Meleg botrányai miatt száműzték az uralkodó öccsét - Szexuálisan zaklatta katonáit Lajos Viktor

Ferenc József öccsét száműzték a bécsi udvarból.

Lajos Viktor, Ferenc József öccse
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az uralkodóházak esetében mindig a király, illetve császár magánéletéről tudunk a legtöbbet. Nekik kell makulátlannak látszani a külvilág felé, míg az oldalági rokonokkal kapcsolatban már kevesebb az elvárás. Így volt ez a Habsburgok esetében is: az utókor viszonylag sokat tud Sissi és Ferenc József kapcsolatáról, míg az uralkodó legfiatalabb öccse, Lajos Viktor botrányos életéről szinte semmit.

Lajos Viktor, a Habsburg-család fekete báránya

Habsburg–Lotaringiai Ferenc Károly főherceg és felesége, Bajorországi Zsófia Friderika házasságából 4 felnőttkort megért fiú született. Elsőként a későbbi osztrák császár, Ferenc József, őt követte Ferdinánd Miksa főherceg, harmadik volt a sorba Károly Lajos főherceg, a legkisebb fiú pedig Lajos Viktor főherceg, aki 12 évvel Ferenc József születése után érkezett.

Már gyermekkorában megmutatkozott érzékenysége, ifjúként pedig bebizonyosodott, hogy sem a politikai élet, sem a katonai pálya iránt nem mutat affinitást, tehetséget, kizárólag a művészetek érdekelték.

Ettől függetlenül végigjárta a Habsburg-család férfi tagjai számára hagyományosan előírt katonai ranglétrát. Idővel gyalogsági tábornokká nevezték ki, ám híre ment, hogy szexuálisan zaklatja fiatal tiszttársait. Homoszexuális hajlamáról az udvar tudott, azonban az erősen konzervatív és római katolikus Habsburg-család ameddig lehetett, igyekezett titkolni azt. Egy alkalommal azonban feljegyezték Ferenc József császár szarkasztikus megjegyzését, mely az öccsére panaszkodók jelentétében szaladt ki a száján: „Adjatok mellé egy balerinát segédtisztnek, annak nem lesz semmi baja.”

Nyilvánosan jelent meg női ruhákban

A családnak nem volt könnyű dolga, mert Lajos Viktor idővel már egyre több eseményen viselkedett gátlástalanul és botrányosan. Szeretett például nyilvánosan megjelenni női ruhákban, melynek nyomán a „Luziwuzi” (Lucivuci) gúnynevet ragasztották rá - gyakran baráti köre is így hívta.

A család egy darabig igyekezett eltussolni Lajos Viktor a Habsburg-házhoz méltatlan viselkedését. Gyakran küldték külföldi utakra - hogy távol tartsák a bécsi homoszexuális miliőtől -, ám amikor a bécsi Zentralbad közfürdőben verekedésbe keveredett néhány férfival, úgy ítélték meg, hogy ideje lépni, mert viselkedése aláássa a császári család tekintélyét.

Száműzték Bécsből

Lajos Viktornak el kellett hagyni Bécset, Salzburgba száműzték, Ferenc Józseftől megkapta a klessheimi kastélyt. Saját ízlése szerint átépítette, kibővítette. Emellett sok pénzt áldozott jótékony célokra, támogatta Salzburg művészeti iskolát, képzőművészeti kiállításait. Amikor 1899-ben a várost árvíz súlytotta és rengeteg ember vált hontalanná, megnyitotta a kastély kapuit a nélkülözők számára, Salzburg újjáépítését pedig pénzadományokkal támogatta. Mindennek köszönhetően az évek során Lajos Viktor kimondottan népszerűvé vált Mozart szülővárosában.

A cikk az ajánló után folytatódik

Vásárolj Femina Klub bérletet!

Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől. 

  • Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
  • Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában.  2025.02.19.
  • Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.

További részletek: feminaklub.hu/

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Idővel a bécsi udvar is enyhített a száműzetésen, olykor már közéleti feladatokat is kapott Ferenc Józseftől. Lajos Viktor került például elhunyt bátyja, Károly Lajos helyére az Osztrák Vöröskereszt felügyelőbizottságának élére. Azt azonban nem kockáztatta a Habsburg-család, hogy Lajos Viktor visszaköltözzön a császárvárosba, élete utolsó éveiben visszavonultan élt klessheimi kastélyában, 1919-es halálát követően pedig a Salzburg melletti Siezenheimben temették el.

Őt kellett volna elvennie Ferenc Józsefnek Sissi helyett - A császárné nővérét, Ilonát megviselte a visszautasítás

A szülők tervei szerint Ferenc József Ilona kezét kérte volna meg, ő azonban húgát, az akkor 16 éves Sissit választotta.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük