Tudtad, hogy Madagaszkárnak magyar királya is volt? Benyovszky Móric élete filmre kívánkozik

A gróf igen kedvelt személy volt a helyiek körében.

Madagaszkár magyar királya, Benyovszky Móric
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A 18. században élt egy magyar főnemes, aki négy földrészen járt, és a távoli Madagaszkáron a bennszülöttek királyukká választották. Ő volt Benyovszky Móric, aki kalandos életével és földrajzi felfedezéseivel beírta magát a világtörténelembe.

Az élete filmre kívánkozik

Benyovszky Móric 1741-ben született a Nyitra megyei Verbón (ma Szlovákia), egy gazdag nemesi családban. Már gyermekkorában katonának tanult, és részt vett az 1756. október 8-ai levosici ütközetben, ahol a Habsburg Birodalom a poroszokkal harcolt. Apja halála után örökösödési vitába keveredett rokonaival, akik kizárták őt az apai örökségből, ezért elhagyta a birodalmat, és Lengyelországba menekült, ahol a lengyel nemesi felkelésben harcolt az oroszok ellen. Orosz fogságba esett, és Szibériába száműzték, ahol földrajzi, néprajzi és állattani leírásokat készített Kamcsatkáról, a Csendes-óceán partján fekvő félszigetről.

F  SC19760115003
Fotó: Schichmann Béla / MTI

1771-ben megszökött Kamcsatkáról, és hajóval elindult Franciaországba, útközben megállt Japánban, Kínában és Formosán (ma Tajvan). Franciaországban a francia király, XV. Lajos támogatását élvezve eljutott Madagaszkárra, ahol kereskedelmi és gyarmatosítási célokat követett. A bennszülött malgasokkal jó kapcsolatot alakított ki, és segített nekik a más európai hatalmakkal szembeni harcukban. A francia király tiszteletére megalapította Louisbourg városát, valamint egy alkotmányt is írt a sziget népeinek. Elképzelése az volt, hogy Madagaszkárból nem kizsákmányolt gyarmat, hanem modern állam legyen.

A sziget fejlesztése

Benyovszky nemcsak a sziget gazdasági és politikai fejlődésére törekedett, hanem a kulturális felvirágoztatására is. Megtanulta a malgas nyelvet, megismertette velük az európai tudományokat, művészeteket és erkölcsöket. A sziget népe 1776-ban választotta királyává, ami nem pontosan királyi posztot jelentett, hanem egyfajta kormányzóságot Benyovszky számára. Ezután kilép a francia király szolgálatából, és Angliában, valamint Bécsben kér segítséget tervei megvalósításához. 1784-ben pedig családjával együtt Amerikába hajózik, ahol Benjamin Franklin és George Washington támogatásával még a kongresszus is napirendre tűzi javaslatát egyfajta amerikai jelenlét megteremtésére Madagaszkár szigetén. 1785-ben tér vissza ismét Madagaszkárra.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ám a francia kormányzó nem nézte jó szemmel Benyovszky növekvő befolyását és függetlenségét, és titokban támadást szervezett ellene. 1786-ban egy francia flotta megostromolta Louisbourgot, és heves harcok törtek ki a városban. Benyovszky a malgasokkal együtt védekezett, de egy hajóágyúból leadott lövés halálosan megsebesítette. A malgasok úgy gyászolták őt mint a királyukat, és eltemették a város mellett.

Emlékiratait, amelyekben életének kalandjait írta le, több nyelvre lefordították, és világszerte ismertté tették őt, mint egy híres utazót és felfedezőt. Benyovszky Móric a magyar történelem egyik legérdekesebb alakja, aki Madagaszkár első alkotmányos királya volt.

Olvass tovább! Mária Lujzát meztelenre vetkőztette Napóleon húga - A francia császár nem jelent meg a saját esküvőjén

Mária Lujza születésétől fogva gyűlölte Napóleont, mégis hozzáment feleségül. Az osztrákok a korabeli Iphigéniának tartották, aki képes feláldozni saját boldogságát a népe jólétéért. Később azonban kiderült: a francia császár nem is akkora szörnyeteg, mint ahogy azt sokan gondolták.

Mária Lujzát meztelenre vetkőztette Napóleon húga - A francia császár nem jelent meg a saját esküvőjén

Napóleon második feleségének nem volt könnyű élete.

Elolvasom

(Képek forrása: MTI Fotóbank, Wikipédia)

Ezt is szeretjük