10-ből 8 egyetemista kiszorul a kollégiumból: 130-140 százalékos túljelentkezés várható

Jelenleg az egyetemisták kevesebb mint 20 százaléka költözhetne csak kollégiumba.

Kollégiumi túljelentkezés
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Jelenleg mindössze valamivel több mint 55 ezer felsőoktatási kollégiumi férőhely áll rendelkezésre, miközben az előző tanévben 294 ezren jártak egyetemre, derül ki a Népszava cikkéből.

Az utóbbi években nem nőtt számottevően a felsőoktatási kollégiumi férőhelyeknek a száma, jelenleg az egyetemisták kevesebb mint 20 százaléka költözhetne csak kollégiumba, írja a lap.

Kollégiumi túljelentkezés

A Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájának (HÖOK) ugyan még nincsenek pontos adatai, de 55 ezer körülire becsülik a férőhelyek számát, míg a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint a 2021/2022-es tanévben körülbelül 294 ezer hallgató járt az egyetemekre.

A HÖOK információi alapján a túljelentkezés szinte minden évben 130-140 százalék körüli, és ez idén is hasonlóan fog alakulni, különösen a dráguló albérletárak miatt.

Bár a kollégiumi szobák olcsóbbak, mint az albérletek, most azok villany- és gázszámlái is jelentősen emelkedni fognak, ez pedig hatással lesz az árakra, fejtette ki a lapnak a Felsőoktatási Kollégiumok Országos Szövetségének (FEKOSZ) elnöke, Hegedűs Imre.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban a nemi egyenlőtlenség és a toxikus maszkulinitás jelenségéről beszélgettünk. Mi a különbség a férfiség és a férfiasság között? Mi számít toxikus maszkulinitásnak, miért alakult ki, és vajon köze van-e a Metoo mozgalomhoz? Miért van annyira kevés női vezető, és miért csak férfias személyiségű nők kerülnek vezetői pozícióba? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a válaszokat Szél Dávid pszichológus, Leszkovszki Máté újságíró, és Pintér Ada.

Promóció

A szövetség elnöke egyébként arra is kitért, a férőhelyek elérhetőségében és az árak alakulásában a kollégiumok minősége is szerepet játszik. Szerinte a túljelentkezés leginkább a fővárosi és vidéki nagy egyetemek jól felszerelt kollégiumaira jellemző, miközben sok olyan - leginkább vidéki - felsőoktatási intézmény van, ahol meghaladja a kollégiumi kapacitás a hallgatói létszám kiszolgálását. 

A HÖOK legutóbbi felmérése szerint a kollégiumok közel 35 százalékában egyáltalán nincsenek túljelentkezési gondok, mert olyanok a körülmények, hogy a hallgatók nem szeretnének ott lakni.

Ilyen volt kollégiumban élni a 80-as években: mennyi minden változott azóta?

Sokan biztosan a mai napig szívesen gondolnak vissza a gondtalan diákévekre és arra, milyen szép emlékekkel, élményekkel, barátságokkal gazdagodtak abban az időben. Nézd meg ezeket a nosztalgikus fotókat!

Ilyen volt kollégiumban élni a 80-as években: mennyi minden változott azóta?

Nézegess képeket!

Elolvasom

Borítókép: MTI/MTVA/Bizományosi: Jászai Csaba

Ezt is szeretjük