Érdekes dolgot figyeltek meg a macskák viselkedésén: sokan nem gondolnák

Eddig csak a kutyafajták viselkedéséről és jellemvonásaik örökölhetőségéről születtek tanulmányok. Most ugyanezeket kutatták macskáknál.

Macskák viselkedése
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A macskafajták nemcsak külsejükben, de viselkedésükben is különböznek egymástól, a Helsinki Egyetem új kutatása szerint a jellegzetes viselkedések fele örökölhető. A macskák a legnépszerűbb házi kedvencek, viselkedésükről mégis kevés tanulmány készült. Az összes vizsgált jellemvonás - a mozgásigény, az emberekkel való barátságosság, a félénkség, az agresszivitás és a sztereotip, vagyis ismétlődő, furcsa magatartások - különbségeket mutattak az egyes fajtáknál, a legnagyobb eltérés a mozgékonyságban, a legkisebb a sztereotip magatartásokban volt.

- Már kéthetes koruktól kezdve meglehetősen állandó vonás a mozgásigényük, míg a sztereotip magatartásokat sok későbbi környezeti tényező is befolyásolhatja, ez magyarázza a megfigyelt különbségeket - mondta el Hannes Lohi, a macskák genetikáját kutató csoport vezetője. A finn tudósok három fajta, a Maine Coon, a ragdoll és a Van-macska jellemvonásait tanulmányozták.

Azért választották ezeket, mert elegendő kérdőíves adat állt rendelkezésre róluk, és elég információ volt a szüleikről is.

- Ezek a fajták genetikailag is eltérnek. Korábbi kutatások alapján a Maine Coon az északi tenyésztett és természetes fajták rokona, a ragdoll nyugat-európai és amerikai fajtáké, a török Van-macska és az angóra elkülönül a többi fajtától - magyarázta Lohi.

A jellemvonások fele örökletes

A kutatók felfedezték, hogy kicsivel kevesebb mint a viselkedési jellemvonások fele magyarázható az öröklődéssel. Számos magyarázat adható a magatartási különbségekre. Lehetséges, hogy a viselkedés alapján is tenyésztettek egyes fajtákat, egyeseknél talán az volt a cél, hogy aktívak legyenek, másoknál, hogy kezesek.

Egyes jellemzők akkor is előtérbe kerülhetnek, amikor egy másik tulajdonság, például a szőr- vagy a szemszín miatt tenyésztenek egy fajtát.

- Másrészt a macskafajtákat a helyi, természetes adaptációval kialakult fajtákból tenyésztették, genetikailag továbbra is hasonlítanak rájuk, ezért a közös felmenők miatt lehet hasonló a viselkedésük is - magyarázta Milla Salonen, az egyetem doktori iskolájának hallgatója.

A cikk az ajánló után folytatódik

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A viselkedési különbségek evolúciós háttere azonban további kutatásokra vár Lohi professzor szerint. A tudósok macskák viselkedéséről összeállított kérdőívek információi alapján dolgoztak. A válaszok negyven macskafaj mintegy hatezer egyedére vonatkoztak.

- Nemzetközi kutatások sokaságát végezték a kutyafajták viselkedéséről és jellemvonásaik örökölhetőségéről, a macskákról a miénk az első - idézte az Eurekalert tudományos hírportál Salonent.

Fotók: Getty Images.

Azt hitte a macska, hogy senki sincs otthon

A macskák a gazdiknak is gyakran szereznek mókás perceket, főleg, ha azok véletlenül kedvencük egy olyan szokására lesznek figyelmesek, melyről korábban nem tudtak.

Azt hitte a macska, hogy senki sincs otthon: irtó vicces, min kapták rajta

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük