Lakható bolygókat talált a NASA: ez lehet az emberiség jövője?

A Kepler űrtávcső segítségével olyan dolgok derültek ki, amiket nem is gondoltál volna.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Tejútrendszer csillagainak nagy részét az úgynevezett vörös törpecsillagok, azaz a Napnál kisebb tömegű és sokkal kevesebb energiát kibocsátó csillagok alkotják. 

Egy új felfedezés szerint ezen csillagok 6%-a rendelkezik lakható, körülbelül Föld-méretű bolygóval.

Lakható bolygók

A NASA kutatása, amelyet a Kepler űrteleszkóp segítségével végeznek, megerősítette, hogy több lakható bolygó is található a Tejútrendszerben.

Azokat a planétákat hozták ezen besorolás alá, amelyeknek olyan a felszíni hőmérséklete, ami lehetővé teszi felszínükön a folyékony víz jelenlétét.

Összesen 158 ezer, Kepler által figyelt csillagot vizsgáltak át a kutatók azzal a céllal, hogy bolygóval rendelkező vörös törpéket találjanak.

64 ilyenre bukkantak, a felfedezett bolygók száma pedig 95, de a vizsgálat csak olyan, néhány száz napos keringési idejű planétákra terjedt ki, amelyek jó szögben látszanak.

A vizsgált bolygók közül több is lakhatónak bizonyulhat, és a tudósok valószínűsítik, hogy a legközelebbi ilyen planéta mindössze 13 fényévre van a Földtől. A kutatások jelenleg is folynak, és úgy tűnik, sokkal több Föld-szerű bolygó létezhet, mint azt bárki gondolta volna.

Látványos csillagászati jelenségek

Nézegess képeket!

Elolvasom

Tervek és kérdések

Bár a hőmérséklet is fontos, de emellett elengedhetetlen feltétel a planéta lakhatóságának szempontjából az, hogy megfelelő szerkezetről és felszínről legyen szó. A felfedezett bolygók tömegét és szerkezetét még nem tudták megállapítani, de már dolgoznak rajta. Elképzelhető ugyanis, hogy sziklás a felszín, vagy az egészet óceán borítja, sőt, még jégtakaró is előfordulhat.

A kutatók máris nagy terveket szövögetnek a planétákkal kapcsolatban. A közeli bolygók ugyanis a tervezett földi teleszkópokkal is megfigyelhetőek lesznek, és a James Webb űrtávcsővel a légköri összetétel tanulmányozása is lehetségessé válhat. Ez azt jelenti, hogy akár már tíz éven belül vizsgálhatják az új bolygók lakhatóságát.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Csillagászok szerint több millió olyan bolygó létezhet a galaxisunkban, amelynek körülményei lehetővé tesznek egy, a földi léthez hasonló életet, így a több százmillió dolláros Kepler-projekt még közel sem ért véget. A statisztikák szerint az űrteleszkóp nagyjából 8500 ilyen planéta észlelésére alkalmas.

Ezt is szeretjük