Tilos lenne nyáron, mégis sokan megteszik: nagy bajt okozhat, ha eteted a madarakat

A Madártani Egyesület felhívja a figyelmet: nem szabad etetni a vízimadarakat!

Madarak etetése nyáron
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Arra kéri a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület az embereket, hogy ne etessék a vízimadarakat, hiszen etetésük nemcsak felesleges, de veszélybe is sodorja az állatokat. Az MME szerdai közleményében hangsúlyozza, hogy a vízimadarak életmódja és téli túlélési szabályai eltérnek a klasszikus, téli etetőket látogató énekesmadarakétól.

Ezért etetésük az énekesmadarakéval szemben nem hasznos, többek között azért sem, mert a hosszú ideje tartó, egyoldalú kenyér és egyéb értéktelen táplálék megbetegíti a madarakat, szennyezi a környezetet, rontja a víz minőségét, növeli a vizek szervesanyag-terhelését és az ebből eredő elmocsarasodást.

Nem segít, csak árt a madaraknak az etetés

A mesterségesen fenntartott táplálékbőség kikapcsolja a téli túléléshez nélkülözhetetlen vonulási viselkedést, növeli a zsúfoltságot, a madarak közötti agressziót és az ebből eredő sérülésveszélyt. Önfenntartó életre nem alkalmas területekre is nagy mennyiségű vízimadarat vonz, rontja a madarak társadalmi megítélését, növeli az ember-madár konfliktushelyzeteket - mutatnak rá a közleményben.

A feleslegesen kiszórt rengeteg táplálék vonzza a patkányokat, segíti szaporodásukat, ami idén különösen nagy problémát jelent a fővárosban - figyelmeztet az MME. Mint írják, a nyáron etetett madarak ősszel nem vonulnak el, így az emberek - látva a sok szegény, éhes, valójában elkényelmesedett vagy már beteg, repülésre képtelen madarat - tovább etetik őket.

A fagyok beköszöntével a madárlétszám a vonulásukat az etetőhelyeknél nyüzsgő madarak látványa miatt megszakítókkal folyamatosan nő. Az etetőhelyek mesterségesen fenntartott táplálékbázisa közelében évről évre több madár költhet, így nő a nyári kéregetők száma, és immáron több madárral kezdődik újra a folyamat.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

A témáról bővebb információ az egyesület honlapján olvasható, ahol megtalálható az az ingyenesen letölthető, kinyomtatható plakát is, amelyet az MME a lakosság tájékoztatása érdekében készített a vízimadarak etetéséről.

Fotók: Getty Images

Veszélyeztetett madár kelt ki a Nyíregyházi Állatparkban

A japán daruként is ismert madarat a békesség és a szerencse egyik jelképeként tartják számon, mégis veszélyben a faj: a Természetvédelmi Világszövetség becslései alapján állománya nem több 2400-2700 egyednél, emiatt a veszélyeztetett kategóriába sorolják.

Nagyon kevés él belőle a világon: veszélyeztetett madár kelt ki a Nyíregyházi Állatparkban

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük