8 milliárd éves csillagot fotóztak: megoldódhat a fizika nagy rejtélye

A kutatók egyre közelebb kerülnek az univerzum tágulásával kapcsolatos válaszokhoz.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az univerzum misztikus, és tele van talányokkal. Ilyen rejtély az is, hogy mi okozza egyre gyorsabb tágulását. Ennek felkutatására hivatott a világ legerősebb, 570 megapixeles kamerája, a Dark Energy Camera.

A szerkezet még csak a tesztelési fázisban van, de máris rögzített egy felvételt, amelyen egy nyolcmilliárd éves csillagfény látható.

Hatalmas előrelépés

Az, hogy itt, a Földön lássunk egy csillagot, a fénynek több millió, sőt, több milliárd évnyi utazásába kerül. A Dark Energy Camera szeptemberben rögzítette a valaha volt legidősebb csillagfényt, amely nyolcmilliárd év után végül eljutott egy chilei hegytetőre, hogy a kamera megörökítse.

Ez hatalmas felfedezés, és nagy dolgok kezdetét jelzi. A kamera segítségével talán választ kaphatunk majd arra, hogy mi is az a sötét anyag, ami a galaxis 75%-át teszi ki.

A sötét energia

Három tudós Nobel-díjat kapott a kilencvenes években, amiért rámutattak a sötét anyag, más néven sötét energia létezésére, és tudományosan is bizonyították azt. Habár arra még nem sikerült választ találni, hogy mi ez az anyag, azt már tudhatjuk, hogy valószínűleg ez okozza az univerzum egyre gyorsabb és gyorsabb tágulását.

Ám eddig nagyon kevés információval rendelkeztünk a rejtélyről, ezért különös jelentőséggel bír a felfedezés. A kutatás egyik vezetője, Ofer Lahav szerint a Dark Energy Camera által rögzített első galaxison túli fény talán magában rejti a válaszokat a fizika legnagyobb rejtélyére, és valószínűleg egy lépéssel közelebb visz majd minket a megoldáshoz.

Látványos csillagászati jelenségek

Nézegess képeket!

Elolvasom

A világ legerősebb kamerája

A sötét anyag kutatására hivatott szervezet, a Dark Energy Survey építette meg nyolc év alatt az 570 megapixeles kamerát. A Dark Energy Camera nagyjából egy telefonfülkével megegyező méretekkel rendelkezik. Ez a valaha volt legerősebb kamera, és érzékenysége páratlan: nyolcmilliárd fényév távolságra ellát, és akár százezernyi galaxis távolságra lévő fényt is képes észlelni.

Az akció, melynek része a szerkezet, az eddigi legnagyobb tudományos kutatás, illetve a tesztelési fázisban készített felvétel megerősítette a tudósokat abban, hogy tovább folytassák a kezdeményezést. A cél az, hogy megtudják, hogyan jött létre a galaxisunk, és az esetleges vég körülményeit is megjósolják.

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Hivatalosan decemberben lép majd működésbe a kamera. Ha a dolgok a várakozásnak megfelelően alakulnak, később, a folyamat során teljes kép jön majd létre az égbolt egynyolcadáról, és lehetségessé válik háromszázmillió galaxis és négyezer szupernova feltérképezése.

Ezt is szeretjük