Sissi egyetlen fiát lelketlen módszerekkel nevelték: Rudolf herceg 30 évesen lett öngyilkos

A Habsburg Birodalom trónörököse önkezével vetett véget életének.

Rudolf herceg Sissi fia
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A magyarok kedvenc királynéjának, Erzsébetnek és a Habsburg uralkodónak, Ferenc Józsefnek négy gyermeke született: három lány és egy fiú, a trónörökös Rudolf. Elsőszülött leányuk, Zsófia tragikus módon kétéves korában elhunyt tífuszban. Második gyermekük az 1856-ban született Gizella volt, majd 1858-ban megérkezett Rudolf, tíz évvel később, 1868-ban pedig Mária Valéria.

Korábbi cikkünkben írtunk a császári pár legkisebb gyermekéről, az érzelmi szempontból talán legszerencsésebb körülmények között felnőtt Mária Valériáról. Ezúttal pedig a trónörökös, Rudolf herceg nem éppen könnyű gyermekkoráról és tragikusan rövid életéről emlékezünk meg.

Rudolf herceg, Sissi egyetlen fia

Sissi nem sokkal azt követően esett teherbe Rudolffal, hogy elvesztette legidősebb lányát, Zsófiát. Ma már tudjuk, hogy az anya lelkiállapota mennyire fontos a magzat egészsége szempontjából, az 1800-as években azonban erről még nemigen esett szó. Sissi harmadik várandóssága idején mély gyászban volt, depresszió kínozta, majd maga a szülés is komplikációkkal járt. Az akkor még mindig csak 21 éves császárné szülést követő felépülése is hosszadalmas volt, mindez - és persze a bécsi udvar szigora is - megnehezítette a közte és fia közti kötődés kialakulását. Erzsébet az ezt követő időszakban sokat betegeskedett, Rudolf herceg kétéves kora körül orvosai gyógykúrákra küldték a császárnét. Sok időt töltött Korfun, Madeirán, Possenhofenben is, melyből adódóan Erzsébet és gyermekei között folyamatosan nőtt az érzelmi szakadék.

Lelketlen nevelési módszerek

Gizella és Rudolf nevelése Ferenc József és anyja, Zsófia kezében volt. Az okos, introvertált, ám gyenge fizikumú és idegzetű Rudolf herceg nevelésével a keménykezű Leopold Gondrecourt ezredest bízták meg. Ferenc József szilárdan hitt a szigorú katonai normákban, mivel azonban Rudolf herceg inkább anyja lelki alkatát örökölte, hibás döntés volt nevelésével az ezredest megbízni. Gondrecourt módszerei már-már szadizmusba hajlóak voltak. Téli hajnalokon hóban gyakorlatoztatta a hatéves herceget, és megesett, hogy éjszakánként pisztolyt sütött el az alvó Rudolf füle mellett. Mikor Erzsébet királyné tudomást szerzett minderről, ultimátumot adott Ferenc Józsefnek: vagy Gondrecourt megy, vagy ő. A császárhoz írt levele elég egyértelmű és világos volt.

- Kívánom, hogy korlátlan, teljes hatalommal rendelkezzem mindenben, ami a gyermekeket illeti. Kizárólag az én dolgom megválasztani környezetüket, tartózkodásuk helyét, én tartom kezemben nevelésük teljes irányítását, egyszóval rajtam áll megállapítani mindent nagykorúságuk pillanatáig. Továbbá azt kívánom, hogy kizárólag én döntsek mindabban, ami az én személyes ügyeimet illeti, csakúgy mint abban, ami környezetem megválasztására, tartózkodásom helyére, s minden belső változásra vonatkozik. Erzsébet.

Napi 13 óra tanulás

Ezt követően Rudolf herceg nevelésével a liberálisabb és kiváló pedagógiai érzékkel bíró Josef Latourt, Thurnburg grófját bízták meg. Neki köszönhetően a trónörökös idegei valamelyest megnyugodtak, a herceg megerősödött. A Habsburg Birodalom jövendő uralkodójaként azonban Rudolf nyolc nyelven tanult, napi 13 órát vettek igénybe kötelező elfoglaltságai. Az érzékeny, szeretetre vágyó, a kötöttségeket nehezen viselő gyermek számára mindez nyomasztó teher volt.

Impulzív, kicsapongó életvitel

A gyermekkori lelki sérülések és érzelmi kielégítetlensége felnőtt korában mentális labilitás, függőségek formájában mutatkoztak meg. Kicsapongó életet élt, a pletykák szerint, amikor 1880-ban Brüsszelbe utazott, hogy megkérje II. Lipót belga király leányának, Stefániának kezét, útjára akkori szeretőjét, a badeni színház fiatal színésznőjét is magával vitte.

Házasságuk első évei viszonylagos boldogságban teltek, egyetlen gyermekük, Erzsébet Mária főhercegnő 1883-ban született. Az idő múlásával azonban kiütköztek eltérő személyiségjegyeik: Stefánia komoly, a keretekhez mereven ragaszkodó, színtelenebb személyiség volt, míg Rudolf szabadgondolkodású, a konvenciókat rosszul tűrő, túlérzékeny és impulzív jellem volt. A herceg házasságuk ideje alatt is számos szeretőt tartott, a rossznyelvek szerint azért nem született több gyermekük, mert Rudolf gonorrheát kapott, amivel megfertőzte és meddővé tette feleségét is.

Könnyelmű és szeszélyes

Rudolf sógornője, Lujza coburgi hercegné így írta le a trónörököst:  - Több volt, mint szép: csábító volt. Középmagas és nagyon arányos, ezzel együtt törékeny, de nagyon erős. Világosan látszott fajtisztasága, az embernek akaratlanul is egy telivér jutott eszébe róla; s telivérhez hasonlított az is, ami a leglényegesebb volt benne... könnyelműsége és szeszélyessége.

Rudolf személyisége, liberális nézetei tehát - Sissihez hasonlóan - nem illettek a bécsi udvar szigorú kereteibe, nézeteltéréseket, feszültséget keltettek. A kezdeti években közte és anyja között kialakult távolságot soha nem tudták leküzdeni, Rudolf féltékeny volt a nála éppen tíz évvel fiatalabb húgára, hiszen míg neki nem jutott az anyai törődésből, Mária Valériát elhalmozta szeretetével Sissi.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Tragikus vég

A gyermekkorában elszenvedett traumák, a személyiségével ellentétes merev nevelési formák boldogtalan felnőtté tették a trónörököst. Rudolf 1888-ban találkozott a fiatal Maria von Vetsera bárókisasszonnyal - akinek anyjával, a hercegnél tíz évvel fiatalabb Helene Vetsera bárónéval már korábban viszonyt folytatott. A 17 éves baroness és a trónörökös szerelme az udvarban sem volt titok, Ferenc József azonban hiába kérte a fiát, hogy vessen véget a lánnyal való kapcsolatának. Sőt, Rudolf közvetlenül a pápához fordult, hogy felbonthassa házasságát és elvehesse Maria von Vetsera-t.

A kapcsolat kilátástalansága lángra lobbantotta Rudolf tragédiára való hajlamát, 30 éves korában önkezével vetett véget az életének. 1889. januárjában a mayerlingi vadászkastélyban a tónörököst és Maria von Vetserát holtan találták. Rudolf előbb lelőtte kedvesét, majd magával is végzett. Halálát azonban hivatalosan szívrohamként jelentették be, a tényt pedig, hogy valaki más is meghalt aznap éjjel, a Habsburg Birodalom bukásáig titkolták.

4 gyermeket szült Sissi, de csak egy volt az övé - Magyarország királynéja ilyen anya volt

Idősebb gyermekei után Mária Valériával végre valóban szoros kapcsolatot alakíthatott ki Sissi.

Elolvasom

Forrás: wikipedia.org, mult-kor.hu

Ezt is szeretjük