A macskák tudják, ha a gazdi hozzájuk beszél, csak magasról tesznek rá a kutatás szerint
Az új kutatás kimutatta, hogy a macskák tisztában vannak azzal, hogy mikor beszél hozzájuk a gazdijuk.
A macskák a közömbösség királyai tudnak lenni, de új kutatás kimutatta, hogy teljesen tisztában vannak azzal, hogyha gazdájuk közvetlenül hozzájuk intézi szavait. Az oka annak, hogy a zárkózott szőrmókok nem mindig válaszolnak, talán személyes döntésük következménye, mintsem az arra való képtelenség, hogy felismerjék: hozzájuk beszélnek.
A macskákat sokan függetlennek, hálátlannak nevezik - valójában képesek kötődni - írja a tanulmány szerzője. Valójában a közelmúltbeli kutatás kimutatta, hogy a házi kedvencek jobban szeretik a gazdijukkal való ölelést az ételnél, más tanulmányok pedig megmutatták, hogy a látszólag közömbös szőrmókoknak hiányzik gazdijuk, mikor hosszan vannak távol egymástól.
A macskák tudják, ha a gazdi hozzájuk beszél
Ezeken alapulva az új kutatás bebizonyította, hogy a macskáknak más a viselkedése, mikor a gazdájuk közvetlenül hozzájuk intézi szavait, de egy idegen hozzájuk intézett beszéde nincs rájuk ilyen hatással.
A vizsgálat során 16 házi macskát figyeltek meg, akiknek gazdái mind francia állatorvos szakos hallgatók voltak. Mikor a macskák olyan hangfelvételt hallottak, amiben a gazdi a nevükön szólította őket, többségük növekvő figyelmet tanúsított, füleiket hegyezve a beszélő felé fordultak, intenzívebb lett a mozgásuk, és kitágult a pupillájuk. Ezzel szemben csökkent az érdeklődésük, mikor egy idegen szólította őket a nevükön.
Ezután a kutatás vezetői olyan hangfelvételeket játszottak le a macskáknak, amikben a gazdáik olyasmiket mondanak, mint "szeretnél játszani?" vagy "szeretnél enni?", először olyan hangnemben, amit rendszerint használnak a macskájukhoz való beszéd során, aztán olyan tónusban, ahogy akkor beszélnek, mikor embertársaikhoz címzik mondandójukat.
A macskák csak akkor reagáltak, mikor a macskához intézett beszédet hallották, ami azt mutatja, hogy képesek különbséget tenni olyan mondatok közt, melyeket nekik szánnak, és olyanok közt, amik valaki másnak szólnak.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mikor ugyanazokat a mondatokat egy idegen szájából hallották, az állatok érdektelenek maradtak, tónustól függetlenül.
- A macskák képesek különbséget tenni a nekik szánt beszéd és a felnőtt embereknek címzett beszéd közt abban az esetben, ha a mondatokat a gazdájuk mondja ki - következtettek a tanulmány szerzői.
Korábbi tanulmányok kimutatták, hogy ezzel szemben a kutyák válaszolnak az ebekhez címzett beszédre akkor is, ha azokat egy idegen mondja ki. Annak oka, hogy a macskák látszólag képtelenek azonosítani, mikor egy idegen hozzájuk beszél, lehet az is, hogy vonakodnak kapcsolódni egy idegennel, de lehet annak a következménye is, hogyha kevés tapasztalatuk van más emberekkel.
- Eredményeink rávilágítanak arra, hogy a gazdákkal való négyszemközti kapcsolat milyen fontos a macskák számára, akik, úgy tűnik, nem terjesztik ki az egy specifikus személlyel való kommunikációs tapasztalataikat az összes többi emberi beszélgetőtársra - írják a tanulmány szerzői.
A jövőbeni tanulmányok során foglalkozni kell azzal, hogy a kinti macskák, akik esetleg több interakciót folytatnak ismeretlen emberekkel, jobban ráhangolódnak-e idegenek hangjára, mint benti rokonaik.
Érdekes módon a kutatók rámutatnak, hogy a kedvtelésből tartott macskák gyakran módosítják saját hangjukat, amikor megszólítják gazdáikat, és hajlamosak magasabb hangon dorombolni, mint a kóbor macskák. Úgy tűnik, ez az intonáció kicsivel jobban megérinti az emberi szívet, így együttérzőbb reakciókat vált ki a gazdából.
- Az a tény, hogy a macskák gazdájuk nekik címzett szavaira erősebb reakcióval válaszolnak, új dimenziókat nyit meg e kölcsönös kapcsolatról való következtetésekhez - írják a szerzők.
Ezeknek a macskáknak nem átlagos a külseje
Vannak macskák, akik nemcsak aranyos külsejükkel, hanem különleges megjelenésükkel is felhívják magukra a figyelmet.
Ezeknek a macskáknak nem átlagos a külseje: pont ettől olyan különlegesek
Nézegess képeket!
ElolvasomKépek forrása: Getty Images