orvosi vizsgálat a fertőzés súlyossága és a kockázati tényezők (például az immunrendszer működését befolyásoló alapbetegségek vagy gyógyszerek, kezeletlen HIV-fertőzés stb.) megítélése érdekében. A súlyos betegségben szenvedők kórházi ellátást és/vagy vírusellenes kezelést is igényelhetnek.
Kit veszélyeztet?
Röviden: aki szoros kapcsolatban áll fertőzöttel, veszélyeztetett. A betegségnek kitett ruházattal, ágyneműkkel és egyéb tárgyakkal történő érintkezés is majomhimlő-fertőzéshez vezethet. Mint a legtöbb esetben, a majomhimlőre és a különböző szövődményekre hajlamosabbak legyengült immunrendszerrel rendelkezők. Az idős és/vagy súlyos alapbetegséggel rendelkező, súlyosan legyengült személyeknél halálos kimenetelű is lehet.
A majomhimlő megelőzése
Megfelelő higiénia gyakorlásával és a fertőzött személyek elkerülésével megelőzhető a fertőzés - javasolt a gyakori, szappanos kézmosás és a távolságtartás is. Kevesen tudják, de a fekete himlő elleni védőoltás 85 százalékban védelmet nyújt a majomhimlő ellen is.
Azt, hogy a majomhimlő világjárvánnyá nőheti-e ki magát, nehéz előre megjósolni, hiszen rengeteg tényezőn múlik. Az esetszámok növekedésével azonban indokolt a WHO aggodalma és intézkedései, a szervezet a szerdai ülésen ajánlásokat is megfogalmaz majd a betegség terjedésének megállítására.
Más betegségekhez hasonló tünetek jelzik először a majomhimlőt - Érdemes velük orvoshoz fordulni
Másképp kezdődik a majomhimlő-fertőzés, mint eddig. Ezekre a tünetekre kell figyelni.
ElolvasomKépek forrása: Getty Images Hungary