Ókori kínai játékszerekre bukkantak egy egyetem kerámiagyűjteményében
Golflabdához hasonló, korai játékhoz használt kerámiagolyókra bukkantak Közép-Kínában.

- A legfontosabb vitaminok, melyek támogatják a bőr szépségét, egészségét: így használd őket a bőrápolásban »
- Csodás, stílusos nő Almodóvar múzsája, az 58 éves Rossy de Palma: a ruhái éppolyan karakteresek, mint ő maga »
- Marad a népszerű trend, jöhet minden, ami kockás: ilyen sokféleképpen variálható a divatos minta »

- Lovas Rozi ritkán látott férjével: János ilyen jóképű pasi
- Melyik magyar város vasútállomása van a képen? 8 kérdés, ami sokakat zavarba hoz
- Ez a hét nő viselhet fehéret a pápa előtt - Másoknak tilos ilyenben találkozni vele
- Te felismered ezt a KRESZ-táblát? 8 kérdés, amire tudni kell a választ a közlekedésben
- Ennyi lépést kéne megtenni naponta a stroke ellen 60 éves kor felett
Golflabdához hasonló, korai játékhoz használt kerámiagolyókra bukkantak a közép-kínai Honan tartomány egyik egyetemének gyűjteményében - számolt be vasárnap a China Daily című kínai lap.
A Pingtingsan Egyetem kerámiagyűjteményének rendezésekor több mint ezer kerámialabda, továbbá a golyók készítéséhez használt öntőforma, illetve befejezetlen golyók kerültek elő. Az egyetemnek helyet adó Pingtingsan városa a kínai fővárostól, Pekingtől több mint 700 kilométerre délnyugatra fekszik.

A labdákat az ókori Kínában népszerű, csujvan - szószerinti fordításban: labdaütés - nevű játékhoz használták. A játékot a modern golfra emlékeztető jegyei miatt ókori kínai golfként is emlegetik: a játékosoknak ütő segítségével kellett a talajon ásott lyukakba eljuttatni a kerámiagolyókat. A csujvan játék elődje feltehetőleg egy olyan, putacsiu nevű csapatjáték volt, melynek során az egyik csapatnak ütők segítségével kellett egy golyót juttatni az ellenfél kapujába.
Az előkerült kerámiagolyók többsége öt centiméter átmérőjű - kicsivel nagyobb a modern golflabdák standard méreténél -, anyaguk kerámia vagy porcelán. Néhányat a modern golflabdákon is található bemélyedésekkel díszítettek. A leletek közül a legrégebbiek a Tang dinasztia (618-907) idejéből származnak, és eredetileg ókori, porcelán készítésére használt kemencékből kerültek elő. A mai Pingtingsan környékén az ókorban fejlett porcelánkészítő kézművesipar működött.
A China Daily a kínai sportfelügyelet egyik kutatóintézetének munkatárására hivatkozva azzal magyarázta a leletek jelentőségét, hogy most először került elő egyszerre ilyen nagy mennyiségű, a labdajáték eredetének mélyebb tanulmányozására használható csujvanlabda.
Kiemelt kép: Getty Images
Így néz ki ma az egykori kínai halászfalu, Houtouwan
Houtouwan Sanghajtól 40 mérföldre keletre, a Shengsi-szigetek egyikén található. Az egykor virágzó halászfalut az elmúlt három évtizedben visszafoglalta a természet, a zöld növényzet benőtte az egész települést.
OLVASD EL EZT IS!

- történelem
- kaukázus
Különös, ősi csövekre bukkantak a Kaukázusban: meglepő, mire használhatták őket

- budapest
- történelem
Hatalmas régészeti felfedezés Budapesten: hétezer éves falu romjait találták meg

- kultúra
- csillagok