Hatalmas darab tört le az Északi-sark legnagyobb selfjegéből - Műholdfelvételt mutatunk
A gigantikus jégdarab a műholdfelvételek szerint kisebb darabokra tört.

- Ismét összefogtak a Fressnapf vásárlói: közel 12 millió Ft adomány a Kutyák Határok Nélkül Alapítványnak (x)
- Korábbi évadkezdéssel és bővebb műfaji kínálattal nyit a Margitszigeti Szabadtéri Színház (x)
- Színésznőként ismertük meg, most mesekönyvet illusztrál - A karantén alatt Korponay Zsófi ezzel foglalkozik

- Különleges lesz a szetted, ha így kombinálod a színeket: felpezsdítik a megjelenést »
- Az 53 éves Carla Bruni stílusa egyszerű, de kifinomultan nőies: az egykori francia first lady szettjeit könnyű lemásolni »
- A francia nők kedvenc frizurája pillanatok alatt elkészül: egyszerű konty, ami nőiessé teszi a megjelenést »
- Ő Zoltán Erika 23 éves lánya: a gyönyörű Zoé le sem tagadhatná az anyját
- Détár Enikő és Rékasi Károly fia már 19 éves: Zsigmondból jóképű pasi lett
- Villámkvíz a magyar földrajzból: általános iskolában tudni kellett a válaszokat
- Általános iskolás tananyag: tudod, mi a szófaja a következő szavaknak? Kvíz!
- „Napi 1 szexből 8 havonta 1 lett” - Házaspárok vallomása a szexmentes kapcsolatról
Levált egy hatalmas darab az Északi-sark legnagyobb, 79N vagy Nioghalvfjerdsfjorden nevű selfjegéből, amely Grönland északkeleti részén terül el. A mintegy 110 négyzetkilométernyi jégdarab a műholdfelvételek szerint kisebb darabokra törött.
A kutatók szerint a jelenség újabb bizonyíték a Grönald térségében végbemenő gyors klímaváltozásra. - A térségben a légkör hőmérséklete mintegy 3 Celsius-fokkal nőtt 1980 óta - mondta Jenny Turton klímakutató a BBC News-nak. - 2019-ben és 2020-ban a térségben rekordhőmérsékleteket mértek nyáron - tette hozzá a németországi Friedrich-Alexander Egyetem kutatója.

A Nioghalvfjerdsfjorden selfjég mintegy 80 kilométer hosszú, 20 kilométer széles, és az Északkelet-grönlandi Jégfolyam nyúlványa az Északi-sarki-óceánba. A selfjég egyik darabja, a Spalte-gleccser törött most darabokra. A gleccser már tavaly nyáron is jelentősen töredezett, az idei nyári meleg azonban megadta neki a kegyelemdöfést, és jéghegyek flottájává változott.
- A 79N selfjégnek az a jelentősége, hogy kapcsolódik Grönland belső jégmezőihez, ami azt jelenti, hogy egy napon, ha a várakozások szerint növekszik a hőmérséklet, ez a térség lehet az egyik központja a jég eltűnésének Grönlandon - magyarázta Jason Box professzor, a dániai és grönlandi földmérő intézet kutatója.
Július végén a forró nyár és a globális felmelegedés hatására darabokra tört Kanada utolsó, még teljesen érintetlen sarkvidéki selfjege, az Ellesmere-sziget északnyugati csücskénél elterülő Milne. A parti síkságról a tengerbe nyúló, a tengerfenékig leérő jégtömeg egyetlen nap alatt tört szét két óriási jéghegyre és sok kisebb darabra. A széteséssel a négyezer éves selfjég területének 43%-át veszítette el, a korábbi 187 négyzetkilométer helyett már csak 106 négyzetkilométerre tehető a felszíne.
Minden évben 65 napra sötétségbe borul a város
Az Amerikai Egyesült Államok legészakibb települése, Barrow a sarkkörön túl fekszik, ezért a nap minden év november 18-án vagy 19-én lenyugszik, és 65 napig fel sem jön.
OLVASD EL EZT IS!

- klímaváltozás
- jég
Szokatlan jelenség zajlik az Északi-sarkon - Vörös jelzés van érvényben

- tudomány
- légszennyezés