9 nyelven beszélt, és kivételes diplomáciai érzéke volt - Kleopátra nem volt szép, de senki nem tudott ellenállni neki

Az utolsó egyiptomi fáraó élete tragikus véget ért.

Kleopátra fáraó élete
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

VII. Kleopátra Philopatór az ókori Egyiptom utolsó és egyik legismertebb uralkodója volt. Személyéhez számos legenda és mítosz fűződött az évszázadok során.

De vajon mindegyik illeszkedik a történelem álláspontjához? Ennek jártunk most utána. 

Kilenc nyelven beszélt, és kivételes diplomáciai érzéke volt

Kleopátra neve - annak ellenére, hogy nem volt egyiptomi származású - összeforrt a Nílus menti birodalommal. Az egyiptomi mellett további nyolc nyelven beszélt, ezért nem okozott gondot számára a külföldi diplomaták fogadása sem. A leírások szerint nagyon ritkán volt szükség fordítóra a megbeszélései során. Emellett kiterjedt matematikai, filozófiai és csillagászati ismeretekkel is rendelkezett. 

GettyImages-483546409
Fotó: ewg3D / Getty Images Hungary

Külsejéről számos ellentmondásos leírás keletkezett az idők alatt. A későbbi korok a fáraót a világ legszebb nőjeként ábrázolták, és ez tükröződik a 20. századi filmekben is. A valóság viszont egészen más lehetett. A pénzérmékre nyomott mása alapján és a történészek rekonstrukciói szerint korántsem a szépségideáknak megfelelő arccal rendelkezett.

A cikk az ajánló után folytatódik

Dilemma podcast

A Dilemma a femina.hu podcastje, mely minden adásban egy-egy megvitatást érdemlő témát jár körbe. A legújabb epizódban az AI, vagyis a mesterséges intelligencia előretöréséről, jövőjéről és esetleges veszélyeiről dilemmázzunk. Valóban elveheti a munkánkat az AI? Kell-e félnünk a mesterséges intelligenciától? Hogyan hasznosítható az oktatásban? Teremthet munkahelyeket? Többek között ezekre a kérdésekre keresi a választ Szertics Gergely AI szakértő, Kazár Zalán Kristóf, a Femina vezető szerkesztő-újságírója és Pintér Ada műsorvezető.

Promóció

Az 1-2. században élt Plutarkhosz leírásában Kleopátrának hosszú, görbe orra volt, csapott homlokkal és vékony ajkakkal rendelkezett, szemei pedig mélyen ülőek voltak. Tehát az utolsó egyiptomi uralkodó leginkább karizmájával és különleges személyiségével csábította el a férfiakat. 

Kleopátra a férfifaló

Egyes források, amelyek negatív színben tüntetik fel, azt írják, az egyiptomi uralkodó egyszerűen nem tudott ellenállni a férfiaknak. Személye pedig elválaszthatatlan a két hatalmas római államférfitól, Julius Caesartól és Marcus Antoniustól. Kapcsolatai mögött azonban politikai játszmák rejtőztek, amit jól mutat az is, hogyan mutatkozott be az első találkozókon.

GettyImages-156473872
Fotó: Archive Photos / Getty Images Hungary

Egyes legendák szerint Caesarhoz titokban, egy szőnyegbe csavarva (vagy más leírások szerint egy zsákban) csempésztette be magát - bár ezt egyetlen hiteles forrás se támasztja alá. Míg Antoniushoz egy színarany bárkán, Aphroditét, a szépség és a szerelem istennőjét idézve érkezett meg. 

Az uralkodó drámai élete hasonlóan tragikus véget ért: a hagyomány szerint Kleopátrát Antonius halála miatt érzett fájdalma arra késztette, hogy önkezével vessen véget életének. Azt viszont, hogy a történelem két emblematikus alakjának kapcsolata mennyire volt diplomáciai érdekek által vezérelt és milyen mértékben alapult valós érzelmeken, talán már sosem tudjuk meg. 

Olvass tovább! Meglepő, amit a tudósok találtak a gízai nagy piramisban: több ezer évig rejtve maradt

A gízai nagy piramis az ókori világ hét csodájának egyike, és a 4500 éves építmény még mindig lenyűgöző állapotban van. Úgy tűnik, ősöreg falai a mai napig tartogatnak újdonságokat.

Meglepő, amit a tudósok találtak a gízai nagy piramisban: több ezer évig rejtve maradt

A modern technika segítségével eddig még nem látott részét tárták fel a gízai nagy piramisnak.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük