A világ egyik legidősebb fáját fedezhették fel, de a sorsa szomorú lehet

Egy 2624 éves amerikai mocsárciprus az Egyesült Államok keleti felének legidősebb ismert fája.

Az egyik legidősebb fa
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egy legalább 2624 éves amerikai mocsárciprus - Taxodium distichum - az Egyesült Államok keleti felének legidősebb ismert fája - közölték kutatók az Environmental Research Communications című folyóiratban publikált tanulmányukban, mely szerint az észak-karolinai mocsárvidéken felfedezett növénymatuzsálem egyike a világ legidősebb, ivaros módon szaporodó fáinak.

A kutatók akkor bukkantak rá a különleges fára, amikor évgyűrűket tanulmányoztak az állam délkeleti részén futó Black River mellékfolyó mentén, hogy feltárják Észak-Amerika keleti felének klímatörténetét. A fák korán kívül az évgyűrűk szélessége és színe ugyanis arról is árulkodik, hogy mennyire volt csapadékos vagy száraz egy adott év - írja a LiveScience című ismeretterjesztő hírportál.

A területen végzett korábbi terepmunkálatokból a szakemberek már tudták, hogy a térség ad otthont az Egyesült Államok egyik legöregebb amerikai mocsárciprus-csoportosulásának. Korábban számos 1000 és 1650 év közötti fát azonosítottak a területen. A most felfedezett, 2624 éves amerikai mocsárcipruson vagy más néven fésűs mocsárcipruson kívül egy 2088 éves példányt is találtak.

A klímaváltozás megpecsételheti a fák sorsát

A szakemberek úgy gondolják, nagyon valószínű, hogy a csaknem 100 kilométer hosszan futó Black River mentén még jó néhány kétezer évnél idősebb fa magasodik. A most felfedezett, ősi fák védett területen élnek, ám a kutatók szerint fennmaradásukra így is fenyegetést jelent a folyó más szakaszain zajló fakitermelés és az egyéb munkálatok, valamint az ipari környezetszennyezés és a klímaváltozás.

A cikk az ajánló után folytatódik

Anyámtól a modellekig - Mit tudtam meg a nőkről életem első 50 évében?

Kajdi Csaba influenszer, saját élményeiből és tapasztalataiból kiindulva osztja meg gondolatait a női szerepek alakulásáról, az anyai minták hatásáról és arról, hogy hogyan határoznak meg minket. A Femina Klub januári előadásán körbejárjuk, hogyan befolyásolják a női szépségideálok és elvárások a nők önképét és döntéseit. Milyen női minták segítik vagy éppen gátolják az önmegvalósítást?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. február 19. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A tanulmányból kiderül, hogy az amerikai mocsárciprus immár bizonyítottan a Föld legöregebb ismert, vizenyős területen élő fafaja, és ötödik helyen áll az ivaros módon szaporodó, legöregebb fák világranglistáján. Az egyetlen egyedről ivartalan szaporodással létrejött növények - klónok -, melyek az anyanövénnyel teljesen azonos genommal rendelkeznek, több tízezer évig is elélnek.

A képek illusztrációk. Forrás: Getty Images.

Fantasztikus házikót varázsoltak a 110 éves fából

Egy idahói nő és családja udvarában egy kivágásra ítélt, kiszáradt fa állt. Egy szervezettel összefogva a törzsből létrehoztak egy meseszerű kis bódét, amit megtöltöttek könyvekkel. Nézd meg, érdemes!

Fantasztikus házikót varázsoltak a 110 éves fából, amit nem lehetett megmenteni

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük