Új koronavírus-variánst azonosítottak Magyarországon: már a WHO listáján is szerepel
A magyar tudósok által azonosított új mutáció az alfa és a delta vírusvariánsra jellemző egy-egy tüskefehérje-mutációt egyszerre tartalmazza.
A tudósok már jól ismerik a SARS-CoV-2 vírus eredeti variációjának nukleinsav-szekvenciáját, vagyis örökítőanyagát, amikor pedig ebben mutáció történik, akkor különböző variánsok jönnek létre. Ez a folyamat figyelhető meg az alfa (Nagy-Britanniában azonosított) és a delta (Indiában azonosított) vírusvariánsok eseteiben is.
A TritonLabs két molekuláris biológusa, Tátrai Kitti és Benedek András Magyarországon elsőként egy olyan vírusvariánst azonosítottak, ami egyszerre tartalmazza az alfa és a delta variánsokra jellemző egy-egy tüskefehérje-mutációt. Azt még nem tudják a kutatók, hogy Magyarországon mennyire terjedhetett el a variáns.
A WHO listáján is szerepel a variáns
Ezt a variánst elsőként Thaiföldön azonosították egyiptomi beutazók pozitív mintáiból, 2021. július 24-ig világszerte összesen 1 403 pozitív mintában találták meg. Néhány országban már készítettek róla feljegyzéseket, azonban Magyarországon ez volt az első eset, hogy a tudósok azonosították.
- Először azt hittem, hogy valamit elrontottam. A laborban rutinszerűen végezzük a vírus kimutatását, ám Benedek András kollégámmal mi azon is dolgozunk, hogy meg tudjuk határozni, melyik vírusvariáns az, amelyik a pozitív mintában jelen van. A felfedezésünkkor éppen azon dolgoztunk, hogy megfelelő új metodikánk legyen arra, hogy meg tudjuk határozni pontosan, hogy milyen variánssal van dolgunk. Ennek a módszernek a validálásán munkálkodtunk ekkor. Ezért is volt az első gondolatom az, hogy valamit elrontottam, hiszen ilyen variánst (C.36.3) még nem írtak le Magyarországon - mondta Tátrai Kitti. - A kísérletet újra megismételtük, András tőlem teljesen függetlenül is elvégezte, és ugyanezt az eredményt kapta. Ekkor azonban még nem mondhattuk, hogy ez az a bizonyos variáns, csak azt jelenthettük ki, hogy arra a variánsra jellemző mutáció jelen van a mintában. Szakmailag van ebben egy árnyalatnyi különbség.
A kutató hozzátette, hogy a kezelés szempontjából is jelentősége lehet, hogy milyen variánssal fertőződött meg valaki, az orvosok is jobban fel tudnak készülni arra, hogy milyen lesz a betegség lefolyása, ha ismerik az okozó vírusvariánst. A variáns már felkerült a WHO „Variant Under Monitoring” listájára is, ahol a potenciálisan veszélyes variánsokat tartják nyilván.
Vásárolj Femina Klub bérletet!
Vásárolj bérletet, és vegyél részt a 2025-ös év különleges előadásain, ahol izgalmas témákról hallhatsz elismert szakértőktől és közéleti személyiségektől.
- Knapek Éva, aki a társfüggőségről és a mérgező kapcsolatokból való szabadulásról beszél. 2025.01.07.
- Kajdi Csaba, aki humorral és őszinteséggel osztja meg tapasztalatait nőkről és élettapasztalatairól "Anyámtól a modellekig" témában. 2025.02.19.
- Steigervald Krisztián, aki a generációk közötti kommunikáció kihívásait tárgyalja "Boomerek és Zoomerek" című előadásában. 2025.04.09.
További részletek: feminaklub.hu/
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Kiderült: ennyi ideig tart a védettség, ha valaki átesett a koronavírus-fertőzésen
A friss tanulmány eredményei több mint 15 ezer ember egészségügyi adatain alapulnak.
Kiderült: ennyi ideig tart a védettség, ha valaki átesett a koronavírus-fertőzésen
A friss tanulmány eredményei több mint 15 ezer ember egészségügyi adatain alapulnak.
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary)