Titkos társaság tagja volt a világhírű magyar művész!
Az alábbi két dolgot nem tanítják az iskolákban.
- 4 nőies stílusvariáció a hullámos frizurára, ami most nagyon divatos: így készítheted el a csodás loknikat »
- Palvin Barbival az élen ők azok, akik sokak öltözködését inspirálják: 8 gyönyörű nő, aki fiatalon lett népszerű stílusikon »
- Mi a különbség a porcelán, a zselés és a géllak között? – Ezeket jó, ha tudod, mielőtt körmöshöz mész »

- Melyik magyar város látnivalója Gázi Kászim pasa dzsámija? 8 kérdés az ország neves helyeiről
- 3 európai ország, ahova kevés magyar utazik, pedig érdemes lenne: igazi gyöngyszemek
- Jelentős szigorítás várhat az autósokra: sokan elveszíthetik miatta a jogosítványukat
- Végleg törlődhet a Gmail-fiókod összes levele, ha ezt csinálod: több milliárd ember érintett
- Fontos változás jön a magyarországi utakon: komoly büntetést kaphat, aki nem tud róla
Ma 203 éve, hogy megszületett Liszt Ferenc, a komolyzenei élet egyik legnagyobb alakja, aki büszke volt magyar származására - nem véletlen, hogy az iskolákban tananyag az élete.
Ám vannak olyan részletek, amelyeket a tankönyvekből nem tudhatsz meg a nagy zeneszerzőről. Íme, két érdekesség.
Liszt Ferenc, a szabadkőműves
Számos rejtély és összeesküvés-elmélet lengi körül a szabadkőművesek évszázadok óta működő világszintű társaságát. Bár a csoport létezése már nem titok, a valódi céljaikkal kapcsolatban megoszlanak a vélemények, sokan úgy gondolják, a befolyásos egyesület nem feltétlenül jó célokra használja a hatalmát.
Kevesen tudják, hogy Liszt Ferenc is szabadkőműves volt. 1841-ben csatlakozási kérelmet nyújtott be a társaság felé, és egy héttel később máris felvették, inasi rangot kapott. Fél évvel később a berlini Zur Eintracht - Egyetértéshez - páholy mesterévé avatták, utazásai során több páholyban fel is lépett.
1866-ban törölték a berlini páholyból, egészségi állapotának romlására hivatkozva. Amikor a zeneszerző Budapestre költözött, a tervek szerint tagja lett volna egy másik páholynak, de ez meghiúsult, ennek ellenére élete végéig tartotta a kapcsolatot a szabadkőművesekkel, és rendezvényeikre rendszeresen járt koncertezni.
1886-ban bekövetkezett halálakor a pozsonyi, a lipcsei és a zürichi páholyok szabadkőműves gyászszertartást tartottak az emlékére.
Tudtad, hogy magyarok voltak?
Összegyűjtöttünk hat zsenit, aki történelmet írt, és magyar felmenőkkel rendelkezik.
Vitatott a származása
Bár a hivatalos, iskolákban is tanított álláspont szerint Liszt Ferenc osztrák-magyar származású, a mai napig vannak kérdőjelek a témában. A Lina Ramann biográfus által visszavezetett családfából kiderül, hogy a zeneszerző édesapja magyar, édesanyja pedig osztrák volt, sokszor a németek és a szlovákok is saját nemzetük fiaként emlegetik őt.
Liszt a trianoni békeszerződés aláírásakor Ausztriához csatolt Doborjánban jött világra, szülőházának falán két emléktábla is található. A magyar nyelvű táblán ez a szöveg szerepel: "Itt született Liszt Ferenc 1811. október 22-én. Hódolata jeléül a Soproni irodalmi és művészeti kör." Ennek leleplezésén a zeneszerző is jelen volt.
A másik táblát a német birodalmi kormány helyezte el 1926-ban, ezzel a szöveggel: „Itt született 1811. október 22-én Liszt Ferenc. Ezt az emléktáblát a német nép állította a német mesternek.”
Bár Liszt nem beszélt magyarul, a feljegyzések szerint egyszer a következő kijelentést tette: "Bár sajnos nem beszélem a magyar nyelvet, bölcsőmtől síromig, szívemben és gondolkodásomban magyar maradok, s a magyar zenekultúra fejlesztésén kívánok dolgozni."
Kép: wikipedia.org, Funper.
A mobilon megjelenő második kép forrása: wikipedia.org, Dr. 91.41.
OLVASD EL EZT IS!

- történelem
- albert einstein
Falta a nőket a zseni tudós: rendszeresen csalta a feleségét

- történelem
- család