Kint még egy gyorsétterem is több fizetést ad, mint amit az orvosok itthon kapnak
Karrierépítés és család az otthontól távol.
A GKI Gazdaságkutató Zrt. felmérése szerint idén június végén több mint 250 ezer magyar dolgozott minimum fél éve külföldön, így majdnem minden tizedik háztartásban van egy személy, aki nem Magyarországon vállalt munkát.
Ez a szám nagyon magasnak számít, tekintetbe véve a Tárki 2010-es felmérését erre vonatkozóan, ami szerint abban az évben nagyjából 60 ezer külföldi munkavállaló volt. Ez azt mutatja, hogy 190 ezerrel nőtt az idegen országban dolgozók száma.
Kinek nehezebb?
Érdekes adat továbbá, hogy iskolai végzettség szerint inkább a felsőfokú képesítést szerzett magyar állampolgárokra jellemző a külföldi munkavállalás, mert az érettségivel rendelkezők általánosságban nem tudnak a határon túl munkát vállalni.
Ezen kívül a munkavállalók többsége a vidéki településeken dönt az ország elhagyása mellett munka céljából, hiszen a fővárosban még mindig több az állás, és a karrierlehetőség is adott.
Egy magyar munkavállaló Londonban például a vendéglátásban körülbelül 1000 fontot keres, ami nagyjából 345 ezer forintnak felel meg, tehát akár egy magyar orvos kezdőfizetésénél is magasabb, hiszen ez nagyjából 130-300 ezer forint.
Egyszerűbb, ha van ismerős
A vendéglátóiparban dolgozó Veronika tervei szerint 2007-ben egy fél évre ment ki dolgozni Londonba, az egyetemet felfüggesztve. Ehhez képest végül 2013-ban hagyta el az országot.
Elsőre egy kalandnak és nyelvtanulásnak indult, amikor Veronika az egyik barátnőjével ismerősökhöz kiment dolgozni Londonba.
- Ez így ismerősökkel sokkal biztonságosabbnak tűnt, mint kimenni az ismeretlenbe, hiszen jó, ha valakitől tanácsokat lehet kérni - mondta el Veronika a kezdetekről.
Karrier külföldön
A két barátnőnek szerencséje volt a nyelvtudásukkal és a felszolgálói tapasztalatukkal, így elkezdték beadni az önéletrajzaikat különböző helyekre, majd egy hét múlva már alkalmazták is őket. A magyar lánynak annyira nem vált be az első munkahely, nem jött ki a kollégákkal, nem találta a helyét, így még a három hónapos próbaidő előtt másik munkahelyet keresett.
Szintén a vendéglátásban talált állást, amit már elmondása szerint imádott. Éppen emiatt, és mert ott mindenki külföldi és fiatal volt, jól kijöttek, és a tervezett fél év munka észrevétlenül elrepült. Ezek után Veronika úgy döntött, hogy nem szabva további határidőt magának, marad. A munkahelyén egyre magasabb beosztást kapott, amíg három évvel később már 40-45 emberért volt felelős nap mint nap.
Lakáskérdés
A két lánynak egy hónapra volt biztos szállása az ismerősöknél, ám ez ugyanolyan nyomás tud lenni, mint az álláskeresés külföldön. Ezalatt volt idejük másik hely után nézni, meg is találták, és egy négyszobás lakást béreltek ki először ketten, de a magas árak miatt nem tudták volna fizetni, bérlőtársakat kerestek. Később pedig hat magyar fiatallal osztoztak az ingatlanon. Itt két évig éltek, majd az egyik lakótárssal egy kétszobás apartmanba költöztek át.
Családalapítás az otthontól távol
Mostani francia férjével Veronika két év után, 2009-ben ismerkedett meg Londonban. A fiú rendezvényszervezőként dolgozott ugyanannál a cégnél, és minden remekül alakult közöttük, így három hónap után összeköltöztek, hogy ne kelljen két albérletet fizetni. Kivettek egy egyszobás lakást a belvárostól 50 percre.
A pár végül 2012-ben összeházasodott, majd elhagyták az országot.
- Én nem érzem úgy, hogy az a világváros a legalkalmasabb a családalapításra, így egy kisebb és barátságosabb helyet kerestünk. Mivel a párom francia, így nem volt kérdéses, hogy Franciaország lesz a következő állomás. Január óta élünk Strasbourgban - meséli a már Franciaországban élő Veronika.
Nehéz váltás
Annak ellenére, hogy már rendelkeztek tapasztalattal a külföldön való munkavállalásban, és hogy a fiú visszatért az otthonába, ez a váltás sokkal nehezebben ment nekik, mint a londoni. Veronika beszélt franciául középfokon, de ez itt nem volt elég a munkavállalóknak, így beiratkozott egy egy hónapos intenzív nyelvtanfolyamra. Ennek is köszönhetően el tudott helyezkedni egy gyorsétteremben, ahol a munkaköre nagyjából ugyanaz, tehát üzletvezető lett. Teljes státuszba a négy hónapos betanulási időszak után veszik csak fel.
Bonyolultabb, de olcsóbb
A lakáskeresés Franciaországban sokkal körülményesebb.
- A lényeg, hogy be kell adni egy dossziét, amit a lakástulajdonosok vagy az ügynökségek elbírálnak. Ha nincs munkája az embernek, akkor szinte lehetetlen akármit is kibérelni - tette hozzá a lány.
Mindenhol fel kell mutatni a jövedelemigazolást, amit az állást megkapva már az ember kezébe is nyomnak. Ez tartalmazza a jövendőbeli fizetést, a munkakört és a szerződésben meghatározott óraszámot. Ezt már elfogadták az ügynökségek, így aztán most júliusra sikerült egy két szoba-nappalis lakást kibérelni, a belvárostól tíz percre.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
- Itt mások az albérleti díjak, mint Londonban, hiszen a francia lakásért feleannyit fizetünk, és kétszer akkora. Persze a fizetések is kevesebbek, de az életvitel sokkal kényelmesebb. A férjemnek még nem sikerült elhelyezkedni, de reméljük, minél előbb talál munkát.
OLVASD EL EZT IS!
- nagy-britannia
- angol
Engedélyhez kötnék a munkavállalást?
- internet
- munka