A világ 4 legcsúnyább állata

A színes tollakkal és gyönyörű bundával rendelkező állatok mellett él néhány olyan furcsa lény is, mellyel alaposan elbánt a természet.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Guinness-rekorderekkel nem csak az emberek között találkozni. A legek terén az állatok is bizonyítanak: egyesek méretükkel, mások súlyukkal vívták ki az első helyet az állatvilágban, megint mások gyönyörű bundájukról, rendkívüli ugróképességükről vagy éppen semmihez sem hasonló hangjukról híresek.

A világ 15 legkülönösebb állata

Nézegess képeket!

Elolvasom

Némelyik állatkának azonban nem jutott más, mint egy furcsa külső, ráadásul a kevésbé igényes fajtából.

Következzék a négy legrondább egyed - legalábbis szerintünk.

Csak úgy, pőrén: csupasz földi kutya

A homokkutya vagy csupasz turkáló néven is ismert földi kutya nem véletlenül érdemelte ki a világ egyik legcsúnyább állata címet. Egy bunda talán előnyös lenne számára, ám neki csak néhány szőrszál jutott, az pedig tovább ront a helyzeten.

A Kelet-Afrikában őshonos rágcsáló furcsa kinézetétől eltekintve is különös lény: emlős, mégis hidegvérű, emellett a turkálófélék családjába tartozik.
Az állat teljes hossza 8-9 centiméter, súlya pedig csupán 30-80 gramm.

Ahogy bundája, úgy füle sincs - csupán két kis nyílás segíti a hallásban -, szemének pedig nem sok hasznát veszi: szinte teljesen vak. Két pár metszőfoga azonban egyet jelent az életével: ezek segítik a rágásban, az alagútfúrásban és a védekezésben is.

Fogságban csupán öt évig bírja, a vadonban viszont akár harminc évig is eléldegél - kutatók szerint képes lelassítani a sejtek öregedési folyamatát.

Hatalmas fülek és szemek: véznaujjú maki

A makik között találni szép és kevésbé szép egyedeket, a Daubentonia madagascariensis azonban az utóbbiak közé tartozik.

Míg ráadásul az állatok között a kicsinyek legalább aranyosak, addig a véznaujjú maki gyerekkorában is igencsak ijesztő látványt nyújt.
A madagaszkári nyelven csak aye-ayeként emlegetett maki ritka faj. Csak Madagaszkáron található meg - a sziget két részén, sűrű bambuszdzsungelek fáinak tetején él, közel a tengerparthoz -, és egyike a legősibb makifajoknak: a karmosmakifélék családjának egyetlen, még élő képviselője. Csak azért nem halt ki, mert a bennszülöttek úgy hitték, aki megöl egy aye-ayét, az egy éven belül követi az állatot a sírba.

A macskára emlékeztető, de hosszúkás orral és egymástól távol ülő szemekkel rendelkező véznaujjú maki korhadó fákban élő rovarokkal táplálkozik: a fa kérgét kopogtatja különleges, hosszú középső ujjaival, és azokkal is kotorja ki a táplálékot.
Szinte mindig egyedül él, csak akkor látni más makikkal, ha szaporodik - a nőstények kétévente ellenek, és a hasukon hordják a kis utódokat.

Csupasz gőte egy kis dísszel: axolotl

Az axolotl a harántfogú gőték családjába tartozik. Őshazája Mexikó, a Mexikóváros körüli tavakban nagy mennyiségben találkozni ezzel a csupasz, szépnek korántsem nevezhető, mégis kedves kis gőtével.

A 28-35 centiméter hosszú axolotl színe eredetileg szürkésbarna, testét sötétebb és világosabb foltok tarkítják.
Természetes környezetben az axolotlok ragadozó életmódot folytatnak: kedvenc eledeleik közé tartoznak a vízi férgek, csigák, rákok és a kisebb halak. A szükséges táplálék mennyisége az állat méretétől függ, de az elfogyasztott táplálék megemésztése minden esetben két-három napot igényel.

Túl alacsony hőmérséklet esetén az emésztés leállhat, és ilyenkor előfordulhat, hogy az emésztetlen ételtől mérgezést kap az állat.
A színes egyedeket ritkán látni üzletekben, az albínókat azonban viszonylag sok helyen árusítják hazánkban is, akváriumban ugyanis akár otthon is tartható - már aki a szívébe képes zárni ezt a kétségkívül különös lényt.

A világ legrondább hala: Psychrolutes marcidus

Az angolul blobfish-ként ismert Psychrolutes marcidus valószínűleg a legcsúnyább hal, amelyet valaha rejtettek a tengerek. Talán nem véletlen, hogy Ausztrália és Tasmánia partjaitól távol, az óceán mélyén éldegél, és nagyon ritkán mutatkozik emberek előtt - legfőképpen akkor látni, amikor véletlenül hálóba gabalyodva fogják ki.

A blobfish-sel leginkább az óceán azon részén találkozni, ahol a tenger nyomása többszöröse a víz felszínén tapasztalt nyomásnak. A blobfish-t zselészerű teste segíti abban, hogy ezen zord körülmények között képes életben maradni - úszóhólyaggal sem rendelkezik, az ugyanis nem bírná ki a hal élőhelyére jellemző magas víznyomást.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Testének különleges anyaga teljes mértékben a mélytengeri életmódhoz alkalmazkodott, az állat sűrűsége ugyanis valamivel kisebb, mint a vízé, így könnyedén, izmok és úszás nélkül képes lebegni. Táplálékát is lebegés közben kapja el: általában úgy, hogy csak bekapja azt, ami elég közel kerül hozzá.

Ezt is szeretjük