Meglepődtek a régészek, amikor feltárták a 6000 éves temetőt

Különös lelet

Bulgáriában hatezer éves várost tártak fel, a hozzá tartozó temetővel.

Vaszil Nikolov professzor kutatócsoportja az üdülővárostól, Várnától 40 kilométerre lelt rá egy körülbelül hatezer éves településre.

A helység Provadija közelében található, és Bulgária egyetlen sólelőhelye mellett helyezkedik el.

Jómódú lakosság

A professzor által irányított régészcsapat egy, az időszámításunk előtti 4700 és 4200 közötti időszakból származó kőfalakat talált. A méreteikből következtetve a leletek egykor védőfalak lehettek, mivel a hatalmas építmények egyenként két méter vastagok és három méter szélesek. Vaszil Nikolov szerint ez a legősibb és legmasszívabb európai erődítmény. 

A professzor elmondta, hogy az egykori város elhelyezkedése is fontos, mert valószínűleg az ott található sóbánya miatt hozták létre a települést. Így kereskedhettek az őskor egyik legértékesebb nyersanyagával, a sóval, ami régen olyan fontos szerepet töltött be a gazdaságban, mint most a kőolaj.

A település lélekszáma körülbelül 350 lehetett. Az emberek életkörülményei fejlettek voltak: a lakók emeletes házban éltek, a fő foglalkozás pedig a sóbányászat volt, ami jól jövedelmező megélhetési forrásnak számított. Nikolov szerint a só lehetett az akkori idők pénzneme, és státusszimbólumként szolgált. Provadija a mai napig fontos sólelőhely.

Minden idők legrémisztőbb régészeti leletei: hátborzongató múlt

Nézegess képeket!

Elolvasom

Bizarr temetkezési szokások

Feltártak a település mellett egy nagyméretű temetőt is, vagyis egy nekropoliszt, mely elnevezés jelentése: a halottak városa. A sírokban olyan tárgyakat találtak, melyek szintén jómódra engednek következtetni: a sírmellékletek között szerepelnek például réztűk és kerámiaedények. A holttestek mellé temetett tárgyak és emlékek nem egyedülálló kultúrára utalnak, és a történelem során nem először találkozhattak a kutatók ezzel a szokással.

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Ami azonban szokatlan és bizarr, az az, hogy a lakók sajátos temetkezési rítusokat tarthattak, legalábbis a régészkutatók erre utaló nyomokra bukkantak. Az ősi erődítmény lakói alkalmanként a halottaikat úgy temették el, hogy a holttesteket félbevágták, és hasra fordítva helyezték őket a sírba. Hogy miért, arra egyelőre nincs magyarázat. 

Érdekel a régészet?

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport
Ezt is szeretjük